Урок: Закріплення звуків [з], [з’], вивчення букви Зз («зе»). Формування аудіативних умінь за текстом М. Павленко. Розвиток мовлення за текстом А. Мілна «Пісенька Вінні-Пуха». Омоніми (без уживання термінів).

16 листопада, 2016 0

Мета: навчати учнів упізнавати звуки [з], [з’] у мовленому слові та позначати їх буквою Зз, читати слова з новою буквою, чітко вимовляти звуки перед глухими при-голосними та в кінці слова; розвивати спостережливість, увагу, логічне мислення, вміння зіставляти, порівнювати звуко-буквений склад слів та їх смислове значення; виховувати любов до прекрасного.

Хід уроку

I. Організаційний момент

II. Повторення вивченого матеріалу

Гра «Камінь — вата»

Встаньте, коли почуєте звук [д’].

Дім, відро, диня, дідусь, дятел, дим, дірка, диван, дуб, виноград, дощ, жолудь.

Гра «Складовий аукціон»
— Назвіть слова зі складом:
  • «да» (вода, подарунок, сніданок...);
  • «ді»
    (діти, дірка, діжка, жолуді...);
  • «ди» (диня, година, смородина...);
  • «ду» (дуб, душ, поїду, какаду...).

III. Підготовка до вивчення нового матеріалу

Робота над загадками

В синім небі світлячки
Світять нам щоночі.
Як їх звати? (Зірочки)
О. Катрич

І ввечері, і зранку
Вартую я на ганку.
Не кусаю, не гарчу,
В дім чужих не пропущу. (Замок)

— Назвіть послідовно всі звуки у словах замок і зірочки. Запишіть звукові моделі цих слів.
— Назвіть перший звук у цих словах.


Читання вчителем тексту за М. Павленко (с. 102)

Читаючи, вчитель підкреслено вимовляє звуки [з], [з’].
— Над ким літали бджоли?
— Чому вони були здивовані?
— Ким була чарівна дівчинка-квітка?

Гра «Упіймай слова зі звуками [з], [з’]»

Учитель повторно читає текст, учні називають слова зі звуками

[з], [з’].

— Виконайте звуковий аналіз слова казка.

Гра «Назви місце звуків [з], [з’] у словах»

— Виділіть звуки [з], [з’] і вкажіть їх місце у поданих словах: земля, березень, зерно, зілля, азбука, візерунок, віз, гарбуз, гімназія.

Характеристика звуків [з], [з’]

— Вимовте кожен із цих звуків [з], [з’] по черзі і поясніть, як вони вимовляються. (Звук [з] — кінчик язика упирається біля коренів нижніх зубів і язик трохи прогинається вгору, а верхні і нижні зуби при цьому зближаються. Звук [з’] — при вимові цього звука більш напружена середня частина язика, а губи розтягуються. Струмінь повітря в обох випадках виходить із голосом і натрапляє на перешкоду — зуби.) Отже, звуки [з], [з’] — приголосні, які вимовляються дзвінко. Пригадайте, які звуки вимовляються так само, але без го-лосу — глухо. ([с], [с’])

Гра «Луна»

Учні повторюють за вчителем: за-са, зу-су, зе-се, зі-сі, зи-си, зо-со.

IV. Ознайомлення з буквою Зз

— Звуки [з], [з’] позначаються на письмі буквою Зз.

  • Показ букви «зе» (великої і малої).

  • Аналіз букви, порівняння великої і малої букв, порівняння з іншими бук-вами.

  • Знаходження місця букви в кишеньковій азбуці.

— На що схожа буква «зе»?

Збоку, знизу і згори
Схожа «зе» на цифру «три»
Є три зуби в букви «зе»,
Ними все вона гризе.
І. Січовик


Фізкультхвилинка

V. Робота за Букварем (с. 102–103)

Робота за сюжетним малюнком (с. 102)

— Кого ви бачите на малюнку?
— Опишіть дівчинку-казку.
— Повторіть запитання бджілок.

Читання злиття буквосполучень, слів (с. 102)

Робота над словами, поданими у «віночку»

Бузина, гніздо, лоза, зозуля, береза, бузок.
Лоза довге гнучке стебло деяких кущів. (Виноградна лоза, вербова лоза.)
— Знайдіть слова до поданих схем. (Гніздо,зозуля.)
— Назвіть трискладові слова.
— У яких словах два склади?

Читання стовпчиків слів з опорою на злиття зі, ка

Звуко-буквений аналіз слів з опорою на схеми, подані в підручнику

Гра «Упізнайте казку».

Прослуховування пісеньки ведмедика Вінні-Пуха.

— Назвіть героїв цієї казки.

Читання вчителем «Пісеньки Вінні-Пуха»

— Де мешкає сова?
— Що вона замкнула?
— Яка неприємність трапилася у сови?
— Чому не відкривається замок?

Читання вірша «луною» за вчителем

— Прочитайте останній рядок вірша. Передайте захоплення Вінні-Пуха медом.
— Чим цікаві слова замок і замок?
Двоє учнів біля дошки викладають ці слова з букв розрізної азбуки. Учні роблять висновок, що ці слова розрізняються наголосом та значенням.


VI. Підсумок уроку

— Яку букву вивчили на сьогоднішньому уроці?
— Які звуки вона позначає?
— Як вимовляються звуки [з], [з’]?
Оцінка матеріалу
Коментувати
Введіть код з малюнка:*
оновити, якщо не видно коду