Мета: навчати учнів правильно артикулювати слова зі звуками [хв] і [ф], вправляти у правильній вимові і правильному написанні слів із цими звуками; розвивати уважність; виховувати допитливість.
Хід уроку
I. Організаційний момент
II. Актуалізація опорних знань
1. Перевірка домашнього завдання (с. 33, вправа 89)
— Які назви предметів ви записали? (Портфель, фарба, шафа, графин)
— Зачитайте речення, які склали.
2. Гра «Цікава буква»
— Назвіть «найпасивнішу», тобто найрідше вживану букву українського алфавіту. (Буква «ф»)
— Доберіть слова з такими буквосполученнями: фі, фо, фа, хв. (Фігура, фікус, фіга, фірма; форма, фокус, форель, формуляр, фортеця; фабрика, фарба, факел; хвалько, хвиля, хвіст, хворостина)
III. Повідомлення теми і мети уроку
— Сьогодні ми будемо вчитися чітко вимовляти приголосні звуки [хв] та [ф] і правильно позначати їх буквами.
IV. Вивчення нового матеріалу
1. Робота за підручником (с. 34–35)
Вправа 90 Учні вправляються у швидкому і правильному читанні скоромовки, вчаться правильно вимовляти звук [ф].
— Доведіть, що цей звук є приголосним.
— Пригадайте і запишіть п'ять слів, які починаються на букву ф. (Фотограф, фазан, фінік, фізкультура, фіалка)
Вправа 91 Учні малюють фонтан у вигляді букви ф.
— Розкажіть про зображене на своїх малюнках. Складіть і запишіть загадку про фонтан. Загадайте її своїм товаришам.
Що за струмінь-водоспад?В спеку кожен йому радий;
В нашім парку — гарний, гожий —
Веселить він перехожих.
В'ються вгору води потоки,
Краплі бризкають нівроку...
Знають Юля та Роман,
Ця загадка про... (фонтан).
Вправа 92
Учні читають і списують слова. Порівнюють вимову звуків, позначених виділеними буквами, роблять висновок.
Правильно вимовляйте і пишіть!
хвойний | фотограф | факел |
хвіст | фігура | смолоскип |
хвалько | факел | |
хвилина | шофер | |
хвилюватись | фонтан | |
хворий | футбол |
— Що спільного у слів першого стовпчика? другого?
— Чому слова смолоскип і факел записані в окремому стовпчику? Що означають ці слова?
Смолоскип — це переносний світильник у вигляді палиці з намотаним просмоленим клоччям для освітлення, підпалювання. Давній смолоскип уже майже не зустрічається, бо є факел (наприклад, факел з олімпійським вогнем).
А для освітлення існує багато видів світильників. Один з переносних — ліхтар.
Отже, смолоскип і факел — це слова, близькі за значенням.
Вправа 93
Учні читають прислів'я, пояснюють, коли їх доречно вживати.
— Спишіть. Підкресліть буквосполучення хв у словах. Запам'ятайте написання слів.
2. Фізкультхвилинка
V. Узагальнення й систематизація знань
Гра «Ф або ХВ?»

— Прочитайте утворені слова, правильно вимовляючи звук [ф].
VI. Підбиття підсумків. Рефлексія
— Назвіть п'ять слів зі звуком [ф].
— Назвіть п'ять слів зі сполученням звуків [хв].
VII. Домашнє завдання с. 35, вправа 94.