Урок: Барвисті слова у творі М. Слабошпицького «Лелеча весна»

18 листопада, 2016 0
Мета: вчити учнів знаходити барвисті слова у творі; розвивати мовлення, мислення, допитливість; виховувати любов до природи.

Хід уроку
I. Організаційний момент

II. Актуалізація опорних знань
Мовленнєва розминка
1) Робота над скоромовкою.
Летіла лелека, заклекотіла до лелеченят.

2) Робота над чистомовкою.
На-на-на — надійшла весна.
Лі-лі-лі — прилетіли журавлі.
Ель-ель-ель — із невідомих земель.
Узі-узі-узі — поселились в лузі.

Читання тексту М. Герасименка «Мобільний телефон»

Робота над загадкою
Які ноги, такий ніс,
По болоту ходить скрізь.
Хату на хаті має,
Жабам рахунок знає. (Лелека)

Розглядання малюнка лелеки, розповідь учителя
— У лелеки оперення чорне з білим, ноги і дзьоб червоні. Птахи позбавлені голосу, звуки видають, стукаючи щелепами. Гніздяться на деревах та будівлях. Є два види лелек: чорний поширений у Карпатах і на Поліссі, білий — майже по всій території України. Білий лелека живе поблизу людських осель, а чорний — дуже обережний, близько не підходить до житла. Дуже рідко вдається побачити чорного лелеку, якого занесено до Червоної книги.
У різних областях України цих птахів називають по-різному: бузьок, боцюн, чорногуз, бусол, гайстер, веселик.

III. Робота за «Читанкою» (с. 36–38)

Опрацювання тексту М. Слабошпицького «Лелеча весна»
1) Читання тексту вчителем.

2) Аудіювання.
  • Яку пору року описано в тексті?
Весна
осінь

  • Як звали хлопчика?
Сергійко
Данилко

  • Звідки прилетіли птахи?
З далеких країв
з лісу

  • Куди опустилися лелеки?
На гніздо
на річку

Фізкультхвилинка

3) Словникова робота.
Плавно повільно.
Заклекотіли почали видавати звуки, стукаючи щелепами.

4) Гра «Бджілки». Самостійне напівголосне читання оповідання учнями.
— Хто назвав весну лелечою?
— Виберіть слово й побудуйте повну відповідь. (Мама, Данилко, тато)
— Чому всім сподобалася така назва весни?
— Коли весну можна назвати журавлиною, шпачиною?

5) Робота за малюнком.
— Кого ви бачите на малюнку? Зачитайте уривок з тексту, що відповідає малюнку.

Гра «Додай слово-ознаку»
Зграї — _.
Дзьоби — _.
Краї — _.
Весна — _.

Гра «Додай слово-дію»
Небо — _.
Лелеки — _.
Дзьоби — _.
Тато — _.
Данилко — _.

IV. Підсумок уроку
— Що нового дізналися на уроці?
— Як ви розумієте вислів «барвисті слова»?
— Наведіть приклади таких слів.
Оцінка матеріалу
Коментувати
Введіть код з малюнка:*
оновити, якщо не видно коду