Урок: Вивчення букви ь (знак м'якшення). Формування аудіативних умінь. Розвиток мовлення за текстом Н. Сало. Диференційований підхід у формуванні вмінь читати. Підпис сюжетних малюнків

16 листопада, 2016 0

Мета: ознайомити учнів з буквою ь (знак м'якшення); закріпити розуміння дітьми відмінності між звуком і буквою; пояснити, що буква ь ніякого окремого звука не позначає, а вказує на м'якість попереднього приголосного; розвивати зв'язне мовлення учнів; збагачувати словниковий запас; виховувати працелюбність.

Хід уроку

I. Організаційний момент

II. Закріплення вивченого матеріалу

Гра «Упіймай звук»

Зозуля кувала — діточок збирала.
Зозулені черевички в полі відшукала,
Дітям дати мала.
Довго так кувала —
Рахувала нам роки,
Діток не зібрала.
Г. Король


Зозулені черевички багаторічна трав'яниста

рослина. Квітка оригінальної форми, нагадує старовинний черевичок. (Демонстрування рослини на малюнку або на екрані.)

Гра «Утворіть нові слова»

Робота в групах

— Хто утворить більше слів із букв слова ромашка? (Мак, каша, мошка, комар...)

III. Підготовка до ознайомлення з новою буквою

Робота над загадкою

І великі, і красиві,
Як біжать — то в'ється грива.
Копитами туп-туп-туп,
По камінню — цок-цок-цок.
Хвости у всіх довгі-довгі,
Хвіст і грива — мов шовкові. (Коні)


Звуко-буквений аналіз слова «коні»

— Назвіть склади, звуки в кожному складі, позначаючи їх у звуковій моделі. Запишіть слово коні, назвіть м'який приголосний звук. Якою буквою позначається м'якість цього приголосного звука?
— Коли ми говоримо слово коні? (Коли тварин багато.)
— Як сказати, коли тварина одна? (Кінь)
/>— Скільки складів у цьому слові?
— Назвіть звуки у слові і запишіть його звукову модель.
— А тепер спробуємо записати слово кінь за допомогою розрізної азбуки. Учитель викликає до дошки учня, який ще не вміє читати слова з ь. Учень
складає з розрізної азбуки слово. Дійшовши до слова кін, він зупиняється.
— Прочитайте, яке слово вийшло? (Учні читають слово«кін».)
— Так, вийшло кін, у кінці звучить твердий звук [н], а треба, щоб у кінці був звук [н’], м'який. Для цього в нашій азбуці є така буква, яка сама по собі ніякого звука не позначає. Але якщо її поставити поряд з іншою буквою, то разом вони позначатимуть не твердий, а м'який приголосний звук.
Учитель бере з кишенькової азбуки ь та підставляє до складеної учнем час-тини слова. Пропонує учням прочитати утворене слово.


Читання вчителем тексту (с. 106)
— Про яких помічників ви прослухали текст?
— Виконайте звуковий аналіз слова пальчики.

Гра «Упіймай слова з ь»
Учитель повторно читає текст, роблячи акценти на словах зі знаком зм'якшення.

IV. Ознайомлення з новою буквою, аналіз її графічної будови
Звуковий аналіз слів: рис — рись, лан — лань

Фізкультхвилинка

V. Робота за Букварем (с. 106–107)
1. Читання тексту за Н. Сало за частинами
— Що хорошого вміють робити пальчики?
— Яку шкоду можуть зробити пальчики?
2. Читання слів, поданих у «променевій» таблиці (с. 106)
Виконайте звуко-буквений аналіз слова сіль.
— Скільки букв у цьому слові? А скільки звуків? Чому?
3. Аналіз предметних малюнків, поданих у «віночку»
Тюльпани, кульбаба, опеньки, олень, мальви.
— Доберіть слова до поданих звукових схем. (Кульбаба, опеньки)
— У яких словах перший звук голосний?
4. Читання слів у стовпчиках
— Чим розрізняється кожна пара слів?
Словникова робота
Стан тулуб, корпус людини, торс.

5. Звуко-буквений аналіз слів рис і рись з опорою на схеми, подані в підручнику

6. Читання слів, поданих в «променевих» таблицях (с. 107)

7. Опрацювання вірша О. Журливої «Маленька господиня»

1) Читання тексту вірша вчителем.

— Хто є головною героїнею вірша?

2) Читання вірша учнями.
— Яка дівчинка на зріст? Які в неї кіски?
— Що вона вміє робити?
— Чому вірш має таку назву?
— Прочитайте слова з ь.

8. Утворення нових слів за допомогою частини -еньк
— Продовжіть за зразком: мала — маленька; тонка — тоненька; чиста —...; мокра — ...; весела — ...

VI. Підсумок уроку
— Яку нову букву вивчили на сьогоднішньому уроці?
— Чим цікава ця буква?
Оцінка матеріалу
Коментувати
Введіть код з малюнка:*
оновити, якщо не видно коду