Урок: Звук [ф], позначення його буквою Фф («еф»). Звуко-буквений аналіз слів. Читання складів, слів

17 листопада, 2016 0

Мета: ознайомити учнів із буквою Фф та її звуковим значенням; формувати навички усвідомленого читання складів і слів із буквою Фф, звуко-буквеного аналізу слів; розвивати мовлення, увагу; виховувати інтерес до читання.

Хід уроку

I. Організаційний момент

II. Актуалізація опорних знань

Мовленнєва розминка

Робота над скоромовкою

У лузі журавлик
Щипав собі щавлик.
Купіть йому горщик,
Він зварить вам борщик.
Л. Куліш-Зіньків


Звукова зарядка

— Назвіть голосні у слові журавлик; початковий звук у словах: щавлик, горщик, він, йому.
— Визначте наголос і кількість складів у
словах: зварить, купіть.


III. Робота за Букварем (с. 164–165)

Робота за сюжетним малюнком

— Кого ви бачите на малюнку? Складіть речення.

Читання тексту вчителем (с. 164)

Обговорення твору

— Про яку тварину йдеться в оповіданні? Як звали песика? Де він жив?

Вивчення нової букви

1) Виокремлення слова із мовленнєвого потоку (фермі).

2)Виділення звука [ф] зі слова.

3) Вимова і характеристика звука.

— Подивіться уважно і прислухайтесь, як я вимовляю звук [ф]. (Слід матина увазі, що під час вимовляння нижня губа притискується до верхніх зубів, цю перешкоду розриває струмінь повітря, утворюючи шум, без будь-якого голосу. Якщо подати голос, то вийде дзвінкий звук [в].) Спробуйте вимовити цей звук. (Учні вправляються,вчитель перевіряє артикуляцію кожного учня,стежить, щоб
вони не вимовляли звукосполучення [хв] замість [ф].
) Який це звук? (Приголосний,глухий,твердий.)
— Парного м'якого та парного дзвінкого в українській мові він не має.
творенні звука [ф] беруть участь губи, і тому його називають... (губним приголосним).
— А які губні приголосні ви ще знаєте? ([б,в,п,м])


4) Позначення звука буквою. Аналіз структури друкованої букви. Визначення місця букви в українській абетці.

— Звук [ф] позначається буквою «еф». (Учитель показує букву.) Велика

мала букви мають однакову форму. З яких елементів складається буква «еф»? (З двох півовалів і прямої палички між ними.)

5) На що схожа буква?

— Що це, що це за підскоки?
Це ж у кого руки в боки?
— Буква «еф» на довгій ніжці
Пострибала по доріжці.
В. Гринько


«Друкування» букв Фф (великої і малої), окремих складів

Звуко-буквений аналіз слова фермі

Читання злиття у «променевих» таблицях, слів у ланцюжку і стовпчиках

Зразок читання дає вчитель, потім учні читають самостійно (після пояснення наголосу в поданих словах). Читання хором спочатку в повільному темпі, потім — швидше, можна скоромовкою.

Читання «ланцюжком»; на одному диханні

Словникова робота

Фата весільний головний убір нареченої; серпанок.
Фасон крій, модель, зразок, за яким шиють.
Фініш заключна частина спортивних змагань на швидкість і витривалість.


Робота з «віночком» намальованих предметів

Фізаліс, фазан, фіалки, флокси, фламінго.

Робота в парах

— Назвіть одне одному предмети, які ви впізнали. Уточнення назв інших предметів.
— Визначте, чи є в словах виучуваний звук, з'ясуйте його місце в слові, дайте йому характеристику.
— Складіть речення зі словами.
— Яким словам відповідають подані схеми? (Фіалка,фазан)


Фізкультхвилинка

Читання слів у стовпчиках (с. 165)

Прийоми читання

Читаємо за вчителем.
Читаємо самі по одному слову.
Читаємо двоскладові, трискладові слова.
Читаємо з наголосом на першому (другому) складі.


Формування техніки читання

Учні, у яких недостатньо сформована навичка читання,— працюють разом з учителем (читають слова у стовпчиках).
Учні, які добре читають, дочитують текст самостійно (читають напівголосно, одне одному).


Словникова робота

Шубовсь у воду пірнули у воду.
Парник утеплене приміщення для вирощування овочів.


— Де шукав кісточку Фунтик? Які звуки видавали різні тварини? Прочитайте. Повторіть ці звуки. Кого зустрів Фунтик? Складіть речення.

IV. Підсумок уроку

— Чого навчалися на уроці?
— З якою буквою ознайомилися? Який звук вона позначає?
Оцінка матеріалу
Коментувати
Введіть код з малюнка:*
оновити, якщо не видно коду