» » » Урок: Значення літописання для нащадків. Любов руських (українських) князів до своєї землі, їхня сила духу, воля, благородство, сміливість, вірність. Літописна оповідь «Володимир вибирає віру»

Урок: Значення літописання для нащадків. Любов руських (українських) князів до своєї землі, їхня сила духу, воля, благородство, сміливість, вірність. Літописна оповідь «Володимир вибирає віру»

Мета:

  • навчальна: продовжувати роботу з літописними оповідями, розширити знання про значення давнього літописання для нащадків, показати любов князів до своєї землі;

  • розвивальна: розвивати вміння усвідомлено переказувати оповіді, формувати навички розрізняти казкові та історичні мотиви літописних сюжетів;

  • виховна: виховувати повагу до історичного минулого рідного народу, прищеплю-вати усвідомлення душевної краси та сили наших предків.

Тип уроку: засвоєння нових знань.

Обладнання: виставка літератури.

Теорія літератури: літопис.

ПЕРЕБІГ УРОКУ

І. Організаційний момент

ІІ. Оголошення теми й мети уроку

ІІІ. Сприйняття та засвоєння учнями навчального матеріалу

Бесіда з учнями

1. Що таке літопис? 2. Якими словами починається літопис? Що ці слова означають? 3. Який літопис є найбільш відомим? 4. Хто автор цього літопису? 5. Що ви знаєте про Нестора Літописця? 6. Хто згідно з легендою заснував Київ? 7. Які цікаві факти вам відомі про князя Святослава?

Лекція вчителя

Княгиня Ольга, яку зараз ми шануємо як святу, не змогла навернути до християнства свого сина Святослава. Після смерті Святослава в Києві правив Ярополк, а Володимир княжив у Новгороді. У перші роки князювання Володимир був запеклим поганином. 978 року він заволодів Києвом. Як язичник Володимир ретельно виконував усі поганські приписи, наказував ставити нові статуї язичницьким богам, карав тих, хто їм не поклонявся. Володимир був великим князем, а його держава — однією з найбільших у Європі. Згодом князь зрозумів, щоб згуртувати різні племена навколо Києва, щоб Русь продовжувала свій культурний розвиток, їй необхідний новий об'єднавчий чинник. Таким чинником мала стати віра. Щоб справа набула всенародного розголосу, Володимир покликав на нараду впливових бояр, послав посланців до різних дер-жав, аби переконатися, яка віра є найкращою. Давайте прочитаємо, як про це розповідає літописець, і дізнаємося, яку ж Володимир вибрав врешті-решт віру та чому вибір був саме таким.

Виразне читання літописної оповіді «Володимир вибирає віру»

Словникова робота

Поясніть значення слів «бояри», «гудити».

Гра «Знайдіть нісенітниці»

У поданому тексті знайдіть фактичні помилки та виправте їх.

І були три брати: Кий, Щек і Хорив. Вони були закохані в красуні, яку звали Либідь (Либідь була їхньої сестрою). Заснували вони місто й нарекли його на честь молодшого брата (на честь старшого брата). Круг міста був ліс та бір великий, і були мужі добрій й тямущі. А називалися вони дунайці (називалися вони поляни).

І багато славних князів знала Київська Русь. Одним із них був Святослав, син великої рівноапостольної княгині Ольги. У походи часто ходив Святослав. Завжди в походах вирізнявся він серед свого війська прекрасним одягом та шатром (Не мав він і шатра, а спав, підстилаючи в голови пітник із сідлом, і такими ж були і всі його воїни). Князь Святослав буде дуже талановитим полководцем, тому, виступаючи в похід, намагався робити це таємно, щоб ворог не здогадався про його намір напасти (виступаючи в похід, він посилав в інші землі із словами: «Іду на ви»).

Пізніше князь Святослав (Володимир) скликав бояр, щоб вирішити, яка віра найкраща. Йому розповіли про службу в німецьких (грецьких) землях, що вона найкраща й найпишніша. Отже, вибрав князь християнство.

Гра «Ланцюжковий переказ»

Учні мають переказати текст літописної оповіді по черзі. Кожен говорить лише одне речення.

Бесіда з учнями

1. Посланці з яких країн приходили до Володимира? 2. Чому Володимир обрав саме християнство? 3. Пригадайте, у якому році відбулося хрещення Русі. Які наслідки мало це для розвитку держави? 4. Як бояри ставилися до княгині Ольги? Чим пояснити цей факт?

ІV. Підсумок урок

V. Домашнє завдання

Прочитати літописну оповідь «Розгром Ярославом печенігів. Початок вели-кого будівництва в Києві. Похвала книгам».

7  оцінок
Читайте також:
Додавання коментаря