Мета:
навчальна: поглибити знання про будову казок, розкрити національний колорит української казки, ознайомити школярів із народною казкою «Про правду і кривду»;
розвивальна: формувати вміння аналізувати структуру казки, розвивати комунікативні навички, уміння виразного читання;
виховна: виховувати моральні чесноти, зосередивши увагу учнів на таких акцентах казки, як боротьба добра і зла, красиве й потворне.
Тип уроку: засвоєння нових знань.
Обладнання: ілюстрації до казки «Про правду і кривду», виставка учнівських малюнків, таблиця для заповнення «Структура казки “Про правду і кривду”», підручник.
Теорія літератури: фольклор, народна казка, види казок, зачин, кінцівка.
ПЕРЕБІГ УРОКУ
І. Організаційний момент
ІІ. Оголошення теми й мети уроку
ІІІ. Актуалізація опорних знань
Проблемне питання
Уявіть, що всі люди почали жити не по правді. Поміркуйте, до яких наслідків це могло б призвести. Вигадайте невеличку історію, щоб продемонструвати власні думки.
IV. Засвоєння навчального матеріалу в процесі виконання практичних завдань
Виразне читання казки «Про правду і кривду»
Словникова робота
1. Доберіть синоніми до слів «правда» і «кривда». 2. Що означає слово «небіж»? 3. Що таке верста? 4. Що означає словосполучення «вгатити греблю»? А що таке гребля?
Бесіда з учнями
1. Що б ви відповіли на місці дядька? Чому дядько вважав, що краще жити кривдою? 2. Як ви вважаєте, що таке правда і кривда? 3. Чому піп і пан під-тримали думку дядька? 4. Спробуйте подати характеристику небожа. 5. Чи був небіж доброю людиною? Аргументуйте свою позицію. 6. Що наказував небіж дядькові, коли подарував кораблі з добром? Чи дотримав дядько його настанов? 7. Які риси характеру притаманні дядькові? Чому він пішов до лісу? 8. Хто в казці виступає уособленням добра, а хто — зла? Доведіть свою думку.
Робота з прислів'ями
Які риси характеру відображають наведені прислів'я? Кому з персонажів казки ці риси властиві?
1. Чужа доля всім завидна. 2. Не той убогий, хто мало має, а той, хто багато бажає. 3. Заздрий від чужого щастя сохне. 4. Менше вкусиш — більше ковтнеш, багато вкусиш — удавишся. 5. Злий плаче від заздрості, а добрий — від радості.
Аналіз структури казки. Заповнення таблиці
1. До якого виду казок (побутові, про тварин, чарівні) належить казка «Про правду і кривду»? Доведіть свою думку. 2. Зверніть увагу на початок казки. 3. Які чарівні предмети допомагають головному героєві? 4. Яких надприродних істот зустрічає головний герой? 5. Заповніть подану таблицю.
Зачин | Основна частина | Кінцівка | |
Випробування героя | Кульмінація (найвище напруження подій) | ||
Словесне малювання
Доберіть епітети та порівняння до запропонованих образів. Поміркуйте, якими могли б бути вираз обличчя, очей та яка постава в головних героїв у таких ситуаціях: коли дядько відібрав майно небожа; коли дядько дізнався про успіхи небожа; коли небіж утратив своє майно; коли він став королем.
Очі дядька | Очі небожа | Обличчя дядька | Обличчя небожа | Постава дядька | Постава небожа | |
Епітет | ||||||
Порівняння |
Установлення послідовності подій
1. «Сидить собі на дереві та й чує усе, що чортяки балакають». 2. «Нічого робити небожеві: віддав дядькові всю свою худобу». 3. «Узяв дядько ті два кораблі з усім добром і поїхав додому». 4. «Впізнав свого дядька, але не пока-зав йому й виду». 5. «Пан віддав йому сто карбованців і пару коней з коляскою та з кучером». 6. «Прокоролював він уже кілька там літ, коли приїжджає у його королівство якийсь-то багатий купець».
Художній переказ
Перекажіть текст від імені небожа; перекажіть текст від імені дочки короля.
V. Підсумок уроку
Опрацювання ідейного змісту казки
- Які факти на початку твору свідчать про його соціальну спрямованість?
- Чим викликано бажання небожа позмагатися з багатим дядьком?
- Над чим розмірковували герої, вирушаючи в подорож?
- Чому для розв'язання питання «Лучче тепер жити: чи правдою, чи неправдою?» небіж і його багатий дядько вирішили не звертатися до суду, а скористатися думкою народу?
- За яких умов худоба забезпечувала розв'язання питання?
- Як зреагували на звернення подорожуючих заробітчани, пан, піп?
- Унаслідок чого небіж «зостався голий, босий і голодний»?
- Через що небіж вирішив позбавити себе життя?
- Яких страждань зазнав простий люд від пана з розповіді мисливця? Що не-обхідно було зробити, аби запобігти лиху?
- У чому полягала основна мета здійснення лиха чортами?
- Що мав отримати бідняк від пана, якщо той вгатить йому греблю?
- Чому бабуся, незважаючи на скрутне становище через відсутність води, дала хлопцю напитися?
- Що символізує зустріч людини з хлібом-сіллю?
- Яку винагороду мав отримати бідняк від короля, якщо він вилікує його дочку? Чи дотримав слова володар?
- За яких обставин хлопець знову зустрівся зі своїм дядьком? Чому, на думку небожа, правда кривду переважила?
- Чим обдарував герой свого дядька?
- Через що багатий дядько вирішив повіситися? Як це його характеризує?
VI. Домашнє завдання
Прочитати казку «Мудра дівчина», підготувати до неї ілюстрації.