«Узагальнення й систематизація знань про однорідні члени речення. Розділові знаки в реченнях з однорідними членами» з української мови у 8-му класі

03 листопада, 2016 0
«Узагальнення й систематизація знань про однорідні члени речення. Розділові знаки в реченнях з однорідними членами» з української мови у 8-му класі
Тема: Узагальнення й систематизація знань про однорідні члени речення. Розділові знаки в реченнях з однорідними членами

Мета: повторити , узагальнити й систематизувати знання учнів про однорідні члени речення, їх види, розділові знаки в реченнях з однорідними членами;

Розвивати вміння вільно оперувати лінгвістичними знаннями у власному мовленні;

Сприяти розширенню кругозору дітей, прагненню їх самостійно здобувати знання з метою розвитку як особистостей;

Виховувати культуру думок,усного і писемного мовлення підлітків.

Очікуваний результат: учні знаходять у реченні однорідні члени, правильно вживають розділові знаки, вміють теоретичні знання застосувати на практиці

Тип уроку:

урок формування умінь і навичок

Вид уроку: урок-гра

Обладнання: картки для усного словникового диктанту, ілюстрації із зображенням звірів, скриньки. Червоні, сині, зелені кружечки для оцінювання знань дітей.

Хід уроку

I. Організація класу

II .Мотивація навчальної діяльності. Оголошення теми і мети уроку

Сьогодні, діти,ми продовжимо вивчати тему «Однорідні члени речення». Мета уроку – повторити,узагальнити і закріпити матеріал про однорідні члени речення та розділові знаки в реченнях з однорідними членами.

Ваше завдання – максимально організувати свою розумову діяльність на уроці для того, щоб уявно « побачити» в кінці уроку велику світлу споруду, в якій дружно живе сім'я однорідних членів речення,суворо дотримуватись законів співжиття, як люди у суспільстві. Поговорімо ж про ці закони!

III. Закріплення ,систематизація знань

Що

ж, любі хлопці та дівчата,

Сьогодні будемо синтаксис вивчати!

-А що таке синтаксис?

- Які ще є розділи мовознавчої науки?

Так,це грецьке слово « Синтаксис», воно

Відоме у граматиці давно.

А що ж це слово грецьке означає.

Хай кожен з вас на вус собі мотає:

Це - побудова. Устрій і зв'язок.

А речення – мов зоряний разок

Слів – намистин, що світяться алмазно,

І все довкіл сіяє так виразно!

У кінці нашої з вами розмови на дану тему вам треба дати відповідь на такі питання:

-Навіщо потрібні однорідні члени в мовленні?

-Чи можна обійтися без них?

Організуємо свою роботу у формі змагання-гри. Розіб'ємось на команди, оберемо назви: «Альфа» і « Омега».

-Що означають ці слова?

(Альфа – перша, омега – остання буква грецького алфавіту)

Ось скриньки, у які наше вельмишановне журі опускатиме кружечки різного кольору: червоного – за високий рівень знань,синього – достатній, зеленого – середній.

1 конкурс. Усний словниковий диктант.

Пояснити орфограми в словах(слова, написані на окремих картках, показує вчитель)

Нездоланий, незчисленний, незрівнянний,несказаний, незліченний, піднімеш, крутиш,йдемо, вертаєш, точимо, візьмеш, творимо, сестра, лежав, липень, учень, перелаз, червоний, далечінь, шелест,небесний, теревені,черепок,ожеледиця.

2 конкурс. « Візитка»

Завдання. Скласти рекламу своїй команді, використовуючи речення з однорідними членами.

( Запис на дошці і в зошиті)

Альфа. Ні кроку назад, ні кроку на місці,

Лиш тільки вперед – досягати мети!

Омега. Йдемо до кінця, не марнуємо часу,

Долаємо всі на шляху перешкоди!

3 конкурс. Конкурс капітанів

Альфа. – що таке речення?

- Яке речення називається простим?

- Які члени речення називаються однорідними?

- За будовою однорідні члени речення бувають…?

- В яких випадках в реченнях ставимо тире? Навести приклад.

Омега.

- Яке речення називається двоскладним?

- Що таке узагальнювальне слово?

- Які розділові знаки вживаються при однорідних членах речення?

- Який зв'язок існує між однорідними членами речення?

- В яких випадках в реченнях з однорідними членами ставимо двокрапку?Навести приклад.

4 конкурс. «Граматичний ланцюжок»

( члени команди називають по черзі речення з однорідними членами так, щоб в цілому вони складали текст на задану тему.

Альфа « На уроці української мови»

Омега «Екскурсія до музею народної творчості»

5 конкурс. Психолого - лінгвістичне тестування

Тест « Хто мудріший»

А) Яка команда назве більше крилатих висловів з однорідними членами речення?

Альфа.1.Прийшов,побачив, переміг.(Ю.Цезар)

2.Каїн і Авель( З Біблії)

3.Слон і Моська(Крилов)

4. Содом і Гомора(З Біблії)

Омега. 1. В сім'ї вольній, новій(Шевченко)

2. Наша ціль – людське щастя і воля.(Франко)

3. Караюсь, мучусь, але не каюсь(Шевченко)

4.А серце жде чогось,болить,болить і плаче, і не спить(Шевченко)

Б)Хто краще пояснить і грамотніше запише речення, розставить розділові знаки( речення записані на дошці без розділових знаків)

Альфа. Це не вогні зірки високі мінливі. Хоч їж хоч дивись а щоб ціле було і неголодний був.

Омега. З городу не бігла вітром летіла Мар'яна . синій блакитний зелений такі відтінки моря виникли на зміну сірокамінній барві.

6 конкурс. « Ти – редактор, я – дивак»

(Відредагувати речення)

Альфа. Вітер гнув тополі, дерева,з діймав і крутив курявою над висохлим полем»

Омега. На городі ростуть картопля , морква, овочі, помідори.

7 конкурс. Уявне творче відрядження до лісу ( по 1 учню від команди)

Завдання. Описати тварину, яку зустрінете у лісі.

8 конкурс. Лінгвістичний переказ

Усний лінгвістичний переказ «Однорідні члени речення»

- Чи потрібні нам однорідні члени речення?

- навіщо?

- Чи можна обійтися без них?

( так, потрібні. Вони збагачують наше мовлення,роблять його повним, образнішим, змістовнішим. Обійтися без однорідних членів речення можна, але мовлення від цього багато втратить.)

IV. Підсумок уроку.

Журі підраховують кружечки, визначають переможців.

Виставлення оцінок

V. Домашнє завдання.

Написати твір-мініатюру «Слово»

Оцінка матеріалу
Коментувати
Введіть код з малюнка:*
оновити, якщо не видно коду