» » » Урок: Пісні літературного походження. «Як тебе не любити, Києве мій» Д. Луценка — популярна пісня про столицю України

Урок: Пісні літературного походження. «Як тебе не любити, Києве мій» Д. Луценка — популярна пісня про столицю України

Мета:

  • навчальна: продовжувати роботу над піснями літературного походження, їхніми специфічними рисами; поглибити знання учнів про історію Києва;

  • розвивальна: розвивати вміння виразно й вдумливо читати пісні, визначати й коментувати провідні мотиви, пояснювати роль символів у піснях;

  • виховна: виховувати патріотизм, повагу до столиці України, любов до природи, до рідної країни.

Тип уроку: формування практичних умінь і навичок.

Обладнання: підручник, запис пісні «Як тебе не любити, Києве мій», зображення Києва (мультимедійна презентація).

Теорія літератури: пісні літературного походження, символ.

ПЕРЕБІГ УРОКУ

І. Організаційний момент

ІІ. Оголошення теми й мети заняття

ІІІ. Перевірка домашнього завдання (читання вірша «Ой у лузі червона калина похилилася» напам'ять кількома учнями)

ІV. Сприйняття та засвоєння учнями нового навчального матеріалу Прослуховування запису пісні «Як тебе не любити, Києве мій» Виступ групи «Етимологи». Орієнтовний зміст повідомлення

Щодо назви столиці України, то між науковцями досі точаться супереч-ки. Офіційною версією є та, що колись жили-були три брати Кий, Щек, Хорив та сестра їхня, яку звали Либідь. Саме ці люди, згідно з літописом, і заснували Київ. Згідно з іншою версією, Кий був лише перевізником через Дніпро, а літописець бажав його бачити князем. Третя версія стверджує, що назва Києва по-ходить зовсім не від власного імені, а від слов'янського слова «кий», себто па-лиця. Колись був на Русі пан, який страшенно гнітив підданих, відбираючи в них усе, що око бачило. Народ терпів довго, але вічно так тривати не могло, тож спалахнуло повстання. Вони гнали пана через гори й ріки, а коли побачили, що перемогли, то поскидали киї в одну купу. Та купа була такою великою, що з неї почали будувати місто. Це місто назвали Києвом, бо збудоване воно з київ.

Остання версія базується на тому, що назва Києва є зовсім не слов'янською. У пракриті слово «койава» означає килим, тож слово «київ» могло означати «місце трону, який стоїть на килимі».

Виступ групи «Географи». Орієнтовний зміст повідомлення

Столиця України — Київ. Одне з найбільших і найкрасивіших міст нашої держави розташоване на півночі України. Ще в давнину завдяки вигідному географічному розташуванню Київ став центром давньоруської держави. Широка річка Дніпро поділяє місто навпіл. Північна частина правобережжя лежить на Поліській низовині, південь правобережжя розташований на Придніпровській височині. Тут є гори Щекавиця, Хоревиця, Лиса, Чорна, Батиєва, а та-кож яри: Бабин, Протасів, Смородинський тощо. Площа Києва — 827 кв. км. У місті є 10 районів: Голосіївський, Дарницький, Деснянський, Дніпровський, Оболонський, Печерський, Подільський, Святошинський, Солом'янський, Шевченківський.

Виступ групи «Історики». Орієнтовний зміст повідомлення

Історія Києва сягає корінням сивої давнини. Нестор Літописець розповідає, як саме було засновано майбутню столицю України. 482 року три брати Кий, Щек та Хорив і сестра їхня Либідь заснували на мальовничих берегах Дніпра місто, що стало центром племені полян. Завдяки вигідному географічному положенню Київ приваблював князів, купців, ремісників, тож дуже скоро місто стало великим торговельним центром Східної Європи, а за часів правління новгородського князя Олега Київ став столицею Київської Русі. Значною подією стало прийняття християнства. Але вже після смерті князя Володимира Мономаха в ХІІ столітті Київська Русь переживала період феодальної роздрібності. Саме цим скористався онук Чингісхана — хан Батий, який узяв місто приступом. У ХV столітті Київ перебував у складі Великого Князівства Литовського. Далі — місто переходило з рук у руки, аж поки радянська влада остаточно не закріпила Київ як столицю України. Наразі це одна з найбільших європейських столиць.

Виступ групи «Архітектори». Орієнтовний зміст повідомлення

Архітектурні пам'ятки Києва є досить цікавими. Наприклад, Золоті ворота, збудовані 1164 року, — одна з небагатьох пам'яток ХІІ століття, що збереглися донині. Колись ця споруда вражала величчю та неприступністю. Ці во-рота були головним в'їздом до Києва. Розміри ж міста часів Ярослава Мудрого обмежувалися нинішнім центром Києва. Оборонні вали проходили через Львівську площу (там були Львівські ворота), тяглися вулицею Ярославів Вал до Золотих воріт й опускалися до нинішньої площі Незалежності.

На правому березі Дніпра розташована Києво‑Печерська Свято-Успенська лавра. Перші ченці селилися в печерах в ХІ столітті — звідти й назва монастиря. Лавра — це почесне звання, що присвоюють лише видатним монастирям. Упродовж 9 століть Києво‑Печерська лавра перетворилася на величний комплекс церков.

У центрі Києва розташований собор Святої Софії. Це основна культова споруда Київської Русі часів Ярослава Мудрого. Під стінами собору тоді збиралося Київське віче. Цей собор став першою пам'яткою історії та архітектури, що була внесена до Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. Софіївський собор побудований на честь головного храму грецької церкви Константинополя — собору Богоматері-Оранти, уособленням якої була Софія — мудрість. Побудували храм на місці перемоги, саме тут 1036 року кияни здобули перемогу над печенігами.

Виступ групи «Літературознавці». Орієнтовний зміст повідомлення

У своїх творах про Київ згадували письменники різних часів. Наприклад, саме на Київщині розгортаються події у творі Івана Нечуй-Левицького «Кайдашева сім'я». Про Київ ідеться у творах Пантелеймона Куліша «Чорна рада», Павла Загребельного «Диво», Івана Кочерги «Ярослав Мудрий». Олександр Олесь також пише про Київ у «Княжій Україні».

Виразне читання тексту пісні «Як тебе не любити, Києве мій» Бесіда з учнями

<!--[if !vml]--><!--[endif]-->1. Чи доводилося вам бувати в Києві? Які враження у вас від цього міста? 2. Що вам найбільше подобається в Києві? 3. Чому нашу столицю варто любити й пи-шатися нею? 4. Які враження у вас викликала пісня на слова Д. Луценка? 5. Чи є в тексті рефрен й анафора? 6. Знайдіть у тексті метафори, порівняння та епітети.

Робота з підручником

Дайте відповіді на питання (с. 48).

V. Підсумок уроку

VI. Домашнє завдання

Вивчити пісню «Як тебе не любити, Києве мій» напам'ять (за бажанням); написати твір-опис «Київ — столиця України».

1  оцінок
Читайте також:
Додавання коментаря