Урок: Характеристика образів героїв твору «Шпага Славка Беркути»

30 листопада, 2016 1

Мета:

  • навчальна: продовжувати роботу над ідейно-художнім змістом твору Ніни Бічуї «Шпага Славка Беркути», звернути увагу на особливості змалювання авторкою моральних чеснот у тексті;

  • розвивальна: розвивати вміння висловлювати власні міркування про моральний вибір у житті кожної людини;

  • виховна: виховувати усвідомлення важливості моральних чеснот у житті людини, формувати повагу до друзів та до батьків.

Обладнання: підручник, портрет Ніни Бічуї, кошик та питання, інформаційні пакети.

ПЕРЕБІГ УРОКУ

І. Організаційний момент

ІІ. Оголошення теми й мети заняття

ІІІ. Перевірка домашнього завдання

ІV. Засвоєння

навчального матеріалу в процесі виконання практичних завдань

Бесіда з учнями

  • Коли Стефко почувався щасливим?

  • Як йому жилося в бабусі Олени?

  • Знайдіть і зачитайте, як хлопчик сприймає красу рідної природи.

  • Яка трагедія сталася в житті героя?

  • Як‌ сприймає Стефко появу батька?

  • Охарактеризуйте батька. Чи займався він вихованням дітей? Чи піклувався про них?

  • Як‌ жилося Стефкові із сестрою в місті?

  • Чому‌ хлопець озлобився?

  • А який він насправді? Чим живе Стефко?

  • Згадайте‌ епізоди, у яких ми бачимо ніжну й добру душу дитини.

  • Як‌ ви думаєте, чи налагодяться стосунки Стефка й батька?

Робота з текстом

Випишіть із глав «Стефко Вус», «Кукулику мій гарний», «Стефко вдома», «Сорока з перебитим крилом» художні засоби, які використовує авторка, описуючи погляд Стефка.

«Мікрофон»

Чи можна назвати Стефка жорстоким і байдужим, адже він розказав Юлькові, хто може «провчити» Славка?

Бесіда з учнями

  • Які‌ риси характеру Юлька ви можете відзначити?

  • Розкажіть‌ про навчання Юлька у школі.

  • Яким‌ другом є Юлько?

  • Як його оцінюють інші герої повісті?

  • У якій родині виховується Юлько?

  • Ким‌ є його батьки? Розкажіть про стосунки хлопця із татом та мамою.

  • Які‌ таланти хочуть розвинути батьки в сина?

  • Чи подобається йому займатися музикою?

  • Як‌ мама ставиться до дітей, що оточують Юлька?

Складання таблиці «Позитивне та негативне в образі Юлька»

Позитивне
Негативне
• Романтичний
• Розумний
• Відмінник
• Любить батька й маму
• Має багату уяву
• Гарно малює, особливо коней
• Пишається батьком
• Гоноровий
• Ображає поранену сороку
• Самотній
• Гордий
• Зарозумілий
• Підступний
• Не дотримує слова

Бесіда з учнями

  • Чому ми можемо назвати Славка справжнім борцем?

  • У якій родині виховується Славко?

  • Ким є його батьки?

  • Які в Славка стосунки із мамою й татом? Пригадайте епізод зі зникненням тата Славка. Як хлопчик поводиться у непростій для нього ситуації?

  • Що дізнається Славко про максимальне навантаження?

  • Які уроки виніс для себе герой із ситуації з Комариним? Як ви оцінюєте вчинок Комарина?

  • Як відбувається дорослішання хлопця?

  • Яким другом є Славко?

Робота в групах «Заповнення анкет»

Група 1

Заповнити анкету про Славка Беркуту.

Вік
Учень 7–8 класу
Місце проживання
Місто Львів
Стосунки з батьками
Добрі, довірливі, співчутливі
Ставлення до друзів
Товариський
Улюблене заняття
Фехтування, спелеологія
Стосунки з природою
Захоплений природою, бачить в усьому таємниці, любить їх відкривати, цікавиться печерами
Дії та вчинки
Знаходить собі заняття, багато займається самореалізацією, страждає через «недовіру» однокласників
Риси характеру
Добрий товариш, знавець природи, борець за правду, готовність долати труднощі
Ставлення автора до героя
Захоплення від вміння самореалізовуватись
Група 2
Заповнити анкету Юлька.
Група 3
Заповнити анкету Лілі.
Група 4
Заповнити анкету Стефка.

V. Підсумок уроку

VІ. Домашнє завдання

Підготуватися до контрольної роботи.

Оцінка матеріалу
Коментувати
Введіть код з малюнка:*
оновити, якщо не видно коду
  1. Алексей Филатов
    6 березня 2017 20:05
    Передаю привет Юлие Петровне! Так держать, Разрешайте нам пользоваться планом урока!!!