Закріплення звукового значення букви Шш. Читання слів. Опрацювання вірша Т. Коломієць «Колосок»

17 листопада, 2016 0

Мета: продовжити роботу над засвоєнням букви Шш, звука [ш]; формувати в учнів навички виразного і свідомого читання; розвивати увагу, мислення, мовлення; виховувати у дітей дбайливе ставлення до тварин.

Хід уроку

I. Організаційний момент

II. Актуалізація опорних знань

Мовленнєва розминка

Розучування скоромовки

Вибіг Гришка на доріжку.
На доріжці сидить кішка.
Взяв з доріжки Гришка кішку —
Хай піймає кішка мишку.


Учні вчаться промовляти скоромовку повільно, а потім — усе швидше. Діти називають звук [ш], який добре прослуховується в скоромовці, та слова із цим звуком.

Учитель нагадує, що в словах доріжку, доріжці, доріжкитреба правильно вимовляти звук [ж].

Зіставлення звука [ш] зі звуком [ж] — звук [ш] вимовляється тільки з шумом, а звук [ж] — з голосом і шумом. Органи працюють однаково.

Гра «Третій зайвий»

Шарф, штани, шахи.

Шпак, шимпанзе, шуліка.

Шовк, шерсть, шишка.

«Друкування» букви ш (один рядок)

«Друкування» на дошці та в зошитах під диктовку вчителя складів: ша, ош, ші, аш

Звуко-буквений аналіз слова пташка

Гра «Добери потрібний склад»

шко_

ла

ли

пош_

ши


ма_ на

та

шу

— Які склади виявилися «зайвими»?

Фізкультхвилинка

III. Робота за Букварем (с. 138–139)

Читання слів у стовпчиках

— Яка спільна буквена частина у словах?

— Яка буква змінила значення слова?

Прийоми читання

  • Читаємо за вчителем.

  • Читаємо самі по одному слову.

  • Читаємо слова з трьома однаковими голосними.

  • Читаємо слова, що відповідають на питання що? що робив? який?

Робота за сюжетним малюнком

— Яка пора року зображена на малюнку?
— Якого кольору пшениця?
— Це дозрілі колоски. А якого кольору недозрілі колоски?
— Що ще росте на пшеничному полі?
— Якого кольору маки?


Опрацювання вірша Т. Коломієць «Колосок»

1) Читання вірша вчителем.

Учитель читає текст у помірному темпі, не роблячи при цьому жодних пояснень.
— Про яку пшеницю йдеться у вірші? (Недозрілу,зелену)
— Як шумить пшениця?


2) Читання-аналіз тексту.

Кожне речення читає один з названих учнів. За потреби, вчитель сам чи з допомогою інших дітей показує, як треба правильно прочитати те чи інше речення.
— Який колосок? (Вусатий)
— Чому колосок вусатий?
— Яке зернятко? (У пушку,м'яке.)
— А коли дозріє? (Буде туге,тверде.)


3) Самостійна робота над текстом (напівголосне самостійне читання).

Учитель надає індивідуальну допомогу окремим дітям.
— Прочитайте слова, у яких є буква «ша».
— Знайдіть речення, у яких є слова вусатий, дозрівай.

4) Повторне читання тексту окремими учнями вголос.

Формування техніки читання. Читання казки В. Орлова

Учні, у яких недостатньо сформована навичка читання,— працюють разом з учителем (читають слова у стовпчиках).
— Яка спільна буквена частина у словах?
Учні, які добре читають, прочитують текст самостійно (читають напівголосно, одне одному).
— Розгляньте малюнок. Розкажіть, до кого ще зверталися Мишко з Каштанчиком?
— Як ви вважаєте, що відповів Їжачок?
Розігрування діалогів Каштанчика і Мишка, Жабки, Лисички, Їжачка.


IV. Підсумок уроку

— Чого навчилися на уроці?

— Що розповісте батькам удома?

Оцінка матеріалу
Коментувати
Введіть код з малюнка:*
оновити, якщо не видно коду