Урок: Звук [ш], позначення його буквою Шш («ша»). Читання складів, слів. Зіставлення звуків [ж] — [ш]. Анаграми

17 листопада, 2016 0

Мета: ознайомити учнів з твердим звуком [ш], який не має парного м'якого, та бук-вою Шш, яка його позначає; розвивати логічне мислення, мовлення, навички звуко-буквеного аналізу; виховувати працьовитість.

Хід уроку

I. Організаційний момент

II. Повторення та закріплення вивченого матеріалу

Мовленнєва розминка

Розучування чистомовки

Жив жучок, Жив і жив,
Між бур'янами, І не тужив,
Жив без тата Жовтим листям
І без мами. Ворушив.
Г. Чубач


Робота над мовними загадками

Різати усе він
звик.
Нам на кухні — помічник.
«Ж» на «ч» як зміниш — враз
Темрява прийде до нас. (Ніжніч)

Воно у бджілки є, ужалить і умре.
А «Же» на «еС» зміни, на жир перетвори. (Жалосало)

З «Же» вночі літаю, шкідників з'їдаю.
Посуд для варіння — з «Зе», у похід бери мене. (Кажанказан)


Гра «Третій зайвий»

  • Журавель, жайворонок, жирафа.

  • Жонглер, журі, журналіст.

Фізкультхвилинка

III. Робота за Букварем (с. 136–137)

Підготовча робота до сприймання тексту

1) Бесіда за сюжетним малюнком.

— Яка пора року зображена на малюнках?
— Що намальовано на першому малюнку?
— Який кущ?
— Які в нього плоди?
— Яке дерево?
— Які в нього плоди?
— Порівняйте малюнки.
— Яка пригода може статися?


2) Пояснення значення окремих слів.

Принишкло

перестало рухатися і видавати звуки, стало непомітним.

3) Читання вірша Н. Кир'ян.

— Про кого йдеться у вірші?

— Чому каштаненя порівнюється з кошеням?

Вивчення нової букви

1) Виокремлення слова зі звуком [ш]. (Каштан)

2) Виділення зі слова звука [ш].

3) Звуко-буквений аналіз слова «каштан».

4) Вимова і характеристика звука.

— Вимовимо звук [ш]. Спинку язика притискуємо до піднебіння біля початку верхніх зубів. В утворену щілину пропускаємо струмінь повітря. Голосу не додаємо.
— Який це звук? (Приголосний,глухий)


5) Зіставлення звуків [ж] — [ш].

— Вимовте цей звук з голосом. ([ж]) Який це приголосний? (Дзвінкий приголосний) Вимовте ці приголосні в парі: [ж] — [ш].
— Як називаються такі звуки? (Парні приголосні звуки:дзвінкий і глухий.)
— Звук [ш], як і звук [ж], ніколи не буває м'яким, лише перед [і] у нього вимова пом'якшена.


6) Гра «Упіймай слова зі звуком [ш]».

Учитель повторно читає вірш, діти оплесками у долоньки «ловлять» потрібний звук.

7) Позначення звука буквою.

8) Аналіз структури друкованої букви.

9) Визначення місця букви в українській абетці.

На що схожа буква?

Каже братик Тимошу:
— Хочеш, букву напишу,
Колосочки три й межа,
Це для тебе буква «Ша».
В. Гринько


Засвоєння графічної форми букви. «Друкування» букви Шш (один рядок)

Читання злиття у «променевих» таблицях, слів у стовпчиках

— Яка спільна буквена частина у словах?

Читання анаграм

Робота з «віночком» намальованих предметів

(Див. Додаток на с. 124)

Читання слів у стовпчиках (с. 137)

(Див. Додаток на с. 124)

9. Формування техніки читання

(Див. Додаток на с. 124)

IV. Підсумок уроку

— Яку букву вивчали на уроці?
— Який звук вона позначає?

Додаток

7. Робота з «віночком» намальованих предметів

Шишки, шуліка, каштан, шахи, шипшина, мишки.
Робота в парах
— Назвіть одне одному предмети, які ви впізнали.
Уточнення назв інших предметів
Шуліка хижий птах з довгими крилами і загнутим дзьобом.
— Визначте, чи є в словах виучуваний звук, його місце в слові, дайте йому характеристику.
— Складіть речення зі словами.


Читання слів у стовпчиках (с. 137)

Зіставлення звуків [ж] — [ш]

— Яка спільна буквена частина у словах?

Формування техніки читання

Читання слів у стовпчиках.

Читання вірша В. Сосюри «Орися кошика взяла» вчителем.

— Про що розповідається у вірші?
— З ким розмовляє Орися?
— Як довести, що дівчинка грається?
— З яким проханням вона звертається до дідуся?


Читання тексту дітьми, які вміють читати, вголос.

Гра «Конструктор». Складання речень.

Відгадування ребусів.

Оцінка матеріалу
Коментувати
Введіть код з малюнка:*
оновити, якщо не видно коду