Урок: Звук [ґ], позначення його буквою Ґґ («ґе»). Формування аудіативних умінь за текстом Д. Матіяш. Звуко-буквені зіставлення. Аналітико-синтетичні види роботи зі словами-назвами предметів

16 листопада, 2016 0

Мета: навчати учнів упізнавати звук [ґ] на слух та позначати його буквою Ґґ; поповнити лексичний запас учнів новими словами; розвивати зв'язне мовлення, фонематичний слух; виховувати любов до рідного слова, до традицій свого народу.

Хід уроку

I. Організаційний момент

II. Повторення вивченого матеріалу

Гра «Жук-буквоїд»

— До нас пробрався шкідливий жучок, який з'їв букви у словах. Вставте букву, відновіть слово!

.ітара, ма.азин, .олуб, но.и, .риби, .олка, вино.рад, .олова. (Гітара, магазин, голуб, ноги, гриби, голка, виноград, голова)

Гра «Упіймайте слово зі звуком [г]»

Галя сіє гречку,
А Грицько — горох.
Гречка піде в
горщик,
В пиріжки — горох.
Т. Бойченко


Підготовка до вивчення нової букви

Читання вчителем вірша

Ґава ґанок збудувала.
Ґава ґанок прикрашала.
Ґедзь на ґанок залетів.
Ґедзик чаю захотів.
О. Катрич


Учитель пропонує вивчити вірш, але звертає увагу на те, як треба вимовляти слова: ґава, ґанок, ґедзик, ґедзь.

— Який перший звук чуємо в цих словах? Вимовімо його всі разом.

Читання вчителем оповідання за Д. Матіяш (с. 116)

— А зараз послухайте одну цікаву історію.
Читання вчителем тексту за Д. Матіяш
— Які частини хати могли сперечатися?
— Яка частина мовчала? Чому?
— Коли ґанок був щасливим?
— Вимовте слова: ґанок, ґазда, ґаздиня.
— Який перший звук у цих словах? Вимовте цей звук.
— У якій частині ротової порожнини і як утворюється звук
[ґ]? (Ротрозкривається. Середня частина язика впирається у верхнє піднебіння, де створює перешкоду для струменя повітря, яке з голосом виштовхуємо через ротову порожнину.)
— Який це звук? (Приголосний)
Довідкове бюро
Ґазда господар.
Ґаздиня господарка, хазяйка.
Ґанок прибудова з площадкою і східцями, а подекуди з покрівлею біля входу в будинок.


Гра «Упіймай слова зі звуком [ґ]»

Що за ґвалт зчинився
На подвір'ї зранку?
Загубила ґудзик
Ґава біля ґанку.
З дерева за нею
Ґедзь спостерігав
І порадив ґаві
Не ловити ґав.


Звуко-складовий аналіз слів ґава, ґанок

IV. Ознайомлення з буквою Ґґ

Аналіз структури малої та великої букв, їх порівняння, запам'ятовування назви літери, визначення її місця в кишеньковій азбуці.
— На що схожа буква «ґе»?
Буква «ґе» в нас замашна — В хокей гратиме вона!
Ґ — ґирлиґа в чабана Завертати барана.
Буква «ґе» на ґанку в Ґандзі Гульку так набила, Що відтоді назавжди З гулькою лишилась.


Фізкультхвилинка

Вийшло з хати кенгуру, Потягнулося від сну, Вмило ручки, оченята, Взуло білі чоботята. Стало квіточки збирати Для матусеньки на свято.

V. Робота за Букварем (с. 116–117)

(Див. Додаток на с. 64)

VI. Підсумок уроку

— Яку нову букву вивчили на сьогоднішньому уроці?
— Який звук вона позначає?
— Які слова з цим звуком ви запам'ятали?

Додаток

Робота за Букварем (с. 116 — 117) 1. Бесіда за сюжетним малюнком

— Що ви бачите на малюнку? Опишіть будинок, його вікна, стіни, дах.

— Де сидить ґаздиня? Кого вона чекає?

Читання складів, поданих у «променевих» таблицях

Читання стовпчиків слів

— Якими звуками відрізняються слова грати і ґрати? Якими буквами позначаються ці звуки?

Ґрати переплетення металевих (зрідка дерев'яних) прутів, штаб і т.ін. , що використовуються для загорожі.

Ґніт важкий предмет, що кладеться на що-небудь для постійного тиснення.

Опрацювання слів, поданих у «віночку»

Аґрус, ґудзики, ґердан, виноград, дзиґа.

Ґердан шерстяна стьожка або ажурний комірець з бісеру, якими в Гали-чині, на Буковині та Закарпатті жінки прикрашають шию або голову, а чоловіки — капелюхи.

Читання стовпчиків слів (с. 117)

Опрацювання вірша Л. Вознюк

— Чи є у вас удома рушники? Де вони зберігаються? З якою сімейною подією пов'язані?

— У давні часи в Україні не можна було уявити хати без рушників. Їх вишивали жінки, дівчата. «Хата без рушника, що сім'я без дітей», — говорили

народі.

Читання вірша вчителем

— Хто вишиває рушник?

— Що мама вишиває на рушнику? Якими нитками?

— Розгляньте малюнок. Розкажіть, який рушник. Що на ньому вишито? Якими нитками?

Робота над загадкою

— Прочитайте напівголосно загадку. Назвіть слово-відгадку.

Оцінка матеріалу
Коментувати
Введіть код з малюнка:*
оновити, якщо не видно коду