Урок: Міркуйте, чому так. Б. Грінченко «Ластівка»

18 листопада, 2016 0
Мета: навчати учнів усвідомлено сприймати зміст прочитаного на слух; сприяти збільшенню лексичного запасу першокласників, поглибленню логіки міркувань під час аналізу тексту; розвивати увагу до слова; виховувати любов до природи.

Хід уроку
I. Організаційний момент

II. Актуалізація опорних знань
Мовленнєва розминка
1) Робота над скоромовкою.
Вовк ведмедя розбудив:
Вже весна, гуляти йди!
Виліз велетень з барлогу,
Вовк втікає в ліс від нього.

2) Робота над чистомовкою.
Ець-ець-ець — подув теплий вітерець.
Ає-ає-ає — вже весною повіває.
Ар-ар-ар — заспівав глухар.
Ірі-ірі-ірі — вже проснулись звірі.

Читання казки
Л. Вороніної «Бурулька»


Робота над загадками
Швидко птах цей скрізь літає
І комашок поїдає,
За вікном гніздо будує,
Тільки в нас він не зимує. (Ластівка)

Привітала нас піснями із весною
І живе з нами під стріхою одною. (Ластівка)

Читання веснянки
Пташок викликаю
З теплого краю:
Летіть, соловейки,
На нашу земельку!
Спішіть, ластівоньки,
Пасти корівоньки.
Вилети, гулю, горою,
Винеси літо з собою.

— Одними з перших прилітають із вирію до рідних місць граки, жайворонки, шпаки, дикі гуси, ластівки.
«Якщо бачиш ластівку,— повчала колись мати свого малолітнього сина,— то візьми жменю землі, кинь за нею і скажи: “На тобі, ластівка, на гніздо!”. Це щоб швидше весна приходила. «Ластівка на своїх крилах нам весну з вирію несе».
Любов і пошана народу до ластівки виявляється в приповідках та прислів'ях.
«Як ластівка
з ластів'ятами» — кажуть про матір, що любить і шанує своїх дітей.
«Щебече, як ластівка» — говорять про лагідну і приємну мову дівчини чи молодиці. «Горобець — молодець, а ластівка краща!».
Ластівки в Україні в'ють свої гнізда під стріхами хат, під самою стелею у господарських приміщеннях, поряд з людськими житлами. Руйнувати гніздо ластівки — великий гріх.

III. Робота за «Читанкою» (с. 43–44).
Опрацювання тексту Грінченка «Ластівка»

Виразне читання вірша вчителем
Учні уважно слухають і визначають із якою інтонацією вчитель читає вірш, де робить паузи.
Про кого розповідається у вірші?

Словникова робота
Вирій теплі краї.
Квітчастий укритий квітами, заквітчаний. Журливий край сповнений любові і туги по ньому.

Фізкультхвилинка

Гра «Бджілки». Самостійне напівголосне читання вірша учнями
— Якою ви уявляєте ластівку? (Клопітлива, швидка, задоволена)

Вибіркове читання
— Звідки прилетіла ластівка?
— Як ластівка сповістила про свій приліт додому?
— Що сказано про вирій?
— Прочитайте останні вісім рядків вірша. Чому ластівка залишила вічне літо?
— Де в'є гніздо ластівка?
— Доповніть відповідь словами з тексту.
Якою є Україна для ластівки?
Така...
Вкраїна навесні.
Така...—...
— Поміркуйте, чому так?
— Які рядки вірша відповідають малюнку (с. 43)?

Читання вірша учнями вголос

Гра «Відновіть рядки вірша»
Ти знов ___
У мене над ___,
Із вирію вернувшись,
Клопочешся з ___.
А там же вічне ___
Цвіте, як Божий ___,—
Чого ж вернулась знову Ти в мій журливий ___?

IV. Підсумок уроку
— Що нового дізналися на уроці?
— Доберіть слова-ознаки до слова ластівка.
Оцінка матеріалу
Коментувати
Введіть код з малюнка:*
оновити, якщо не видно коду