» » » Урок: Тематика народних казок. Їхні різновиди (про звірів, побутові, фантастичні). Побудова казки (зачин, кінцівка). Народне уявлення про добро і зло в казці

Урок: Тематика народних казок. Їхні різновиди (про звірів, побутові, фантастичні). Побудова казки (зачин, кінцівка). Народне уявлення про добро і зло в казці

Мета:

  • навчальна: подати відомості про казку як про фольклорний жанр, поглибити знання про різновиди казок та їхню побудову;

  • розвивальна: формувати вміння визначати вид казки, її структуру, розвивати комунікативні навички;

  • виховна: виховувати любов та повагу до української народної творчості, прагнення творити добро.

Тип уроку: засвоєння нових знань.

Обладнання: ілюстрації до українських казок, виставка літератури, схема для заповнення «Народна казка», музика М. Мусоргського «Прогулянка», «Хатинка на курячих ніжках».

Теорія літератури: фольклор, народна казка, види казок, зачин, кінцівка.

ПЕРЕБІГ УРОКУ

І. Організаційний момент

ІІ. Оголошення теми й мети уроку

ІІІ. Актуалізація опорних знань

Бесіда з учнями

1. Чи любите ви читати казки? 2. Які казки ви знаєте? 3. Яка казка є вашою улюбленою? Що вам у ній подобається? 4. Хто ваш улюблений герой? Які риси характеру вас у ньому приваблюють? 5. Як ви розумієте слова: «Казка — це дитинство людства та його мудрість»?

«Відгадай казку»

1. Яка із земноводних тварин у казці мала титул царівни? («Царівна-Жаба»). 2. Який предмет домашньої випічки зміг обдурити майже всіх звірів? (Колобок). 3. У якій казці гризун став причиною втрати багатства? («КурочкаРяба»). 4. У якій казці взуття принесло дівчині щастя? («Попелюшка»).

Прослуховування аудіофрагменту

Які враження у вас викликала музика М. Мусоргського? Що ви уявляли собі, коли слухали музику?

ІV. Засвоєння нових знань у процесі виконання практичних завдань

Навчальна лекція

Під час прослуховування лекції учителя заповніть запропоновану схему.

Народна казка —
Види казок

Про тварин

Фантастичні

ПобутовіНайулюбленішим фольклорним жанром є казка. Казки люблять як дорослі, так і діти. Мабуть, немає людини, яка б ніколи не читала казок. Що ж таке казка?

Казка (слово походить від «казати», «розповідати») — це один з основних жанрів усної народної творчості, розповідний твір про вигадані (найчастіше фантастичні) події, що сприймаються як реальні. Усі казки об'єднує єдине — вимисел.

Існують такі види казок: про тварин,фантастичні та побутові. Казкипро тварин найдавніший вид казок, що бере початок ще з часів, коли люди вірили у тварину-«прародича» конкретного племені. Тут головними героями, звичайно, є звірі. Це котик, який часто допомагає господареві, хитра лисичка-сестричка, вовчики-братики, які шкодять людині або іншим персонажам. У казкових образах тварин уособлюються певні людські типи та риси. Наприклад, образ Зайця — це образ боягуза, Лисиця — утілення хитруна то-що. Герої фантастичних(чарівних)казок мають надприродну силу, розум, сміливість, володіють чудодійними предметами (мечем-кладенцем, чоботами-скороходами, чарівними яблуками, живою чи мертвою водою тощо). Це Котигорошко, який здатний подолати злого змія, Баба-Яга зі своєю ступою. По-бутові казки відтворюють життя звичайних людей. Тут описуються щоденні клопоти людини, засуджуються лінощі, заздрощі та інші негативні якості людини, осуджується несправедливе ставлення багатіїв до бідних, уславлюється розум героїв та їхні чесноти (казки «Мудра дівчина», «Про правду і кривду»).

Дослідження-характеристика

Поміркуйте, які характерні риси можуть утілюватися в наведених казкових образах.

Зразок. Вовк жорстока й підступна людина. Змія, Осел, Ведмідь, Лис, Заєць, Індик.

Навчальна лекція (продовження) з елементами дискусії

Казки мають низку ознак, що вирізняють їх з‑поміж інших фольклорних жанрів. Так, казка має чітку структуру: зачин. Пригадайте, якими словами найчастіше починаються казки? (Жили-були,був собі чоловік,в одному царстві). Так, найчастіше початок у казках є однаковим. Такий початок називається зачин. Далі йде основна частина, де описуються події, почуття та вчинки головних героїв. У всіх казках основна частина різна. Завершується казка кінцівкою. Пригадайте, як найчастіше закінчуються казки? (Стали вонижить-поживать і добра наживать, і там я був, мед-пиво пив, і жили вони довго й щасливо). Отже, кінцівка також збігається в багатьох казках.

У казках завжди перемагає добро. Добро завжди отримує винагороду за свої вчинки. Герої казок поділяються на позитивних і негативних. Спробуйте визначити, хто з наведених персонажів є позитивним, а хто — негативним: Іван-мужичий син,Змій Горинич,Котигорошко,Василиса Премудра,Кощій Безсмертний, Баба-Яга. Позитивним героям часто допомагають сили при-роди. Ці персонажі зазвичай є вродливими, сміливими, чесними, порядними. А ось зло завжди змальовується потворним, спочатку воно має велику силу, але все-таки програє в боротьбі з кмітливим, сильним добрим героєм. Слухаю-чи або читаючи казки, людина робить висновок, що є добром, а що — злом, намагається наслідувати добрих персонажів і вчиться робити правильний вибір.

Конкурс на кращого оповідача казок

Розповісти виразно й цікаво улюблену народну казку. Визначити зачин, основну частину, кінцівку.

V. Підсумок уроку

Рефлексія

1. Що таке казка? 2. Які види казок вам відомі? 3. Що є характерним для казок про тварин? 4. Що є властивим фантастичним казкам? 5. Чим вирізняються побутові казки? 6. Яку будову мають казки? 7. Як у казках реалізується поняття добра та зла?

VІ. Домашнє завдання

Прочитати казку «Про правду і кривду». Підготувати ілюстрації до неї.

4  оцінок
Читайте також:
Додавання коментаря