Мета: ознайомити учнів із новими пригодами героїв повісті, допомогти розкрити характери героїв, мотиви їхніх учинків у різних ситуаціях; розвивати кругозір, образне й логічне мислення, уміння виразно читати, виокремлювати ключові епізоди, коментувати їх, характеризувати героїв; виховувати наполегливість у досягненні мети, допитливість, прагнення до пізнання та освоєння світу.
Тип уроку: комбінований.
Методи й прийоми: слово вчителя, літературний диктант, евристична бесіда, виразне читання, спостереження над текстом, словникова робота, завдання творчо-дослідницького характеру, розгадування кросворду.
ТЛ: пригодницько-романтична повість, головні й другорядні герої, засоби комічного.
Міжпредметні зв'язки: зоологія.
Обладнання: літературний диктант «Продовжте речення», кросворд.
Література до уроку:
1. Українська література: підруч. для загальноосвіт. навч. закладів 6 кл. /
Л. Т. Коваленко. – К.: Видавничий дім «Освіта», 2014. – 140 С.
2. Месевря О. Вивчаємо літературу цікаво (матеріали для уроків укр. літ 6 клас)
Хід уроку
І Актуалізація знань, умінь і навичок
1. Перевірка домашнього завдання (переказування цікавих епізодів повісті).
2. Евристична бесіда
- Чому ви вибрали цей епізод повісті? - Чи усім він сподобався? Чим?
3. Літературний диктант «Продовжте речення»
1. Діти, про яких ідеться в повісті, закінчували клас… (5)
2. За літо вчителька біології запропонувала дітям зібрати… (колекцію комах)
3. Село, де жила бабуся Митька, називалося… (Юрківка)
4. Вася-велосипедист назвав Сергія й Митька… (юними лівінгстонами)
5. Бабуся на повідомлення хлопців, що вони житимуть у лісі біля озера… (не заперечила й слова)
6. Василь вирішив помиритися з хлопцями й приніс їм у подарунок… (бурштиновий камінь)
7. Василь на доказ існування таємничої істоти в озері показав хлопцям… (подряпини на сосні, підриті кореневища)
8. Вася згадував про чудовисько… (лох-несс)
9. Бурштин – це… (закам'яніла смола дерев)
10. Діти біля озера жили у відбудованому ними… (курені)
11. Кого хлопчики зустріли, коли вперше прийшли до озера… (Василя)
12. Найбільше в характерах друзів виявилися такі риси, як… (допитливість, сміливість, прагнення до пригод, відкриттів)
Взаємоперевірка учнями роботи.
ІІ Мотивація навчальної діяльності
4. Слово вчителя
Наше життя цікаве й розмаїте, багате на пригоди, зустрічі, приємні враження. Але ми цього дуже часто не помічаємо, бо завжди кудись поспішаємо, намагаємося якомога швидше відчути себе дорослими, а коли стаємо ними, то жалкуємо, що вже нічого не можна повернути. Час безупинно летить уперед. І тільки письменники уміють багато чого підмічати й розповідати про дитинство на сторінках своїх творів. Отож, сьогодні я пропоную вам здійснити подорож до чарівної країни дитинства, яку ми знайдемо на сторінках прекрасного твору відомого українського автора.
ІІІ Формування нових знань
5. Виразне читання розділів V-VII учнями (ланцюжком, в особах)
6. Словникова робота (проводиться за запитаннями учнів)
7. Спостереження над текстом. Евристична бесіда
- Які почуття оволоділи Сергієм, коли він уночі вартував чудовисько? (Хлопці вартували по черзі)
- Про що цікаве й незвичайне ми дізналися з книжок разом із хлопцями? (Зоологія – наука про весь тваринний світ)
- Як проявився характер друзів в епізоді, коли вони думали, як назвати відкритого й дослідженого ними чудовиська? (Справжні друзі. «- Ти знаєш, що я придумав? Назвати оцього от, котрий тут живе, Митькозавром. На твою честь.
- От здорово! А чому саме на мою? Адже ми з тобою разом працюємо.
- Але ж головний у нашій експедиції – ти.
- Е, ні, я не згоден. Хай буде… Скажімо, митькозавр Стеценка із Юрківки»)
8. Завдання аналітичного характеру
1) Перекажіть найсмішніші епізоди повісті. 2) Дайте відповідь на запитання: «Поясніть значення розділу 7 «Операція «курка» провалюється разом із дідом Трохимом»». (Зверніть увагу на гру слів у заголовку: операція провалюється в переносному значенні – не вдається; дід Трохим провалюється в прямому значенні – у яму, вириту хлопцями для чудовиська).
ІV Застосування знань, формування умінь
9. Завдання творчо-дослідницького характеру
Розкажіть про стосунки хлопців із вчителями, рідними, друзями. Як дорослі ставилися до пошуків, досліджень хлопців? А як би поставилися ваші батьки, родичі до подібних «експериментів»? (Бабуся: «Ну й онучки ж у мене. Тихі, сумирні, слухняні, посидючі. А книжки як люблять! Чого батьки на них жаліються – не розумію»)
10. Розгадування кросворду «Головні та другорядні герої повісті»
V Підсумок уроку
11. Інтерактивна вправа «Займи позицію»
- До досліджень хлопців я ставлюсь…
Із захопленням Байдуже З іронією
- Обгрунтуйте свою думку!
VІ Оцінювання
VІІ Домашнє завдання
Опрацювати ІХ розділ; підготувати інсценізацію уривка порятунок Василя (розігрування діалогу між хлопцями).