Загрузка...

Урок: Закріплення вміння вимовляти звук [ч], вивчення букви Чч («че»). Формування аудіативних умінь за текстом З. Мензатюк. Звуко-буквені зіставлення. Розвиток мовлення за змістом тексту за А. М'ястківським

16 листопада, 2016 0

Мета: ознайомити учнів з буквою Чч, її алфавітною назвою та звуковим значенням; формувати в дітей правильне артикулювання звука [ч]; розвивати навички читання учнів, зв'язне мовлення; виховувати повагу до народних традицій.

Хід уроку

I. Організаційний момент

II. Підготовка до ознайомлення з новою буквою 

Робота над загадкою

Під хвоєю ховаються
Чи листям накриваються,
Шапки не знімають,
Дощику чекають. (Гриби)


На дошці — малюнки грибів.

— Подивіться на гриби.
— Які з них ви знаєте? Назвіть.
— Послухайте невеличку розповідь про один із цих грибів. (Слуханнятексту. Букварі закриті.)
— Що вигукнуло в саду?
— З ким привіталася печеричка?
— Чому трави і дерева сказали, що печеричка неправильна?
— Поділіть слово печеричка на склади.
— Вимовте перший звук другого складу.
— Як утворюється цей звук? (Губи трохи витягнуті вперед,кінчик язикаміцно притиснутий до піднебіння над верхніми губами, різким коротким подихом

повітря виштовхуємо звук [ч] без голосу.
)
— Звук [ч] в українській мові завжди твердий. Тому в жодному разі не можна під час його вимовляння піднімати середню частину язика до твердого піднебіння.

Робота над загадками

Тварина ця усім відома, 
Не розлучається із домом,
Гуляє, їсть і спить в хатині,
Бо ця хатиночка на спині. (Черепаха)

На ставочку кораблі 
Не великі, а малі.
Як впіймати рибку треба —
Хвостики здіймають в небо,
І стирчать собі такі,
Мов великі поплавки. (Качка)


Звуковий аналіз слів черепаха і качка 

Гра «Знайди місце звука [ч]»

Чоловік, синичка, сонечко, часник, бочка, задача, чубчик, дівчинка, м'яч, качка, чайник.

ІII.  Ознайомлення з буквою Чч

— Звук [ч] позначається буквою «че».

Аналіз будови. Порівняння малої і великої букв. Визначення місця букви в кишеньковій азбуці.

— На що схожа буква «че»?

Буква «Ч» —
Немов стілець,
Догори лиш ніжки.
Навіть з цифрою чотири
Буква схожа трішки.
В. Гринько


Гра «Упіймай слова зі звуком [ч]»

Чубата чапля чваньковита
Через болото йде одна.
Чомусь з журавликом дружити
Не хоче капелька чудна.
Н. Забіла


Фізкультхвилинка

IV. Робота за Букварем (с. 120–121

1. Бесіда за сюжетним малюнком

— Який гриб ви бачите на малюнку? Опишіть його. (Колір,шапочка, ніжка)
— Які рослини ростуть біля печерички? (Порічки,черешня,чебрець)
— Назвіть букви у слові порічки.
— Який перший звук в словах черешня і чебрець?


2.    Читання злиття, буквосполучень (с. 120)

3.    Читання стовпчиків слів з опорою на злиття че, чи, ча

— Прочитайте назву дня тижня.

— Знайдіть слово-відгадку.

Лиш один зубочок взяв,
Разом з хлібом пожував —
Мов вогнем, язик припік,
Називається... (часник).


4.    Аналіз слів-предметів, уміщених у «віночку»

Чебрець, черешня, чайка, чорнобривці, порічки, часник, черепаха.
— Доберіть слова до поданих звукових схем. (Черешня,порічка)
— Назвіть двоскладові; трискладові; чотирискладові слова.


5. Читання стовпчиків слів

— Назвіть спільні частини у кожному стовпчику.

— Як із річки утворилися порічки?

6.    Робота над текстом за А. М'ястківським (с. 121)

(Див. Додаток на с. 74)

V. Підсумок уроку

— Яку букву вивчили на сьогоднішньому уроці?
— Який звук вона позначає?
— Як вимовляється цей звук в українській мові?

Додаток

6. Робота над текстом за А. М'ястківським (с. 121)

Читання тексту вчителем за частинами
— Які страви на столі?
— Чи здогадалися ви, про яке свято йтиметься в тексті?
— Що ви знаєте про це свято?
— Ланцюжок веселих і дзвінких зимових свят відкриває Різдво, яке відзначають у сімейному колі. Святкування Різдва починається напередодні — у Святвечір, Різдвяне надвечір'я. У цей день намагалися не їсти «до звізди» — до появи на небі першої зірки, яка колись сповістила про народження Христа. На святковому столі повинно бути дванадцять пісних страв. Обов'язковою святковою стравою була кутя.
— Послухайте текст далі і запам'ятайте, з чого була приготована кутя. (Учитель дочитує текст до кінця.)
— З чого мама приготувала кутю?
— Прочитайте питальне речення. Передайте голосом здивування Івасика.
— Прочитайте за особами розмову Івасика з мамою.
Оцінка матеріалу
Коментувати
Введіть код з малюнка:*
оновити, якщо не видно коду