Мета: уточнити і закріпити знання учнів про приголосні звуки [г], [ґ]; розвивати вміння розрізняти на слух звуки [г] і [ґ]; виховувати любов до природи.
Хід уроку
I. Організаційний момент
II. Актуалізація опорних знань
1. Перевірка домашнього завдання (с. 36, вправа 99)
— Прочитайте слова, правильно вимовляйте перший звук.
— Назвіть букви, якими він позначається.
— У виділених словах назвіть кількість звуків і букв.
2. Вправи на повторення
Словниковий диктант
Ґава, аґрус, ґудзик, годинник, ґедзь, дзиґа, ягода, герой, ґрунт, погода, горох.
— Складіть звукові моделі слів ґедзь і ягода.
— Поясніть, чому в слові ґедзь букв більше, ніж звуків, а в слові ягода — звуків більше, ніж букв.
III. Повідомлення теми і мети уроку
IV. Вивчення нового матеріалу
1. Робота за підручником (с. 36–38)
Вправа 100 (робота в парах)
Учні читають скоромовку. Правильно вимовляють звуки, позначені буквами г і ґ.
— Спишіть скоромовку. Слова з буквами г і ґ поділіть на склади.
Вправа 101
Учитель читає текст.
— Скільки видів горобини росте в Україні?
— Як горобина зустрічає пернатих друзів?
— Які тварини пригощаються плодами горобини?
— Назвіть слова з буквою г.
Вправа 102
Учні читають загадки та відгадують їх.
— Правильно вимовляйте звук [ґ] у словах-відгадках!
— Виконайте звуковий аналіз слова ґудзик. Поясніть, як це слово можна поділити для переносу.
Слово про слово
Без угаву — безперестанку, безперервно.
Вправа 103
Учні пояснюють, про кого так говорять.
- Гострий на язик — той, хто говорить дотепно, влучно або дошкульно.
- Може гори перевернути — може виконати неможливу роботу, зробити дуже багато.
- Ґав ловить — марно витрачає час.
- Крутиться дзиґою — вертлява людина.
2. Фізкультхвилинка
V. Узагальнення й систематизація знань
1. Гра «Віконечка»
— Прочитайте слова. Запишіть їх, вставляючи букви ґ або г.
Об_ортка, а_рус, по_ода, дзи_а, _удзик,_уси,_ава,_рім,_рунт, по_ляд.
— Прочитайте спочатку слова, в яких уставили букву г, а потім — слова з буквою ґ.
2. Творча робота
— Переставте речення так, щоб утворився текст. Запишіть його.
1) На зупинці в автобус зайшла старенька бабуся.
2) Бабуся подякувала Ігореві й сіла.
3) Хлопчик схопився з місця.
4) Ігор з мамою їхали автобусом.
— Слова першого речення поділіть на склади.
VI. Підбиття підсумків. Рефлексія
— Які звуки вчилися розрізняти на уроці?
— Якими літерами вони позначаються на письмі? ([ґ] — «ґе» — ґ, [г] — «ге» — г)
— Наведіть приклади слів, які починаються цими буквами.
VII. Домашнє завдання
С. 38, вправа 104.