Урок: Який: добрий чи злий? А. Григорук «Волелюбний вітер»

19 листопада, 2016 0
Мета: вдосконалювати навички усвідомленого виразного читання; розвивати мовлення, мислення; розширювати світогляд учнів; виховувати допитливість, доброту.

Хід уроку
I. Організаційний момент

II. Актуалізація опорних знань 
Мовленнєва розминка
Робота над скоромовкою
Шепче вітер: «Ша-ша-ша!
Шубку білочка знайшла!»
Шелестить трава похила:
«Шубку білочка купила!»
Шепчеш ти і вірю я:
Шубка в білочки своя!
Г. Чубач

Читання вірша Лесі Українки «Вишеньки»
 
Робота над загадками
Гуляє в полі, та не кінь,
Літа на волі, та не птиця. (Вітер)

Поламав дахи й дерева вітер-хуліган  
Бешкетує, шкодить людям грізний... (ураган).

Сильний вітер в океані затопив багато шхун,
Якщо хвилі валунами, знають люди — це... (тайфун).

Цей гарячий вітровій 
називають... (суховій).
О. Шнуренко

У Негоди-Непогоди 
Хата без дверей.
/>З тої хати, як подує,
Аж летить усе. (Вітер)

У Негоди-Непогоди 
Друг був Вітровій,
Як вони вдвох танцювали,
Починався... (буревій).

А Негоду-Непогоду
Вітер здув із хмари в воду.
Пішли хвилі синім морем,
Називалося то... (штормом).

А Негода-Непогода 
Замітала хату.
Так махала помелом,
Що летіло все селом. (Буревій)
Ю. Терен

III. Робота за «Читанкою» (с. 57–59
Вступне слово вчителя
— Якщо ти полюбляєш подорожувати, то повинен знати, що мандрувати в далекі казкові краї краще з Вітром, але не звичайним, а Волелюбним. Адже він літав за море та гори, вивчив всі мови світу. Вирушай разом із ним у подорож!

Опрацювання тексту А. Григорука «Волелюбний вітер»
1) Читання тексту вчителем. 
— Хто такий вітер? 
— Які в нього імена?
 
2) Словникова робота.
Бриз  легкий береговий вітер, який дме вдень із моря, а вночі  із суші. 
Самум  сухий гарячий вітер у пустелях.
Смерч  повітряний вихор великої руйнівної сили, який захоплює пісок, воду.
Буревій  дуже сильний вітер, ураган, буря, бурелом.

3) Гра «Бджілки». Самостійне напівголосне читання оповідання учнями. 
— Прочитайте останнє речення. Що відповість вітер?
 
4) Читання тексту учнями «ланцюжком».
— Відтворіть інтонацією, як говорить вітер.
— Яким буває вітер?
— Що робить вітер, коли він добрий? Що він робить, коли лютий?

5) Робота над ілюстраціями.
— Розгляньте ілюстрації до казки. Який саме момент на них зображено? До малюнків доберіть речення з казки.

6) Прочитайте слова. З якого стовпчика ви візьмете слова, щоб розказати про добрий вітер? про лютий вітер?

лагідний

лютий

ніжний

руйнівний

добрий

нестримний


7) Удосконалення техніки читання.
Відшукування речень за початком
— Я читатиму початок, а ви — кінцівку речення.
Я — син... (повітряного океану).
У спеку... (обдмухую всіх прохолодою).
Наповнюю... (суднам вітрила).
Змушую... (працювати вітряк).
Запилюю... (злаки,квіти і трави).
— Який вітер все це робить?

Читання усмішки за особами (с. 59)

IV.  Підсумок уроку
— Що цікавого дізналися на уроці?
Оцінка матеріалу
Коментувати
Введіть код з малюнка:*
оновити, якщо не видно коду