Мета:
навчальна: подати відомості про види мистецтва, навчити відрізняти художню творчість від інших видів діяльності людини, поглибити знання про роль художнього слова в житті людини, розкрити поняття образне слово;
розвивальна: розвивати культуру зв'язного мовлення, логічне мислення, формувати світогляд;
виховна: виховувати любов та повагу до різних видів мистецтва, зокрема до літератури.
Тип уроку: засвоєння нових знань.
Обладнання: виставка експонатів різних видів мистецтва, схема «Види мистецтва».
Теорія літератури: образне слово.
ПЕРЕБІГ УРОКУ
І. Організаційний момент
ІІ. Оголошення теми й мети уроку
ІІІ. Сприйняття та засвоєння учнями навчального матеріалу
Дослідження-характеристика
1. Творче відображення світу у фарбах — це … (живопис). 2. Творче відображення світу у звуках — це … (музика). 3. Проектування будівель і різних споруд — це … (архітектура). 4. Відображення світу на сцені завдяки грі акторів — це … (театральне мистецтво). 5. Творче відображення світу в словах — це … (література).
Коментар учителя
Кожен вид мистецтва витворює світ у художніх образах, властивими лише йому засобами: у живописі це лінії, крапки, плями різних кольорів; у музиці — це сполучення звуків різної висоти, сили, тембру; у скульптурі — це вирізування ліній, кутів; у літературі — це слово.
Встановлення логічних пар
Митець | Засоби творення образів |
Живописець | Слово |
Скульптор | Звуки |
Музикант | Барви, лінії |
Хореограф | Мармур, дерево, глина |
Літератор | Рухи тіла |
Бесіда з учнями
1. Які з видів мистецтва вивчають у школі? 2. Яка роль мистецтва у форму-ванні особистості? 3. Чому людина прагне до мистецтва? 4. Від якого виду мистецтва ви отримуєте найбільше задоволення? 5. Чому літературу називають мистецтвом слова? 6. Ми будемо вивчати художню літературу. А якою літера-тура може бути ще? 7. Що є особливістю художньої літератури? 8. Хто є творцем художньої літератури?
Слово в житті людини. Обговорення народних приказок і прислів'їв про слово
1. Слово старше, ніж гроші. 2. І від солодких слів буває гірко. 3. Слово — не стріла, а глибше ранить. 4. Слово — не горобець, вилетить — не піймаєш. 5. Наймогутніша зброя — слово. 6. Ліпше переконувати словом, ніж кулака-ми. 7. Слова — не полова, язик — не помело.
Образне слово — першоелемент літератури. Коментар учителя
Образне слово — це слово, яке допомагає створити художній образ — яскраве, поетичне відображення дійсності за допомогою порівнянь, епітетів, метафор тощо. Образності мови можна досягти завдяки вживанню слів у переносному значенні. Слова, які використовує письменник у переносному значенні називають тропами (це грецьке слово в перекладі означає «об-раз, зворот»). Тропи потрібні художнику слова для створення зорових, слухових картинок тих чи інших предметів.
Серед тропів найчастіше використовують епітети, порівняння, персоніфікацію.
Епітет — яскраві, образні художні означення, що найчастіше виражаються прикметниками. За допомогою епітетів автор підкреслює певну рису зображуваного об'єкта. Наприклад: хвилястий туман, золота хмаринка, широкий степ.
Порівняння — це зіставлення одного предмета чи явища з іншим, яке надає опису особливу образність, наочність. Наприклад, очі блакитні, як небо; дівчина, як зоря; ніч, як море.
Питання до учнів: І епітети, і порівняння надають висловлюванню образності, але в чому ж відмінність між ними?
Персоніфікація — це перенесення ознак і властивостей живих істот на неживий предмет або явище природи, унаслідок чого вони починають мислити, відчувати, робити певні вчинки, як люди: І дивиться сонце лукаво, земля дрімає, вогонь простягає руки.
Початок словесного мистецтва: фольклор і літописи
Поміркуйте, чому легенди, казки, прислів'я, скоромовки називають усною народною творчістю? Що означає кожне слово?
Усна | Народна | Творчість |
Коментар учителя
Термін фольклор є синонімом до виразу усна народна творчість. Цей термін уперше вжив англійський учений У. Дж. Томс у 1846 р. Цей термін розуміють по-різному: інколи його інтерпретуються як будь-яке народне мистецтво (танці, музику, різьбярство тощо). Слов'янські науковці традиційно фольклором називаються тільки словесне мистецтво.
Фольклор має такі ознаки: усна форма побутування (тести не записували), звернення до традицій, колективність (автором був народ, кожен міг привнести щось своє), анонімність (автор був невідомий), варіантність (існує кілька варіантів одного й того ж твору), простота та ясність, повторюваність.
Літопис — це послідовний опис історичних подій їхнім свідком чи учасником. Слово походить від структури літопису, де твори починалися зі слів «в літо». Літописи — важливі пам'ятки літератури. У них розповідається про походження слов'ян, зародження в них влади, про різні політичні, економічні, культурні події народів. Літописи писали дуже освічені люди. Широко відомими літописами є «Київський літопис», «Галицько-Волинський літопис», «Літопис самовидця».
ІV. Підсумок уроку
V. Домашнє завдання
Дібрати прислів'я та приказки про слово; виписати по дві ілюстрації епітетів, порівнянь та персоніфікацій із творів художньої літератури; прочитати легенду «Чому в морі є перли і мушлі».