Мета: дати учням уявлення про питальні речення; формувати навички інтонування питальних речень; розвивати усне мовлення учнів; виховувати бережливе ставлення до книги.
Хід уроку
I. Організаційний момент
II. Актуалізація опорних знань
1. Перевірка домашнього завдання (с. 91, вправа 234)
— Прочитайте текст з утворених речень.
— Розкажіть, що ви дізналися про іній.
2. Гра «Слова загубились»
— Доповніть речення словами з довідки. Запишіть їх.
Прийшла зима. Випало ... снігу. Діти надумали ... гірку. Вони взялися ... до роботи.
Гірка ... на славу. Як весело взимку! (Багато, зробити, дружно, вийшла)
— Скільки речень ви записали ?
— Доведіть, що це речення.
— Прочитайте розповідні неокличні речення.
— Прочитайте розповідні окличні речення.
— Який розділовий знак ставиться в кінці розповідного неокличного речення ?
— Який розділовий знак ставиться в кінці розповідного окличного речення ?
III. Мотивація навчальної діяльності
1. Робота над загадкою
- Не кущ, а з листочками.
Не сорочка, а зшита. (Книга)
— Складіть речення зі словом книга.
2. Каліграфічна хвилинка
Бб біб л от ек ка
— Яке слово можна утворити?
3. Гра «Роз'єднай слова»
— Утворіть речення і запишіть його.
Дітипідклеїликнигиушкільнійбібліотеці.
— Яке це речення за метою висловлювання та інтонацією ?
IV. Повідомлення теми й мети уроку
— Сьогодні ми будемо вивчати питальні речення, навчимося правильно інтонувати їх.
V. Вивчення нового матеріалу
1. Виконання вправи 235 (с. 91–92)
1) Робота за малюнком.
— Розгляньте малюнок у підручнику на с. 92.
— Кого зображено на малюнку ?
— Що роблять діти в бібліотеці ?
— Хто видає школярам книги ?
— Як потрібно ставитись до книги? Чому?
2) Читання в особах розмови бібліотекаря з читачем.
— Спробуйте продовжити цей діалог.
3) Вибіркове читання речень.
— Прочитайте речення, в яких про щось запитується.
— Як ви вважаєте, як такі речення можна назвати? (Питальними)
— Який знак стоїть у кінці таких речень ?
Загадка
- Він після речення, цитати
Вмостився схожий на гачок,
Всіх нас примушує питати,
А сам ні пари з вуст — мовчок! (Знак питання)
Висновок. Речення, в якому про щось запитується, називається питальним. У кінці питального речення ставиться знак питання.
— Випишіть питальні речення.
2. Ознайомлення з правилом (с. 92)
— Яке речення називається питальним ?
— Що ставимо в кінці питального речення?
3. Фізкультхвилинка
4. Виконання вправи 236 (с. 92)
Робота в парах
— Запитайте одне одного про те, що вас цікавить, і дайте одне одному відповідь.
5. Цікаво знати!
У розмові двох осіб речення-запитання і речення-відповіді називаються репліками.
VI. Узагальнення й систематизація знань (див. додаток на с. 122)
VII. Підбиття підсумків. Рефлексія
— З якими новими реченнями ви ознайомилися на сьогоднішньому уроці ?
(Питальними)
— Чому ці речення називаються питальними? (Бо в них про когось чи про щось запитується.)
— Що ставимо в кінці питальних речень? (Знак питання.)
VIII. Домашнє завдання
С. 93, вправа 238; вивчити правило (с. 92).
Додаток до уроку
1. Інтонування речень (с. 92, вправа 237)
— Прочитайте вголос спочатку запитання, а потім — відповідь.
— Вимовляйте з більшою силою голосу виділені слова.
— Зверніть увагу на правопис слова дятел.
— Спишіть перші два запитання і відповіді на них.
2. Робота за таблицею

3. Робота з дидактичним матеріалом
— Спишіть. Поставте потрібні знаки в кінці речень. Визначте типи речень.
— Де це ти порвав штани____
Лазив знов по кавуни____
— Кавуни не винні:
Лазив я по дині____
Г. Бойко
4. Самостійна робота
— Прочитайте речення. Складіть запитання за зразком.
Де живе кішка? Кішка живе в будинку.
...? Вона ловить мишей.
...? Собака живе у будці.
...? Вона охороняє будинок.
— Спишіть перші два запитання і відповіді до них.