Урок: Волелюбність, оптимізм, мрія і дійсність як провідні мотиви поезії Лесі України. «Хотіла б я піснею стати…»

27 листопада, 2016 0

Мета:

  • навчальна: продовжувати роботу з творчістю Лесі Українки, визначити ідейно-художню цінність твору «Хотіла б я піснею стати…»;

  • розвивальна: розвивати вміння виразно й вдумливо читати вірші, аналізувати їхній зміст, збагачувати культуру мовлення, розвивати логічне мислення;

  • виховна: виховувати повагу до української літератури, прищеплювати інтерес до наслідків власної праці, формувати любов до поетичного слова.

Тип уроку: засвоєння нових знань.

Обладнання: підручник, портрет Лесі Українки, аудіозапис романсу К. Стеценка «Хотіла б я піснею стати…».

ПЕРЕБІГ УРОКУ

І. Організаційний момент

ІІ. Оголошення

теми й мети заняття

ІІІ. Перевірка домашнього завдання

ІV. Засвоєння навчального матеріалу в процесі виконання практичних завдань

Опитування «Ланцюжок»

  • Що зробили Ольга й Петро Косачі для всебічного розвитку талантів своїх дітей?

  • Що сприяло вихованню дітей у патріотичному дусі?

  • Чому‌ Олена Пчілка дібрала для своєї дочки такий зобов'язувальний псевдонім?

  • Які життєві обставини виховали в Лесі мужність, терплячість, витривалість?

  • Коли‌ Леся починає писати вірші?

  • Як називалася перша поезія Лесі Українки, присвячена рідній тітці Олені?

  • Що вам відомо про освіту, яку здобула дівчина?

  • Стисло‌ повідомте про досягнення Лесі Українки в різних галузях літературної творчості.

Розповідь про письменницю

Розкажіть про Лесю Українку, скориставшись пам'яткою.

style="text-align: initial; font-weight: 600;">Пам'ятка «Мозаїка особистості»

  1. Вдача, темперамент.

  2. Характер.

  3. Захоплення.

  4. Обдарування.

  5. Національне питання.

  6. Релігія.

Бесіда за змістом прочитаного

  • Яке враження на вас справив вірш?

  • Поміркуйте, яке значення мала пісня в житті Лесі Українки.

  • Чим‌ можна пояснити прагнення письменниці возвеличити волю? Хіба Леся Українка була ув'язненою?

  • Який епітет повторюється в поезії? Про що це свідчить?

  • Чи можна в тексті вірша знайти автобіографічні нотки?

  • Яким настроєм пройнята поезія?

Проведення тестового опитування

1. Леся Українка виявила бажання стати:
А легендою;
Б піснею;
В казкою;
Г мудрою порадою.

2. Поетеса прагне:
А возвеличити красу на землі;
Б бути корисною суспільству;
В вільно по світу літати;
Г порозумітися з природою.

3. Який прикметник-характеристика найчастіше використаний авторкою твору?
А Ясний;
Б гучніший;
В прозорий;
Г вільний.

4. Спів героїні поезії можна буде почути:
А на хвилях людських;
Б на узбережжі моря;
В під зорями небесними;
Г серед ланів широких.

5. Як Л еся Українка характеризує свої мрії? Вони:
А ясні і гучні;
Б крилаті й вільні;
В щирі й благородні;
Г чисті й прозорі.

6. Вітер у творі розносив:
А пісню поетеси;
Б бризки морські;
В пахощі квітів;
Г луну.

7. Щастя в поетеси:
А чарівне;
Б таємне;
В приховане;
Г здобуте в боротьбі.

8. Одним із бажань ліричної героїні було:
А піднятися на гору високу;
Б буяти над морем;
В віднайти квітку щастя;
Г насолоджуватися красою квітів.

9. Спів поетеси під зорями буде:
А дзвінким;
Б гучним;
В знайомим;
Г тривалим.

10. Якими в поезії зображені хвилі морські?
А Каламутними;
Б високими;
В прозорими;
Г сяючими.

V. Підсумок уроку

VІ. Домашнє завдання

Заповнити таблицю, порівнявши твори Лесі Українки; прочитати поему «Давня казка».


«Давня весня»
«Хотіла б я піснею стати…»
Лірична героїня


Художні образи


Художні засоби


Основна ідея, мотиви


Оцінка матеріалу
Коментувати
Введіть код з малюнка:*
оновити, якщо не видно коду