«Повторення й узагальнення вивченого в кінці року» з української мови в 5-му класі

03 листопада, 2016 0
«Повторення й узагальнення вивченого в кінці року» з української мови в 5-му класі

ТЕМА : ПОВТОРЕННЯ Й УЗАГАЛЬНЕННЯ ВИВЧЕНОГО.

МЕТА : повторити, поглибити, узагальнити й систематизувати засвоєні в 5 класі знання учнів про основні відомості з вивченого;

удосконалити пунктуаційні, орфографічні навички п'ятикласників, вміння робити фонетичний, морфемний, синтаксичний, лексичний аналізи;

за допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу сприяти відродженню українських звичаїв і традицій.

ТИП УРОКУ: урок повторення з елементами узагальнення й систематизації.

ОБЛАДНАННЯ : підручники, зошити, дидактичний матеріал.

ПЕРЕБІГ УРОКУ :

I.МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

Сьогодні у нас незвичайний

урок,

Сьогодні ми зробимо ще один крок

В країну відому, в країну чудову,

Що так нас чекає й збагачує мову.

  • Я була у вашому класному кабінеті і побачила, що там нема жодного натяку на те, що 5-А – український клас. Тому пропоную сьогодні у вашому класному куточку повісити один із символів України – віночок, який ми зберемо на уроці. Згодні?
  • А чи знаєте ви, що український віночок – не просто окраса, а й оберіг? А що таке оберіг?
  • Що ж важить вінок у житті українського народу? Виявляється, надзвичайно багато: це і елемент одягу, і оздоба, і символ. Усього у вінку могло бути до 12 різних квіток, кожна з яких мала свій символ
  • Тож, у довгу путь, збираймо квітки на віночок у кожному завданні.


IІ. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗДОБУТИХ ЗНАНЬ У ПРОЦЕСІ ПРАКТИЧНОЇ РОБОТИ.

Мозкова атака.

Відгадати загадки за звуками і скласти вислів з трьох

слів:

1) Приголосний, глухий. Моя пара [х].

2) Приголосний, твердий, дзвінкий. Не маю пари. Знайдіть мене у слові рак.

3) Голосний, ненаголошений. В алфавіті позначають першою літерою.

4) Приголосний, глухий. Моя пара [з].

5) Голосний, наголошений. В алфавіті позначають першою літерою.

6) Приголосний, твердий, дзвінкий. Моя пара [ф].

7) Приголосний, м'який, дзвінкий. Не маю пари, знайдіть мене у слові рясно.

8) Голосний, ненаголошений, зараз позначаю один звук. В алфавіті позначають останньою літерою.

9) Приголосний, твердий, глухий. Моя пара [д].

10) Голосний. Наголошений. Але навіть у ненаголошених складах вимовляюсь чітко. В алфавіті мене поставили після літери т.

11) Голосний, ненаголошений, позначаю два звуки. В алфавіті є восьмою літерою.

12) Приголосний, глухий. Моя пара [з].

13) Приголосний, пом'якшений, дзвінкий. Моя пара [ф].

14) Голосний наголошений. Завжди позначаю один звук і пом'якшую приголосний.

15) Приголосний. твердий, глухий. Моя пара [д].

Краса врятує світ.

  • Отримуєте у віночок першу квітку. М'ята — оберег дитини та її здоров'я.
Завдання на звуковий аналіз
  • Який розділ науки про мову ми з вами тільки-но згадали? (Фонетика)

Зробити звуковий розбір слів:

М'ята, врятує, щільний, Україна, переплітається, безсмертник.

Індивідуальні завдання на картках

Правильну вимову відображає фонетичний запис слів у рядку

А кожух [коужух]; левада [леивада]

Б приносить [приносиет']; походжає [походжай´е]

В голубка [гоулупка]; свято [с'в'ато]

Г промінчик [пром'ін'чиек]; земля [зеимл'йа]

Д кишеня [киешен'а]; зозуля [зозул'а]

  • Отримуєте у віночок другу квітку. Безсмертник у віночку дарує здоров'я, загоює найтяжчі рани. І назва у нього символічна: без смерті прожити.
Орфографія.
  • До речі, як написали слово «безсмертник»?
  • Яка наука про мову вивчає грамотне написання слів?
  • Словниковий диктант

Предовго, приплести, прірва, сплести, розплести, пречудовий, прекрасний, безжальний, привабливий, прикордонний, присісти, беззахисний.

  • Перевіримо ланцюжком, із коментуванням.
  • Знайдіть слово, яке «випадає» з правила.
  • Індивідуальна розподільна робота на картках

Запишіть слова на три колонки, відповідно до завдання.

Префікс С

Префікс З

Префікс ЗІ














…сохла, …в'яла, …постерігач, …малку, …тиснути, …грів, …ріс, …брати, …фотографований, …стрибнути, …шити.

Таблиця неповна, не достає одного слова, щоб колонки були повністю заповнені. Допишіть його самостійно.

  • Отримуєте у віночок третю квітку деревій. Ці дрібненькі біленькі квіточки здалеку нагадують велику квітку, її називають у народі деревцем. Коли квіти відцвітають, вітер розносить насіння далеко – далеко. Та хоч би де проросла ця рослина, вона завжди цвіте. Тому й вплели її люди до віночка як символ нескореності.

Орфоепія.

Скажіть, а на який склад падає наголос у назві цієї квітки?

Яка наука вивчає правильну вимову слів?

Попрацюємо із наголосами.

Словниково-наголошений диктант

Чорнозем, чорнослив, яловичина, курятина, ознака, окріп, листопад.

Індивідуальна робота на картках

Розставте наголоси у словах.

Байдуже, дочка, донька, ведмедиця, загадка, каталог, колесо, кулінарія, одинадцять, фартух, цемент, центнер.

  • Отримуєте у віночок четверту квітку мак. Мак у віночку – символ боротьби українського народу за волю, незалежність.
Синтаксис і пунктуація.
  • Зробити синтаксичний розбір речення із коментуванням.

ім.ПП дієсл.ПДП спол. ім.ПП дієсл.ПДП ім. спол. займ ім. прийм. прикм. ім.

Предки вірили, що мак захищає людину і її домівку від нечистої сили.

Речення складне, розп, неокл,

1 – двоскл., непош, неокл, неускл, ств.

2 – двоскл., пош, неокл, ускл. однорідними додатками, ств.

Індивідуальні завдання на картках

  • Виписати самостійно словосполучення і розібрати його.
  • Отримуєте у віночок наступну квіткуБарвінок — символ життя, провісник весни і безконечної пам'яті.
Будова слова.
  • Розберіть слово «барвінок» за будовою.
  • З яких морфем складається це слово?
  • Яким способом утворено?
  • Які ще способи творення слів знаєте?

Завдання

Дівчатам – змінити форму слова «барви»

Хлопцям – утворити нові слова.

  • В нас є ще квітка – чорнобривці. Дівчатам вплітали чорнобривці, щоб гарними на вроду були, чорнобривими.
  • Яким способом творення утворена назва цієї квітки?
Індивідуальна робота на картках
  • Заповнити таблицю

слово

префікс

корінь

суфікс

закінчення

Пречудовий





Росте





Безмежно





Безмежне





Синій





Дзвіночок






  • Отримуєте у віночок наступну квіткуДзвіночок – символ відкритості, вдячності, яка дає місце для мудрості.
Лексика.
  • Я додаю до віночка ще одну квітку – соняшник. Це символ праці, багатства, сили, успіху ,а ще соняшник вважається найміцнішим серед квітів. 
  • Спробуйте дати пояснення, тлумачення значення назви цієї квітки.
Завдання
  • За моїм описом «впізнати» слово і записати його.

Книга, в якій в алфавітному порядку подано слова певної мови? (Словник)

Одна з дванадцяти обов'язкових страв на святковому столі у Святий вечір, яку готують із пшениці і заправляють тертим маком, горіхами, медом чи узваром? (Кутя)

Як називається перекошений квадрат? (ромб)

Вода, яка нагріта до 100 градусів, називається (пар).

Одяг для стін. (шпалери)

  • Закріплений на металевому стержні складений каркас, обтягнений тканиною для захисту від дощу чи сонця. (Пара­солька)

Пристрій для їжі, що має форму ручки з кількома зубця­ми. (Виделка)

Назва другого дня тижня. (Вівторок)

Як називається свято зустрічі весни? (масляна)

  • Як називається тверда вода? (Лід)
  • Скільки бук в українській абетці? (33)
  • Найвідоміший символ України? (калина)
  • Отримуєте у віночок наступну квіткуКалина  символ України, символ краси та дівочої вроди. Це дерево нашого українського роду. Колись воно пов'язувалося з народженням Всесвіту і назву свою взяло від давньої назви Сонця — Коло.

ІІІ. ПІДСУМОК УРОКУ. ВИЗНАЧЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ УРОКУ.

На початку уроку тему я не зазначала. Як можна її визначити?

Оцініть свою роботу на уроці оцінкою у кутку зошита.

Батьки протягом уроку теж добре працювали и заробили для вас ще одну квітку – цвіт яблуні, це символ материнської любові. Тому й у віночку дівочому цвіту вишні та яблуні відведено почесне місце.


ІV. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ.

Скласти твір-опис (до 7-8 речень) однієї з квіток із нашого вінка.

ДОДАТОК ДО УРОКУ

Квіти

  • М'ята
  • Безсмертник
  • Деревій
  • Мак
  • Барвінок
  • Чорнобривці
  • Дзвіночок
  • Соняшник
  • Калина

Індивідуальні картки

№1.

Правильну вимову відображає фонетичний запис слів у рядку

А кожух [коужух]; левада [леивада]

Б приносить [приносиет']; походжає [походжай´е]

В голубка [гоулупка]; свято [с'в'ато]

Г промінчик [пром'ін'чиек]; земля [зеимл'йа]

Д кишеня [киешен'а]; зозуля [зозул'а]

№2

Запишіть слова на три колонки, відповідно до завдання.

Префікс С

Префікс З

Префікс ЗІ














…сохла, …в'яла, …постерігач, …малку, …тиснути, …грів, …ріс, …брати, …фотографований, …стрибнути, …шити.

Таблиця неповна, не достає одного слова, щоб колонки були повністю заповнені. Допишіть його самостійно.


№3

Розставте наголоси у словах.

Байдуже, дочка, донька, ведмедиця, загадка, каталог, колесо, кулінарія, одинадцять, фартух, цемент, центнер.

№4
Заповнити таблицю

слово

префікс

корінь

суфікс

закінчення

Пречудовий





Росте





Безмежно





Безмежне





Синій





Дзвіночок





Оцінка матеріалу
Коментувати
Введіть код з малюнка:*
оновити, якщо не видно коду