Урок: Буква Щщ («ща»), позначення нею звукосполучення [шч]. Звуко-буквений аналіз слів. Читання складів, слів. Робота з дитячою книжкою

17 листопада, 2016 0

Мета: учити учнів правильно, злито вимовляти два звуки [шч] та позначати їх однією буквою Щщ; розвивати мовлення, мислення; виховувати щирість, щедрість.

Хід уроку

I. Організаційний момент

II. Актуалізація опорних знань

Мовленнєва розминка

Розучування скоромовки

Пішли рясні дощі,
Ловилися лящі.
А хлопці, мов хлющі,
Забули про плащі.
Та що їм ті дощі,
Коли такі лящі!
В. Гринько


Робота над чистомовкою

Ща-ща-ща — піймали ляща.
Щу-щу-щу — ложка до борщу.
Ще-ще-ще — дуже смачно, дайте ще.

III. Робота за Букварем (с. 160–161)

Ознайомлення з буквою Щщ

— Це буква «ща». (Показує

друковану букву.) Вона позначає відразу два звуки. Прислухайтесь і скажіть, які вже відомі вам звуки я вимовляю, коли кажу [шч]. Вимовте ці звуки.

— Що ви знаєте про ці звуки? (Приголосні, глухі, завжди тверді, перед буквою «і» мають пом'якшену вимову.)

— На що схожа буква?

— Розкажіть про букву «Ща»!
— А вона така, як «Ша»,
Тільки в неї,— каже Костик,—
Унизу праворуч хвостик.
В. Гринько


Аналіз структури друкованої букви. Визначення місця букви в українській абетці.

Читання вірша В. Крищенка «Вудкарі» вчителем (с. 160)

— Коли хлопчики пішли на рибалку?
— Яке ім'я одного з них?
— Чому хлопчики називали себе вудкарями?
— Як ще можна назвати тих, хто ловить рибу?
— Яких риб упіймали хлопчики?

Звуко-буквений аналіз слів лящ, хаща

Хаща густий, непрохідний

ліс, чагарник.

«Друкування» букви Щщ (великої і малої), окремих складів

Читання злиття у «променевих» таблицях, слів у «ланцюжку» і стовпчиках

Словникова робота
Щабель поперечна планка в драбині.
Щербет солодощі.
Щирий правдивий, відвертий.


Робота з «віночком» намальованих предметів

Ліщина, щиглик, щавель, ящірка, плющ.

Робота в парах

— Назвіть одне одному предмети, які ви впізнали. Уточнення назв інших предметів.
— Визначте, чи є в словах виучуваний звук, його місце в слові, дайте йому характеристику.
— Складіть речення зі словами.
— Яким словам відповідають наведені схеми?


Фізкультхвилинка

Читання слів у стовпчиках (с. 161)

Прийоми читання

  • Читаємо з учителем.

  • Читаємо самі по одному слову.

  • Читаємо з наголосом на першому (другому) складі.

Формування техніки читання

Учні, у яких недостатньо сформована навичка читання,— працюють разом з учителем (читають слова у стовпчиках).
Учні, які добре читають, опрацьовують текст за Г. Тютюнником самостійно (читають напівголосно,одне одному).
— Про що розповідається у тексті?
— Чому щуку названо ненажерою?
— Чим закінчилося полювання щуки за дрібними рибками?
— Прочитайте рядки з пісні-забавлянки. Чи чули ви ці рядки раніше?
— Розгляньте лабіринт. Проведіть рибку по озеру так, щоб її не впіймала щука.


IV. Робота з дитячою книжкою. Казка «Лисичка і Журавель»

(Див. Додаток на с. 136)

V. Підсумок уроку

— Яку казку ми читали? (Українську народну казку «Лисичка і Журавель»)
— Що засуджується у казці? (Жадібність, негостинність, хитрість, зневажливість, неможливість потоваришувати.)
— Чому вчить казка? (Бути гарним товаришем, гостинним хазяїном, бути не жадібним...)
— Що у казці вам найбільше запам'яталося?

Додаток

Робота з дитячою книжкою. Казка «Лисичка і Журавель»

Розглядання ілюстрацій у книжці

Читання казки вчителем

Словникова робота

Подружилися потоваришували, заприятелювали.
Вгощу пригощу, почастую, нагодую.
Призволяйся їж, пригощайся.
Погордувати поставитися до кого-небудь зневажливо, зверхньо, презирливо.
Випорожнити робити порожнім.
Гостина похід у гості.
Пісним голосом нудним, нецікавим голосом.


Робота над змістом казки

— На що сподівалася Лисичка, коли запросила на гостину Журавля? (Обхитрувати, обдурити)
— На що сподівався Журавлик, коли запросив Лисичку? (Віддячити)
— Чи гостинною вона була? (Ні)
— Як пригощав Журавель? Зачитайте.


Визначення головної думки казки. Робота над прислів'ям

— У чому полягає головна думка казки? Чого вчить нас ця казка? (Бути щирим зі своїми друзями, ділитися з ними тим, що сам маєш, не обманювати їх.)
— Чи тільки птахів і тварин стосується казка?
— Яких людей зобразив автор казки?
— Поясніть прислів'я: «Не той друг, хто медом маже, а той, хто правду каже».
— Які ви ще знаєте прислів'я про дружбу?
  • З добрим дружись, а лихих стережись.

  • Дружба міцніша від кам'яних стін.

  • Яку дружбу заведеш, таке й життя поведеш.

  • Дружба найбільший скарб.

Оцінка матеріалу
Коментувати
Введіть код з малюнка:*
оновити, якщо не видно коду