Урок: Ознайомлення з підручником «Читанка». Прислухайтеся до звуків — читайте правильно. С. Козлов «Звуки і голоси» (казка). Робота з дитячою книжкою

18 листопада, 2016 0
Мета: ознайомити учнів з новим підручником, його структурою; формувати вміння працювати над текстом; удосконалювати вміння читати, розуміти зміст тексту; розвивати зв'язне мовлення; виховувати бережливе ставлення до підручника.

Хід уроку
I. Організаційний момент

II. Актуалізація опорних знань
Гра «Читай по порядку»
Хо
ти
ння—
чи
та
1
5
8
6
7
чу
все
width="89">ще
най
ння.
2
3
11
9
14
зна
вча
кра
на

4
13
10
12


Ознайомлення з підручником «Читанка»
— Любі діти! Ми вже розпрощалися з нашим першим підручником — Букварем. Знаємо всі букви, вміємо читати. Крім Букваря є й інші підручники, які поведуть вас у прекрасний світ знань.
Прочитаємо назву старшої сестри Букваря.
Гра «Склади слово»

Бесіда
/>— Розглянемо підручник. Почнемо з обкладинки. Розгляньте малюнок. Кого зобразив художник?
— Назвіть казкових героїв. З яких вони казок?
— Хто є автором підручника? (М. Д. Захарійчук, В. О. Науменко)
— Де і яким видавництвом видана книга? (К. :Видавництво«Грамота»,2012)
— Що означають умовні позначення?
— Новий підручник «Читанка» допоможе вам навчитися гарно читати, відчути, як мелодійно звучить українське слово. Навчатися «мови золотої» ви будете на кращих творах українських письменників, які вміщені у «Читанці».
вам, діти, треба любити, вивчати й плекати рідну мову.

III. Робота за «Читанкою» (с. 3–5)
1.Робота над загадками
В лісі чути: Дивний звірок,
— Гайда в сніжки! Круглий, мов клубок,
А з барлогу клишоніжка: Голки стирчать,
— Я без меду і малини Спробуй узять!
Тепле ліжко не покину! (Ведмедик) Хто це? (Їжак)

Опрацювання казки С. Козлова «Звуки і голоси»
— Прочитайте назву нашого уроку. («Прислухайтеся до звуківчитайте правильно»)
— Як ви вважаєте, про що йтиметься на уроці?
— Поміркуйте, про що можуть розмовляти їжачок і ведмедик. Уявіть їх.

1) Виразне читання першої частини казки вчителем.
— Про які звуки і голоси говорив ведмедик?

2) Словникова робота.
Дивився великими круглими очима здивовано.

3) Гра «Бджілки». Самостійне напівголосне читання казки учнями.

4) Аудіювання.
— Виберіть правильний варіант та доповніть відповідь.
  • Хто головні герої казки? (Їжачок і жабка; їжачок і ведмедик)
  • Хто вмів слухати звуки й голоси? (Ведмедик, їжачок)
  • Чий голос почув їжачок спочатку? (Жабки, зяблика)
  • Що припас ведмедик для їжачка? (Меду, яблучка)
Фізкультхвилинка

5) Читання тексту учнями «ланцюжком».
— Чиї голоси чув їжачок?
— Чому їжачок чув, як співає жаба, а ведмедик — ні?
— Що було важливим у житті для їжачка і що — для ведмедика?

6) Гра «Читає Незнайко».
Учитель читає речення, навмисно замінюючи в ньому слова. Учні відшукують речення і читають його без помилки.
— І кого ти чув? — сказав (запитав) ведмедик.
— Зяблика,— відповів (сказав) їжачок.
— А тепер (вчора)? — Жабу.
— А що вона сказала?
— Вона кумкала (співала).

7) Робота за малюнком.
— Що намалював художник? Складіть речення.
— Розіграйте розмову головних героїв за змістом малюнка.

8) Гра «Слово в слові заховалось».
— Знайдіть у слові грибочки два слова.
Грибочки: гриб, бочки, боки, гори, риби, гриби, бик, бички.

9) Чому так говорять?
Очі найкраще передають, що відчуває та думає людина.

IV. Робота з дитячою книжкою.
Ознайомлення з книгою С. Козлова «Їжачок у тумані»
(Див.Додаток на с. 138)

V. Підсумок уроку
— Що нового ви дізналися на уроці?
— Що було для вас найцікавішим, найлегшим, найскладнішим на уроці?

Додаток

Робота з дитячою книжкою.
Ознайомлення з книгою С. Козлова «Їжачок у тумані»
— Казка «Звуки і голоси» — це уривок із казки Сергія Козлова «Їжачок
у тумані». Це захоплююча казка про пригоди Їжачка в тумані, його друга Ведмедика, Зайця та інших звірів і птахів з казкового Лісу, що відомі нам з мультика.
Сергій Козлов — відомий російський письменник. Він народився у серпні 1939 року в Москві. Письменник згадує, що коли був маленьким хлопчиком, то його найулюбленішою книгою був роман Даніеля Дефо «Пригоди Робінзона Крузо». Але писати казки Сергійко не мріяв. Він вирішив бути пілотом по-тужних і красивих літаків, про що й написав свій перший вірш, коли навчався у 8 класі.
Доля склалася так, що Сергій Козлов працював і робітником у друкарні, і в школі вчителем співів, і екскурсоводом у музеї, навіть брав участь у геологічних експедиціях! Відтоді минуло багато часу. Сергій Козлов написав десятки книг казок, за якими було знято багато цікавих мультфільмів: «Як Левенятко й Черепаха співали пісню», «У порту», «Трям! Здрастуйте!», «Золота липа», «Далеко-далеко на півдні», «Осіння риболовля», «Як Їжачок та Ведмедик зустрічали Новий рік» та багато інших.
Переклав казку «Їжачок у тумані» українською Іван Андрусяк.
Оцінка матеріалу
Коментувати
Введіть код з малюнка:*
оновити, якщо не видно коду