Урок: Закріплення звукового значення букви Жж. Читання слів. Опрацювання тексту. Словниково-логічні вправи

17 листопада, 2016 0

Мета: закріпити знання учнів про звукове значення букви Жж; формувати в учнів літературну вимову слів зі звуком [ж] в кінці слова та в кінці складу перед наступним глухим; розвивати мислення, усне мовлення, увагу; вчити правильно вчиняти у різних ситуаціях.

Хід уроку

I. Організаційний момент

II. Повторення та закріплення вивченого матеріалу

Мовленнєва розминка. Розучування скоромовки

Жатка жвава жито жне,
Жатку жнець не дожене.


Учитель коротко коментує зміст скоромовки, пояснюючи значення слова жваво (швидко) та слів жатка, жнець, що відображають спосіб збирання хлібів у давнину.

Слухання вірша

Журавлик зітхає
журливо:
— Час на чужину уже.
А першою буквою в слові журавлик,
Звичайно ж, є літера... («же»).


— Які ще слова з літерою «же» зустрічаються у вірші? (Журливо, чужина, уже)

Гра «Хто добре чує звук [ж]»

Я зібрав жуків чимало, Жито, жаба, вежа,
Та вони всі повтікали, Баклажан, пружина,
Я — за ними. Ну й дива! Жало, вуж, крижина...»
Заповзли вони в слова: Де жуки ці? Покажіть.
«Жар, кажан, пожежа, Скільки їх всього — скажіть!


Добирання учнями слів зі звуком [ж] в різних позиціях

Учитель вимагає підкреслено чіткої вимови цього звука в кінці слів (ніж, вуж) та в кінці складів (книжка, діжка).

Фізкультхвилинка

III. Робота за Букварем (с. 134–135)

Гра «Буква заблукала»

Читання слів

у стовпчиках

— Яка спільна буквена частина у словах?

Словникова робота

Міраж природне явище, за якого на горизонті з'являються уявні зображення.

Сторожка житло для сторожа.

Жнива пора збирання хлібних рослин; зібраний урожай.

Робота за сюжетним малюнком

— Кого ви бачите? Складіть речення.

Читання уривка з оповідання Ю. Ярмиша

1) Читання тексту вчителем.

Учитель читає текст у помірному темпі, не роблячи при цьому жодних пояснень.

2) Словникова робота.

Кумкнула, люстерко.

3) Читання-аналіз тексту.

Кожне речення читає один з названих учнів. За потреби вчитель сам чи за допомогою інших дітей показує, як треба правильно прочитати те чи інше речення.

— Чому плакало жабеня?

4) Самостійна робота над текстом (напівголосне самостійне читання).

Учитель надає індивідуальну допомогу окремим дітям.

5) Повторне читання тексту окремими учнями вголос.

— Про що мріяло жабеня?

— Що йому треба було зробити для здійснення мрії?

— Чи слухало жабеня свою маму?

Розв'язування анаграми. (Жало — ложа)

Гра «Слово в слові заховалось»

Жайворонок: ворона, корона, коровай, ранок, край, жар, рожа, кора.

Формування техніки читання

Учні, у яких недостатньо сформована навичка читанння,— працюють разом з учителем (читають слова у стовпчиках).
— Яка спільна буквена частина у словах?
Учні, які добре читають, прочитують першу строфу самостійно.
Прийом «перерваного» тексту
— Чи залишиться тайна нерозголошеною?
Словникова робота
Тайна таємниця, секрет.
Читання тексту дітьми, які вміють читати, вголос та спільне обговорення змісту за запитаннями.
— Хто розказав тайну Галинці?
— Чи розголошуєте ви свої таємниці?
— Чи розповідаєте ви їх своїм друзям?


Робота за таблицею

— Знайдіть серед букв слова: новина, скажу, розкажеш.

Робота над прислів'ям

— Коли так кажуть?

Сорока на хвості розносить.

IV. Підсумок уроку

— Чого навчилися на уроці?

— Що розповісте батькам удома?

Оцінка матеріалу
Коментувати
Введіть код з малюнка:*
оновити, якщо не видно коду