Мета: аналізуючи пригодницький твір В. Нестайка «Тореадори з Васюківки», вдосконалювати вміння учнів характеризувати улюбленого героя, аргументуючи свій вибір; розкривати риси його вдачі, особливості поведінки; розвивати вміння школярів акумулювати здобуті знання під час відповідей-висновків, узагальнень, раціонально використовувати навчальний час, толерантно і аргументовано доводити свою думку, відстоювати власну позицію; виховувати активну життєву позицію, позитивні риси характеру, пунктуальність, почуття любові до української літератури.
Тип уроку: урок формування вмінь і навичок.
Методи й прийоми: слово вчителя, робота у групах, асоціативний кущ, прийом «Мікрофон», схема-конспект, твір-мініатюра.
ТЛ: пообразний аналіз.
Міжпредментні зв'язки: всесвітня історія.
Обладнання: схема-конспект, асоціативні кущі, алгоритми, додаток для вчителя.
Література до уроку:
1. Українська література: підруч. для загальноосвіт. навч. закладів 6 кл. /
Л. Т. Коваленко. – К.: Видавничий дім «Освіта», 2014. – 140 С.
2. Месевря О. Вивчаємо літературу цікаво (матеріали для уроків укр. літ 6 клас)
Хід уроку
Дружба подвоює радості і скорочує наполовину прикрості.
Ф. Бекон (англійський політик, філософ)
І Мотивація навчальної діяльності
1. Прийом «Мікрофон»
- Які риси характеру ви цінуєте у своїх друзях? Чому? (Підтримка, чуйність, вірність, доброта)
- Чи вважаєте ви, що ваші друзі найкращі, зможуть вас підримати у важку хвилину? (Дружба – велика сила; важливо мати поруч вірного і відданого товариша, який піде за тобою в огонь і у воду, не зрадить, завжди допоможе в скрутній ситуації.)
- Чим імпонують вам Павлуша і Ява – герої твору? (Васюківські «тореадори» завжди мають благородні наміри, але через брак досвіду і знань, на жаль, іноді потрапляють у прикрі ситуації. Нерозлучні друзі, обмірковуючи вчинки, вміють усвідомити помилки й намагаються їх не повторювати, хоча відразу ж вигадують і здійснюють нову «авантюру», адже дружба подвоює радості і скорочує наполовину прикрості. Ф. Бекон (англійський політик, філософ) Звернення до епіграфа
2. Слово вчителя
Сьогодні на уроці ми продовжуємо роботу над твором В. Нестайка «Тореадори з Васюківки», вдосконалимо вміння характеризувати улюбленого героя, аргументуючи свій вибір; розкриємо риси його вдачі, особливості поведінки.
Відкрийте свої зошити, запишіть число, класна робота, тема уроку: «Всеволод Нестайко «Тореадори з Васюківки». Аналіз поведінки героїв, їхні вчинків. Характеристика улюбленого героя».
ІІ Актуалізація знань, умінь і навичок
3. Слово вчителя
Для того, щоб вміло охарактеризувати улюбленого героя потрібно спочатку пригадати алгоритм пообразного аналізу.
Пообразний аналіз – характеристика персонажу.
- Як ви вважаєте, яким є перший пункт нашого алгоритму?
Алгоритм пообразного аналізу
1. Становище в суспільстві.
2. Походження.
3. Портрет.
4. Риси характеру.
5. Ставлення інших до героя.
ІІІ Формування нових знань
4. Слово вчителя
Отож, розпочнемо нашу роботу! Щоб виконати завдання, для початку пропоную вам скласти асоціативний кущ-характеристику головних героїв.
5. Робота у групах. Складання асоціативного куща
1 група – Ява
2 група – Павлуша

Учні працюють з текстом, відшукують і зачитують фрагменти (або переказують з тексту) до кожного пункту.
(Поки діти виконують завдання, можна перевірити домашнє завдання. Запитати чи подобається їм твір однокласника, чим, чи відповідає плану написання твору).
6. Логічна схема-конспект «Індивідуальна та колективна характеристика героїв» (За текстом виписати слова, якими називають хлопців інші персонажі.)
ІV Застосування знань, умінь і навичок
7. Слово вчителя
Молодці, гарно виконали завдання. Тепер ми можемо перейти до розгорнутої характеристики наших героїв. Завдання виконуємо у вигляді розгорнутої відповіді, зв'язним текстом.
Нагадую вам Алгоритм пообразного аналізу
1. Становище в суспільстві.
2. Походження.
3. Портрет.
4. Риси характеру.
5. Ставлення інших до героя.
8. Робота у групах
1 група – Ява
2 група – Павлуша
1) Іван Рева та Павло Завгородній – друзі-п'ятикласники.
2) Пригода – невід'ємна частина життя хлопців.
3) Риси характеру:
а) доброта і чуйність;
б) справедливість;
в) винахідливість:
г) гумористи, бешкетники, здатні на вигадку;
д) зневажливо ставляться до навчання.
4) Розкриття закономірностей поведінки героїв через їх вчинки та стосунки з оточуючими.
Додаток для вчителя
Головні персонажі повісті - Ява Рень і Павлуша Завгородній - звичайні школярі-підлітки, що мешкають у селищі Васюківка, бешкетники, фантазери та «зривщики дисципліни».
Звідки таке незвичне ім'я - Ява? То він сам себе так назвав, коли йому було лише півтора роки. Чи то воно, пискля мале, хотіло сказати: «Я – Ваня», а вийшло «Ява»..., але причепилося оте «Ява» до нього, як реп'ях до собачого хвоста. У Івана руде скуйовджене волосся, а обличчя хлопця рясно вкрите веснянками. Ява Рень - енергійний і відчайдушний хлопець. Зазвичай саме він є ініціатором різноманітних вигадок: то метро під Васюківкою прокласти, то влаштувати бій биків, то організувати шкільний театр. Але хлопець здатний не тільки на бешкет: коли сталася прикра подія з переекзаменовкою, то він влітку сумлінно готувався до перескладання екзамену з української мови на «безлюдному» острові, дібравши собі ім'я «Робінзон Кукурузо».
Павлуша Завгородній - кращий друг Яви. Це більш врівноважений і спокійний хлопець. Він захоплюється малюванням і мріє стати льотчиком, але не менше за Яву полюбляє різноманітні пригоди й таємниці.
Васюківські «тореадори»завжди мають благородні наміри, але через брак досвіду і знань, на жаль, іноді потрапляють у прикрі ситуації. Нерозлучні друзі, обмірковуючи вчинки, вміють усвідомити помилки й намагаються їх не повторювати, хоча відразу ж вигадують і здійснюють нову «авантюру».
9. Зачитування учнями характеристик героїв
V Підсумок уроку
10. Прийом «Мікрофон»
- Яка характеристика була найповнішою, найбільш зв'язною.
VІ Оцінювання
VІІ Домашнє завдання
1. Написати твір-мініатюру «Чи хочеться бути схожим на Яву і Павлушу?»
2. Підготовка до контрольної роботи.
Твір-мініатюра
Вступом може вважатися:
· лірична замальовка, що готує емоційне тло для подальшого сприйняття ваших міркувань;
· етюд, який підводитиме до теми;
· опис якоїсь ситуації, яка спонукала вас колись до формування певної позиції щодо теми тощо.
Теза – це ідея, думка, яку ви будете доводити всім подальшим твором. Це те, що ми «витягуємо» з теми, намагаючись зрозуміти її, всебічно осмислити.
За умовами тестового завдання ви повинні забезпечити тезу аргументацією (доводами, підтвердженнями на користь істинності саме вашого погляду на ту чи іншу проблему). Зауважте, аргументування – це етап, який іде після формулювання тези й до надання прикладів.
Щодо прикладів, то доречно один подати з літератури або інших видів мистецтва, другий – з історії або з суспільно-політичного життя, або ж з власного життя.
Запам'ятайте чітку послідовність частин твору. Вступ Теза Аргументи Приклади Висновки