Урок: Проблема свободи і неволі, особистості й натовпу, дійсності та мрії у творі В. Дрозда «Білий кінь Шептало»

30 листопада, 2016 0

Мета:

  • навчальна: продовжувати роботу над оповіданням В. Дрозда «Білий кінь Шептало», удосконалювати навички коментувати сюжет твору, переказувати важливі епізоди;

  • розвивальна: розвивати вміння характеризувати образ коня Шептала, давати власну оцінку поведінці коня, висловлювати власні міркування про життєвий вибір;

  • виховна: виховувати повагу до індивідуальності інших людей.

Обладнання: підручник, портрет Володимира Дрозда.

ПЕРЕБІГ УРОКУ

І. Організаційний момент

ІІ. Оголошення теми й мети заняття

ІІІ. Перевірка домашнього завдання

ІV. Засвоєння

навчального матеріалу в процесі виконання практичних завдань

Фронтальне опитування

  • Де‌ і коли народився В. Дрозд?

  • Як‌ іронічно називав говірку свого села письменник?

  • Як тлумачить В. Дрозд свою версію, чому з янголів не буває письменників?

  • Чому дитинство автора асоціюється лише з чорно-білими кольорами?

  • Який‌ випадок із дитинства викликав неабияку гордість за свою маму?

  • Чому‌ від публікації першого вірша про берізку мав неприємності?

  • Чому після закінчення середньої школи В. Дрозд не отримав атестат?

  • Де почав свій трудовий шлях майбутній письменник?

  • Який‌ псевдонім обрав собі письменник?

  • Де й коли була вперше надрукована повість В. Дрозда «Люблю сині зорі»?

  • Якої нагороди був удостоєний письменник 1992 р. за роман «Листя

    землі»?

  • Який «больовий поріг» у митця?

Відповіді. 1. 25.08.1939 р. у с. Петрушин на Чернігівщині. 2. «Петрушинська». 3. Немає про що писати, бо душа в них чиста і свята. 4. Припало на роки війни. 5. З повагою ставилася до німецьких полонених солдатів. 6. Голова сільради неправильно зрозумів зміст твору і хотів написати донос на автора. 7. Не заплатив за навчання. 8. У редакції районної газети. 9. Семирозум. 10. У журналі «Дніпро» 1962 р. 11. Шевченківської премії, а згодом Міжнародної премії фундації Антоновичів (США). 12. Низький.

Літературний диктант

1. Що змалку ненавидів Шептало? (Табун) 2. Чого найбільше бажав кінь? (Бути сам). 3. Що своїм «приземленим розумом» розумів Степан? (Тимчасовість влади над конем). 4. Про що вперше пошкодував Шептало, коли на порозі стайні спинився Степан? (Що опинився на видноті) 5. »Ходити по колу, топтати власні сліди, котити воза» Шептало вважав? (Принизливим). 6. Що підказував коню інстинкт? (Люди зламають його) 7. Що люди, на думку Шептала, знали про нього? (Покірний і роботящий, на нього можна покластися).

8. А чого досяг Шептало, на його думку? (Зумів прикинутися; вони повірили хіба не має пишатися своїм розумом…) 9. Що відчув Шептало, коли зі звичною покірністю ступив за хлопчиком? (Свою неволю) 10. Дух чого відчував Шептало у спогадах минулого, коли перебував у луках? (Дух забутої волі) 11. Що побачив кінь у водяному дзеркалі річки? (Себе білого) 12. Кінь кинувся у грязюку, бо подумав про що? (Краще прикидатися сіреньким і покірненьким.)

Виконання тестових завдань

1. Епіграфом до твору В. Дрозд обрав слова:
А Е. Ремарка;
Б Р. Рільке;
В О. Пушкіна;
Г П. Загребельного.

2. Якої шкоди завдав підпасок коню?
А Поранив ногу;
Б вибив око;
В поранив шкіру на спині;
Г обпік худобу.

3. Робота, яку недолюблював виконувати білий кінь:
А перевозити гній;
Б орати поле;
В їздити до міста;
Г катати малий дітей у святкові дні.

4. Якого кольору був Шептало, коли повернувся додому після вільної прогулянки?
А Сірого;
Б білого;
В вороного;
Г чорного.

5. За Шепталову сваволю Степан називав його:
А ледачим зіллям;
Б старою клячею;
В лиходієм;
Г хитрим стрибунцем.

6. Мати білого коня працювала у:
А селян, обробляючи землю;
Б цирку, розважаючи публіку;
В фермера;
Г лісника.

7. Вирвавшись на волю, кінь Шептало побіг:
А до лісу;
Б понад берегом річки, по мілині;
В вздовж проїжджої частини дороги;
Г додому.

8. Стукіт копит коня порівнювався із:
А гуркотом на небі;
Б рухом поїзда по залізничній колії;
В звуком дятла, який перебував на стовбурі дерева;
Г музичним тактом.

9. Предки Шептала:
А були спортивними конями;
Б виступали в цирку;
В возили конів;
Г брали участь у військових подіях.

10. На думку Шептала, головне, що дано білим коням, так це:
А спритність;
Б кмітливість;
В розум;
Г вміння поводитися з людиною.

11. Як білий кінь охарактеризував сам себе? Він був:
А брикливим і жорстоким;
Б байдужим до всього;
В принциповим і водночас відповідальним;
Г покірним і роботящим.

12. Про що розповідала мати Шепталу, коли той був малим?
А Важке коняче життя;
Б дідів і прадідів;
В майбутню його красу, силу і велич;
Г необхідність якісного харчування.

V. Підсумок уроку

VІ. Домашнє завдання

Прочитати повість Ю. Винничука «Місце для дракона».

Оцінка матеріалу
Коментувати
Введіть код з малюнка:*
оновити, якщо не видно коду