» » » «Повість минулих літ» літопис. Казкові та історичні мотиви літописних сюжетів. Літописні оповіді «Три брати — Кий, Щек, Хорив і сестра їхня Либідь», «Святослав укладає мир з греками і повертається до Києва. Смерть Святослава»

«Повість минулих літ» літопис. Казкові та історичні мотиви літописних сюжетів. Літописні оповіді «Три брати — Кий, Щек, Хорив і сестра їхня Либідь», «Святослав укладає мир з греками і повертається до Києва. Смерть Святослава»

Мета:

  • навчальна: подати відомості про історичну та літературну пам'ятку «Повість минулих літ», розширити знання про значення давнього літописання для нащадків, презентувати інформацію про Нестора Літописця;

  • розвивальна: розвивати вміння усвідомлено переказувати оповіді, формувати навички розрізняти казкові та історичні мотиви літописних сюжетів;

  • виховна: виховувати повагу до історичного минулого рідного народу, прищеплювати усвідомлення душевної краси та сили наших предків.

Тип уроку: засвоєння нових знань.

Обладнання: ілюстрації Г. Якутовича до «Повісті минулих літ», мультимедійна презентація зі слайдами, де пропонуються зображення скульптури Нестора Літописця (скульптор М. Антокольський), Пам'ятника засновникам Києва (скульптор В. Бородай), фотографії Києва.

Теорія літератури: літопис.

ПЕРЕБІГ УРОКУ

І. Організаційний момент

ІІ. Оголошення теми й мети уроку

ІІІ. Сприйняття та засвоєння учнями навчального матеріалу

Лекція вчителя з демонстрацією мультимедійної презентації

Літопис це твір, у якому розповідь велася за роками (хронологічно). Саме слово походить від інших слів — «літо», що в давньоруській мові означало рік, та від слова «писати». Над літописами працювали ченці. У той час це була дуже складна та відповідальна праця. У літописах розповідалося про життя князів та про важливі події в державному житті. Саме тому літописи варто вважати історичними пам'ятками. Водночас у літописах автори використовували різні художні засоби, тому й мова цих творів емоційна та наснажена. Отже, є підстави розглядати літописи і як художні твори. До того ж, у них є чимало легенд та переказів. Наприклад, у найбільш відомому літописі Київської Русі — «По-вісті минулих літ» — подані легенди про походження слов'ян, про заснування Києва, правління княгині Ольги тощо. Цей літопис був написаний на початку ХІІ століття. Автором «Повісті минулих літ» вважають Нестора. Прізвище його нам не відоме, тому й називають його Нестором Літописцем. Нестор народився між 1040 та 1056 роками, походив, скоріше за все, із багатої родити. Ко-ли йому виповнилося сімнадцять років, він пішов до Печерського монастиря.

Словникова робота

Поясніть значення слів «Царгород», «поляни», «бір», «придунайці», «городище».

Переказ літописної легенди «Три брати — Кий, Щек, Хорив і сестра їхня Либідь»

Бесіда з учнями

1. Хто заснував місто Київ? 2. Які існують версії щодо заняття Кия? Яка з версій, на вашу думку, є більш правдивою? Наведіть аргументи. 3. Як автор літопису ставиться до засновників Києва?

Вибіркове читання

1. Знайдіть у тексті та прочитайте опис місцевості довкола Києва. Як би ви описали столицю України сьогодні? 2. Прочитайте характеристику Кия. 3. Знайдіть епізод, який демонструє те, що до Кия правителі інших держав ставилися з великою шаною.

Коментар учителя

Князь Святослав (бл. 931–972) уславився насамперед як відважний воїн, як талановитий полководець. Він здійснював походи з метою зміцнення Київської Русі, примусив сусідні держави рахуватися з її інтересами. Нестор Літописець із великою любов'ю розповідав про Святослава, за його хоробрість та рішучість, порівнюючи з гепардом. За роки свого правління князь про-йшов походами від Середнього Поволжя до Каспію й далі Північним Кавказом і Причорномор'ям до візантійських володінь на Балканах, подолавши відстань у 8500 км. Він підкорив східнослов'янський племінний союз в'ятичів, який мешкав на річці Ока і сплачував данину хозарам. Святослав також звільнив від залежності хозарам і примусив сплачувати данину Києву неслов'янські племена мерю, мурому, мещеру, черемисів, мордву, буртасів і волзьких булгар.

Словникова робота

Поясніть значення слів «падус», «шатро», «пітник», «січа», «дружина».

Переказ літописної легенди «Святослав укладає мир з греками і повертається до Києва. Смерть Святослава»

Бесіда з учнями

1. Які факти, названі Нестором Літописцем, свідчать про невибагливість Святослава? 2. Про які риси характеру князя свідчить його звичка попереджати своїх ворогів словами «Іду на ви»? 3. Чому Нестор Літописець порівнює князя з гепардом? 4. Як Святослав ставився до своїх підлеглих? 5. Як ви гадає-те, чи правдивою є історія, яку пропонує Нестор Літописець?

Робота з підручником

Розгляньте зображення князя Святослава. Чи співпадає ваше уявлення з уявленнями митців? (Підручник с. 166 або мультимедійна презентація). Прочитайте опис Святослава, який пропонує візантійський історик Лев Діакон.

Візантійський історик Лев Діакон, який сам бачив Святослава, залишив опис його зовнішності: «На вигляд він був таким: середній на зріст, ні надто високий, ні надто малий, із густими бровами, із блакитними очима, із рівним носом, із голеною головою і густим довгим волоссям, що висіло на верхній губі. Голова в нього була зовсім гола, і лише на одному її боці висіло пасмо волосся, що означало знатність роду, і шия товста, плечі широкі й весь стан досить стрункий. Він виглядав похмурим і суворим. В одному вусі висіла в нього зо-лота сережка, прикрашена двома перлинами з рубіном, уставленим між ними. Одяг на ньому був білим, який нічим, окрім чистоти, не відрізнявся від одягу інших».

ІV. Підсумок уроку «Мікрофон»

Як ви розумієте епіграф до уроку?

V. Домашнє завдання

Прочитати літописну оповідь «Володимир вибирає віру». Підготувати ілюстрації до прочитаного.

5  оцінок
Читайте також:
Додавання коментаря