
Мета: розкрити творче кредо письменника, з'ясувати прийоми зображення героїв твору; розвивати навички усного та писемного мовлення, уміння складати зв'язну розповідь, висловлювати власну думку; сприяти формуванню гуманістичних ідеалів – совісті, справедливості, милосердя, доброти.
Тип уроку: комбінований.
Методи й прийоми: слово вчителя, творчі роботи, коментар учителя, евристична бесіда, робота в парах, рольова гра, літературна вікторина, складання плану характеристики, прийом «Незакінчене речення», творче завдання (твір-мініатюра).
ТЛ:
Міжпредметні зв'язки: етика й естетика.
Обладнання: тексти повісті, плани-схеми.
Література до уроку:
1. Тютюнник Г. Твори у 2 т. – К.: Молодь, 1986. Т. 2.
Хід уроку
Найвища наука життя – мудрість,
а найвища мудрість – бути добрим.
Григір Тютюнник
І Мотивація навчальної діяльності
Слово вчителя
Ми з вами добре знаємо, що на землі завжди борються дві сили – темрява і світло. Ці сили є втіленням добра і зла. І від їх протиборства залежить життя людей. Кожний з нас робить якийсь вибір і в залежності від цього сповідує певні моральні принципи.
ІІ Актуалізація знань, умінь і навичок
1. Перевірка домашнього завдання
Учні зачитують свої творчі роботи «Зульфат і Климко - побратими».
2. Робота з епіграфом
- Який моральний принцип для Тютюнника був найважливішим? Чому? (Письменник надавав перевагу доброті. Для нього це була найважливіша людська чеснота, тому його герої навіть під час жорстоких випробувань плекають в свої душі паростки доброти, прагнуть не втратити своєї людськості).
ІІІ Формування нових знань і способів дій
1. Коментар учителя. Визначальні риси творчої особистості Тютюнника зумовлені його світобаченням, яке дехто називає «драматичним гуманізмом»: письменник не просто любив людей – він болісно реагував на те, що збіднює людську душу. Його творче кредо – філософське осмислення проблеми суспільства, правдивість у відтворенні непримиренного протистояння добра і зла, викриття негативних явищ.
2. Евристична бесіда
- Як, на вашу думку, хто у повісті протистоїть кривді і несправедливості? (Климко і Зульфат повстали проти вгодованого чоловіка, що хотів нагріти руки на людському горі. Климко і швець-каліка намагалися захистити безпорадну та беззахисну дівчину від поліцаїв-прихвоснів нового порядку).
- Чи можна стверджувати, що Климко – це сам автор? (І так, і ні. Климко – це літературний персонаж, його не можна уособлювати з письменником, проте певні риси, деякі епізоди з життя автора ми впізнаємо у зображувані героя).
3. Робота в парах. Творче завдання «Запитай автора та його героя».
Завдання: скласти одне запитання Климку та одне запитання автору (робота у зошитах).
4. Рольова гра «Моє запитання»
Перевірка виконання учнями творчого завдання.
5. Літературна вікторина «Чи уважний ви читач?»
- Чому Климко жив з дядьком Кирилом? (Климко був сирота).
- Ким був дядько Кирило? (Машиністом великого паровоза ФД).
- Як звали товариша Климка? (Зульфат).
- Що Климку дав старший солдат чех? (Пачку зелених галет і чорну коробочку солі).
- Яке прізвисько було у сільського аптекаря? (Бочонок).
- Яку дорогоцінну річ на базар винесла вчителька? (Трояндову сукню).
- Кого вона назвала маленьким Кармелюком? (Зульфата).
- Що останнє з кімнати вчительки до вагової перенесли хлопчики? (Великий вазон троянду).
- За чим у Слов'янськ відправився пішки Климко? (По сіль).
- Що подарував Климкові каліка швець? (Прорезинові тапочки).
- З чим повертався додому щасливий Климко? (З мішком солі, харчами, пляшкою молока).
- Кого врятував хлопчик біля переїзду? (Військо-полоненого).
6. Робота в парах. Знайти цитати з тексту для характеристики Зульфата та Климка (робота з текстом).
7. План характеристики Климка та Зульфата
Климко | Зульфат |
Спільне | |
Однолітки, друзі, чуйні, милосердні, працьовиті, добрі, відповідальні | |
Відмінне | |
Сирота, синьоокий, небалакучий, спокійний, рішучий | Має сім'ю, чорноокий, говіркий, запальний, винахідливий |
IV Застосування знань, формування умінь
- Чому учителька і Зульфат почували себе винними перед Климком?
V Підсумок уроку
1. Прийом «Незакінчене речення…»
Завдання: закінчіть речення.
Для мене герої Григора Тютюнника – це…
VІ Оцінювання
VІІ Домашнє завдання
Написати твір-мініатюру «Мій улюблений герой з повісті Г. Тютюнник «Климко».