Урок: Закріплення звука [п], вивчення букви Пп («пе»). Формування аудіативних умінь за віршем Л. Біленької. Звуко-буквені зіставлення. Аналітико-синтетичні види роботи зі словами — назвами предметів, які намальовані у «віночку».

15 листопада, 2016 0

Мета: ознайомити учнів з новою буквою Пп, вчити правильно вимовляти звук [п] та виділяти його з різних позицій у словах; закріплювати навички звукового аналізу слів; збагачувати активний словниковий запас учнів; розвивати зв'язне мовлення учнів; виховувати любов до рідного слова.

Хід уроку

I. Організаційний момент

II. Мовленнєва розминка

Дихальні вправи

  • Пір'їнку здуємо з долоньки.

  • Понюхаємо конвалію.

Постановка мовного апарату «Щоб ротик був слухняним»

— Пропоную вам вирушати в подорож. Сядемо на пароплав і попливемо морем.
— Ось ми допливли до пристані і кажемо: УУУУ.
— А тепер пересядемо на потяг і поїдемо: ЧУХ, ЧУХ, ЧУХ.
/>— Пересядемо на мотоцикл і поїдемо далі: Р-Р-Р-Р.
— Дуже захотілося ще й на конику поскакати: ЦОК-ЦОК-ЦОК.
— Потім пересіли на велосипеди: ДІНЬ-ДІНЬ-ДІНЬ.


III. Повторення вивченого матеріалу

Гра «Слова розсипалися»

На дошці — картинки із зображенням сокола, кавуна, слона. Поруч — букви в довільному порядку: с, о, к, і, л, к, а, в, у, н, с, л, о, н. З букв учні мають скласти слова і розмістити їх під відповідними малюнками.

Гра «Так чи не так?»

Учитель читає речення, якщо учні не згодні з висловлюванням, вони тупотять ногами.

  • У дідуся є онук Роман. (Ні. Тимко.)

  • Хлопчик боїться годувати кроликів. (Ні. Бичка.)

  • Тимко боїться бичка, бо він буцається. (Так.)

IV. Підготовка до ознайомлення з новою буквою

Робота над загадкою

Вилізають на нього
опеньки,
Та не сердиться зовсім старенький. (Пень)


— Який перший звук у слові-відгадці?

Гра «Упіймай звук [п]»

Пугач хвалиться пінгвіну: Півень дав мені пір'їну. Причеплю, причепурюся, Потім паві покажуся.

Читання вчителем вірша Л. Біленької (с. 82)

Піддашок простір під звисом даху на фасаді будівлі. Положення руки над очима, якою прикриваються від сонця, яскравого світла і т. ін.
— Що робив Павлик? Що він пік? Із чого?
— Як називають людину, яка пече смачні вироби?
— Виконайте звуковий аналіз слова пекар.
— Який перший звук у цьому слові?


Спостереження за артикуляцією звука [п]

— Перешкода на шляху струменя видихуваного повітря створюється губами, повітря розриває цю перешкоду. Отже, звук [п] — приголосний.

Встановлення місця звука [п] у словах: сапа, пилка, лопата, липка, папка, помідор

Самостійне добирання учнями слів зі звуком [п] у різних позиціях

Ознайомлення з буквою «пе», засвоєння її назви

Зіставлення великої і малої букв Пп, аналіз графічної будови.

— На що схожа буква «пе»?

Заучування вірша

Гарні хлопці-молодці
Закопали два стовпці.
Третій їм допомагав —
Перекладину поклав.
Втіха нашій дітворі:
Буква «пе» уже в дворі.
В. Гринько

Фізкультхвилинка

V. Робота за Букварем (с. 82–83)

Читання складів і слів, поданих у «променевих» таблицях

Словникова робота

Мапа карта.

Пасмо пучок волосся, часом довгого, переплутаного або кошлатого.

Робота над сюжетним малюнком (с. 82)

— Кого ви бачите на малюнку?
— Що робить Павлик? Для кого він пече випічку?
— Хто стоїть біля Павлика?
— Опишіть півника. Який у нього гребінець? Який хвіст? Яке пір’я?
— Яким художник зобразив Павлика?


Робота над словами, поданими у «віночку»

Пшениця, пава, пролісок, півень, полуниця, порічки.

— Назвіть слова з м'якими приголосними; двоскладові слова.

— У якому слові чотири склади?


Читання вчителем тексту за О. Єфімовим (с. 83)

— Хто захворів?
— Що зробив Єгорко, поки спала бабуся?
— Що відповів Єгорко, коли бабуся запитала його про те, хто підігрів обід?
— Серйозною чи жартівливою була відповідь хлопчика? Чому він так відповів?


Складання речень за схемами (с. 83)

(Хто?) Єгорко підігрів (що?) суп та кашу з котлетою.

VI. Підсумок уроку

— Яку букву вивчили на уроці? Який звук вона позначає?
— Як звали хлопчика, який був і пекарем, і пічником?
Оцінка матеріалу
Коментувати
Введіть код з малюнка:*
оновити, якщо не видно коду