Розробка уроку «Пунктограми в простому реченні», 11 клас

04 листопада, 2016 0

Тема. Пунктограми в простому реченні

Мета: систематизувати й узагальнити знання учнів про основні пунктограми в простому реченні; удосконалювати вміння обґрунтовувати вживання розділових знаків за допомогою правил, правильно вживати розділові знаки при однорідних, відокремлених членах, звертаннях, вставних словах, словосполученнях, реченнях; підвищувати пунктуаційну грамотність учнів; засобами мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу виховувати любов до рідного слова.

Тип уроку: систематизації й узагальнення вивченого.

Обладнання: проектор, картки самооцінки, тестові завдання. 

ПЕРЕБІГ УРОКУ

                                                                                     Барвистість одвічна народної мови – 

Це щось невимовне, прекрасне, казкове: 

І ласка любові, зелена калина,

І пісня досвітня в гаях – солов'їна.

П.

Усенко 

І. Робота з епіграфом. Пунктуаційний практикум.

ІІ. Повідомлення теми, мети уроку. 

Очікувані результати: учні повинні знати принципи української  пунктуації, функції розділових знаків, уміти правильно ставити розділові знаки в простому реченні, з'ясовувати їх функції.

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.

Психологічна настанова щодо вивчення теми. Внутрішня мотивація навчально-розвивальної діяльності (заповнення картки  самооцінки).

ІV.Систематизація й узагальнення вивченого.

1.Робота в групах. Випереджувальне завдання.

Перша група: лінгвістична розповідь про принципи української пунктуації.

Друга група: лінгвістична розповідь про функції розділових знаків.

2. Складання узагальнюючої таблиці. Пунктограми в простому реченні.

V. Виконання системи вправ на закріплення.

1. Лінгвістична діагностика. Робота в групах. Кожна група діагностує тип пунктограм на основі вправи 24. Графічний запис пунктограм.

2.  Дослідження-пошук. Детальне ознайомлення з пунктограмами в простому реченні на матеріалі, підготовленому учнями вдома. Учні пояснюють правила, підкріплюють прикладами (речення про рідну мову).

3. «Вправний редактор». Виправити помилки.

«Приблизне слово невеликий гріх».

«Неточна рима це ще не провина».

«Я без тебе мово без зерна полова».

«Наша мова пісня стоголоса. Нею мріють весни, нею плаче осінь».

«Рікою ллєтьця рідна мова

Вічна мов довженкова десна».

Додаткові запитання: які художні засоби вжиті? Навести свої приклади.

Записати фонетичною транскрипцією слово «ллється».

4. Охарактеризувати речення, накреслити схему.

Неначе хто її (мову) поставив на сторожі, щоб душу в кожний час будить від сна, щоб не заглухли в серці дикі рожі, поки нова не зацвіте весна.

Проілюструйте пунктограми та орфограми.

5. Хвилинка-веселинка. Презентація мовної реклами (випереджаюче завдання).

6. Готуємося до ЗНО. Робота в групах. 

Тема твору: «Слово – бумеранг». Дібрати аргументи та приклади.

Теза. Бумеранг – кидальна зброя, особливість якої полягає в тому, що вона повертається до того, хто її кинув. Побутує думка, що й слово здатне, як бумеранг повертатися до того, хто його вимовив. Невже це так?

Ключові слова: бумеранг, сила слова, культура спілкування, вплив слова.

7. Стилістичний диктант. До якого стилю мовлення належать подані словосполучення?

Площа прямокутника, було б класно, порядок денний, бісектриса одночасно є медіаною, відповідно до рішення, ядро клітини, зажурений вечір, звільнити від виконання обов'язків, скупані в сонячних променях.

VІ. Підбиття підсумків уроку. Рефлексія на рівні самореалізації. Заповнення карток самооцінки №2.

VІІ. Домашнє завдання. 

Провести дослідження-пошук «Чи може бути одна й та сама пунктограма віддільною та видільною».

Написати твір-роздум «Слово - бумеранг».

      Вам вдячна, діти за увагу,

      За вашу щирість, доброту.

      Я зичу всім умінь, наснаги,

          Знання хватайте на льоту.
Оцінка матеріалу
Коментувати
Введіть код з малюнка:*
оновити, якщо не видно коду