Урок: Звуки [ц], [ц’], позначення їх буквою Цц ( «це»). Звуко-буквений аналіз слів. Читання складів, слів

17 листопада, 2016 0

Мета: навчити учнів виділяти у словах звуки [ц], [ц’] та позначати їх буквою Цц; формувати навички усвідомленого читання слів з буквою Цц; розвивати мовлення, увагу; виховувати любов до природи.

Хід уроку

I. Організаційний момент

II. Актуалізація опорних знань

Розучування чистомовки

Ша-ша-ша — він не має ні гроша.
Шу-шу-шу — ми нарвали споришу.
Ше-ше-ше — говоріть тихіше.


Гра «Букви розгубилися»

ТОЄН, ВАЄ, ГОРЄ

Звуко-буквений аналіз слів Єва, літнє III. Робота за Букварем (с. 156–157)

Підготовча робота до сприймання тексту

1) Вступна бесіда.

— Важко живеться птахам узимку. Як люди можуть допомогти

їм урятуватися від голоду?

2) Пояснення значення окремих слів.

Годівниця їдальня для птахів.

Читання тексту вчителем (с. 156)

Обговорення твору

— Хто змайстрував годівницю?
— Для кого?
— Що поклали в годівницю?


Вивчення нової букви

1)Виокремлення слів «горобцем», «пшениця».

2)Виділення звуків [ц] і [ц’] зі слів.

3) Вимова і характеристика звука.

— Вимовте звук [ц]. Утворіть маленьку щілинку між кінчиком язика і верхніми зубами. Тильна сторона язика торкається нижніх зубів. Сильний струмінь повітря проходить між щілинками. Вимова звука [ц’] подібна до [ц]. Однак при вимові звука [ц’] щілинку потрібно утворювати між передньою і середньою частиною язика і верхніми зубами, додати м'якості у вимовлянні звука.
— Які це звуки? (Приголосні, глухі)


4) Позначення звука

буквою. Аналіз структури друкованої букви. Визначення місця букви в українській абетці.

— Ці звуки позначаються буквою Цц («це»). Учні знаходять букву «це» у касі букв.

5) Повторне читання вірша вчителем.

— «Упіймайте» слова зі звуками [ц] і [ц’].

Діти оплесками у долоньки «ловлять» потрібний звук. Вранці, Грицем, годівницю, синиці.

6) На що схожа буква?

Два стовпці в траві лежать,
Знизу перекладина.
Братик мовить,
— Буква «це»
У траву покладена.
В. Гринько


«Друкування» в зошитах у клітинку букв Цц (великої і малої)

Звуко-буквений аналіз слів «горобцем», «пшениця»

Читання злиття у «променевих» таблицях, слів у «ланцюжку» і у стовпчиках

— Яке злиття однакове у словах першого стовпчика? (ця)
— Яке злиття однакове у словах другого стовпчика? (це)
Звуко-буквений аналіз слів місяць, сонце.


Робота з «віночком» намальованих предметів

Сонце, гребінець, цукерки, місяць, суниці, цибуля.

Робота в парах

— Назвіть одне одному предмети, які ви впізнали.
— Визначте, чи є в словах виучуваний звук, його місце в слові, дайте йому характеристику.
— Яким словам відповідають наведені схеми? (Гребінець,суниці)
— Складіть речення зі словами.


Фізкультхвилинка

Читання слів у стовпчиках (с. 157)

— Яка спільна буквена частина у словах?

  • Прийоми читання

  • Читаємо за вчителем.

  • Читаємо самі по одному слову.

  • Читаємо від першого до третього слова.

  • Читаємо двоскладові, трискладові слова.

  • Читаємо з наголосом на першому (на другому) складі.

Формування техніки читання

Учні, у яких недостатньо сформована навичка читання,— працюють разом з учителем (читають слова у стовпчиках).
Учні, які добре читають, прочитують текст оповідання за Н. Бічуя самостійно (читають напівголосно,одне одному).
Черкнула ударила чим-небудь об щось.
— Розгляньте малюнок. Де сидить хлопчик? Чи бачите ви коника? Який він? Яке обличчя в хлопчика? Що його здивувало?
— Прочитайте опис коника. Чому його називають стрибунцем? Прочитайте, як коник готувався сюрчати; як він сюрчав. Які ж звуки видає коник? (Бринить,дзвенить,сюрчить)


IV. Підсумок уроку

— З якою буквою ознайомилися на уроці?
— Які звуки вона позначає?
Оцінка матеріалу
Коментувати
Введіть код з малюнка:*
оновити, якщо не видно коду