Іменник як частина мови: загальне значення, морфологічні ознаки, синтаксична роль. (6 клас)

03 листопада, 2016 0
Іменник як частина мови: загальне значення, морфологічні ознаки, синтаксична роль. (6 клас)

Мета: повторити і поглибити знання про іменник як частину мови, сприяти зміцненню навичок визначення морфологічних ознак іменників; формувати загальнопізнавальні вміння знаходити іменники в текстах, визначати їх роль у реченнях;розвивати дослідницький інтерес та творчі вміння;виховувати повагу до рідного слова, любов до України.

Тип уроку: дослідження.

Методичне забезпечення: підручники, зошити, дошка, презентація, комп'ютер,зображення соняшника,жовті стікери.

Перебіг уроку

І. Організаційний момент.

1) Розгорніть зошити, запишіть число, класна робота.

2) Тема уроку: записують у зошит. Слайд 1

3) Мета уроку. Слайд 2

ІІ. Оголошення теми і мети уроку.

ІІІ.

Мотивація навчальної діяльності.

Слайд 3

Епіграф на екрані: Не талант знати – талант працювати (Народна творчість)

Вчитель.

- Діти,прочитаймо епіграф. Як ви, діти його розумієте?

Відповіді учнів.

Є така китайська мудрість: «Скажи мені, і я забуду. Покажи мені, і я запам'ятаю. Дай можливість діяти, і я навчуся!»

Так, сьогодні ми з вами на уроці будемо вчитися працювати, і не просто працювати, а досліджувати .

Запрошую вас до мандрівки по казковій країні «Іменник» Слайд 4

IV. Актуалізація опорних знань.

1Слово вчителя. Перша зупинка у країні «Іменник» -« Теоретична» Слайд 5

Який співець, поет, який письменник

Уперше слово вигадав – іменник?

Іменник взяв собі на плечі

Велике діло визначати речі…

До речі, назву іменник почали вживати з 1873 року. Її першим використав Омелян Партицький, який іменник називав речівником. Слайд 6

Випередити іменник у кількості слів неспроможна жодна частина мови. В 11-томному «Словнику української мови» нараховується близько 135 тис. слів. Серед них іменників майже половина. Порівняно з іменниками дієслів удвічі менше.

Робота з підручником.

1. Виписати означення іменника.

2 Виконати вправу за підручником на знаходження іменників(на вибір учителя)

Вчитель. Наступна зупинка –« Творча». Слайд 7

2. Самостійна робота над сенканами «Іменник»

1. Згадайте,що ми називаємо сенканом? Слайд 8

Напишіть сенкани з ключовими словами -іменниками Слайд 9

Гра «Упізнай мене» Слайд 10 

Почувши іменники, які є назвами істот, плещіть у долоні.

Дівчина,узлісся, місяць, мудрість, клімат, зав'язь, компас, дівчина, лікар, моряк, чистота, глибина, тюлень, турист, студент, параграф, комар, дятел, сад, теля, військо, натовп, пожежник, ставлення,

суспільство, футболіст, звіробій, трава, відпочинок. Слайд 11

Ситуація спілкування. Розмова двох приятелів.

Складіть діалоги на тему: «Чи потрібні іменники в мовленні ?Може,без них?»

Вчитель. А тепер – зупинка «Дослідницька» Слайд 12

3. Вправа «Мозковий штурм» Слайд 13

У якому розділі науки про мову ми вивчаємо іменник? (у морфології)

Як ви думаєте, чому саме таку назву спочатку він отримав ?

Що ми називаємо іменником?

На які запитання він відповідає?

Учитель. Молодці!

V. Сприймання і усвідомлення учнями навчального матеріалу.

Слово вчителя. 

Завдання 1: з'ясувати, які морфологічні ознаки має іменник? Слайд 14

Проблемна ситуація

Завдання№1 Слайд 15

1. Розгляньте слайд.

2. Дайте назви об'єктам, впишіть їх під малюнками.

3. Поставте до слів запитання.

4. До якої частини мови вони належать ?

5. Визначте рід кожного слова.

6. Зробіть висновок. Слайд 16

Вчитель. Терміни «чоловічий», «жіночий», «середній» рід дісталися нам у спадок ще з часів V ст. до н.е. Філософ Протагор запропонував поділити всі імена на три роди: чоловічий, жіночий та речовий. Пізніше Аристотель запропонував замінити останній термін – «середній рід». Слайд 17

Завдання № 2. Слайд 18

1. Розгляньте слайд.

2. Дайте назви об'єктам, впишіть їх під малюнками.

3. Поставте до слів запитання.

4. До якої частини мови вони належать ?

5. Провідміняйте слова у табличці під малюнками.

6. Зробіть висновок.

7. Вкажіть морфологічну ознаку, позначте її угорі.

Слайд 19

Граматична дисциплінованість виявляється й у відмінках. Іменник має 7 відмінків. Учені нараховують різну кількість відмінків у сучасних мовах світу. Учений Колесов вважає, що їх близько 30, а датський лінгвіст визначив, що теоретично у мові могло б бути 216 різних відмінків.

Вибіркова робота з"ключем". Слайд 20

Запишіть іменники у дві колонки: вжиті в однині; вжиті в множині. У кожному іменнику підкресліть першу літеру. З цих літер прочитаєте народне прислів'я.

Доля, ножиці, екзамени, озеро, приклади, радощі, берег, радість, експеримент, дочка, обеліски, птахи, іграшка, абрикоси, дерева, ліс, олівець, експонати.

Ключ. Добре діло не пропаде.

Слайд 21

Вправа «Розумне перо»

1. Розгляньте слайд.

2. Поставте запитання до слів, розмістіть картки на проекті відповідно до запитань.

3. Зробіть висновок.

4. Вкажіть морфологічні ознаки, позначте їх угорі.

Слайд 22

Завдання №5

1. Розгляньте проект і картки.

2. Особливу увагу зверніть на першу літеру, розмістіть картки на проекті.

3. Зробіть висновок.

Слайд 23

Еврика на уроці

-А що ви можете сказати про власні і загальні назви іменників? Слайд 24

-Дайте визначення конкретних і загальних назв іменників Слайд 25

Зверніть увагу на екран.

Отже, ми чудово попрацювали. Після нашого дослідження можемо назвати морфологічні ознаки іменника. Слайд 26

Час дізнатись про синтаксичну роль!

VI. Застосування знань, умінь, навичок.

Завдання 2: з'ясувати синтаксичну роль іменника у реченні. Слайд 27

Прочитайте і запишіть речення у зошити. Знайдіть іменники. Підкресліть підмет, присудок, другорядні члени речення

Чим виступає іменник у реченні?

Слайд 28

1 Картка Україна – це наша Батьківщина.

2 Картка Ми вивчаємо рідну мову.

3 Картка Мова живе у душі.

– Речення записують на дошці, 1 учень із групи виходить і коментує, підкреслює члени речення.

І група – підмет і присудок, ІІ група – додаток,

ІІІ група – підмет і обставина.

Чудова робота! Отже, який можемо зробити висновок після нашого дослідження?

Слайд 29

Робота з підручником

Розгорніть підручники на ст.76, звірте свої висновки за таблицею.

Слово вчителя.

Підведемо підсумок нашої роботи.

Усі сьогодні чудово та плідно працювали.

Наступна зупинка- «Підсумкова»Слайд 30

VII. Підсумок уроку.

1. Бесіда.

Яку тему ми сьогодні опрацювали?

Що досліджували?

Які морфологічні ознаки має іменник?

Яку синтаксичну роль виконує в реченні?

Що найбільше сподобалось на уроці?

Який вид роботи викликав у вас труднощі? Чому?

Яке загальне враження від сьогоднішньої роботи?

2. Вправа «Соняшник» Слайд 31

-У вас на партах лежать листочки від соняшника,а він стоїть самотньо на малюнку. Оживіть його,написавши на листочках про те,що нового ви дізналися на уроці.

Учитель оцінює роботу учнів.

Слайд 32

VIII. Домашнє завдання

Високий рівень: написати казку про іменник.

§13, ст. 74-77, вивчити правила.

Впр. 128, ст. 75

Оцінка матеріалу
Коментувати
Введіть код з малюнка:*
оновити, якщо не видно коду