Урок: Закріплення звуків [с], [с’], вивчення букви Сc («еc»). Формування аудіативних умінь за віршем В. Вітька. Звуко-буквені зіставлення. Диференційований підхід у формуванні вмінь читати

15 листопада, 2016 0

Мета: ознайомити учнів з буквою Сс, її назвою та звуковим значенням, формувати вміння виконувати аналітико-синтетичні вправи; вчити читати склади, слова з новою буквою; вдосконалювати навички звукового аналізу слів; вчити працювати з анаграмами; розвивати зв'язне мовлення, фонематичний слух; виховувати бережливе ставлення до природи.

Хід уроку

I. Організаційний момент

II. Мовленнєва розминка

Робота над чистомовкою

Ла-ла-ла — молоко пила.
Ло-ло-ло — ідемо в село.
Лу-лу-лу — ідемо по селу.
Ли-ли-ли — липку полили.
Лі-лі-лі — рученьки малі.


III. Підготовка до ознайомлення з новою буквою

Розучування скоромовки

Синиці сіно сушили,
Сороки солому носили.


— Який звук часто повторюється у словах скоромовки? (Звук [с])

Читання вірша (с. 74)

— Хто є головним героєм вірша?
— Який звук вимовляємо останнім у слові лис?
— Вимовимо звук [с] і спробуємо розказати, як він утворюється. (Кінчикязика впирається в нижні зуби, які створюють перешкоду на шляху струменя повітря. Це твердий приголосний звук.)
— Що зробило сонечко?
Звуковий аналіз слова сіло.
— Який перший звук у слові сіло? (Звук[с’])
— Чим відрізняється вимова звука [с] від звука [с’]? (Зуби і язик залишаються в тому самому положенні, але губи розтягуються. Звук [с’] — приголосний м'який звук.)


Упізнавання звуків [с], [с’] у словах сир, коса, сіль, роса, сосна, колосок, сіно, сім, осінь.

Учень називає звук, який він чує в слові — [с] або [с’], вказує, де він чується.

Звуковий аналіз слів лис, лось за предметними малюнками

IV. Ознайомлення з буквою Сс

— В українській мові звуки [с], [с’] позначаються буквою «ес».

Учитель показує велику і малу букви Сс. Учні порівнюють їх: за будовою вони однакові, відрізняються лише розміром.

— На що схожа буква Сс?

Заучування вірша

Сіра гуско, не сварись!
Ось ця буква с, дивись:
Як пиріг-маківничок,
Наче місяця ріжок.
В. Гринько


Фізкультхвилинка

Робота за Букварем (с. 74–75)

Бесіда за сюжетним малюнком (с. 74)

— Кого ви бачите на малюнку?
— Що зробили лис і місяць?
— На чому вони сидять?
— Якими фарбами зобразив художник лиса і місяць?


Читання прямих і обернених складів, поданих у «променевій» таблиці, читання буквосполучень

Читання тексту з малюнками

Робота над предметними малюнками, поданими у «віночку»

Сосна, синиця, сім, суниця, сорока, смородина, соняшник.
— Виконайте звуковий аналіз слів сім і сосна.
— У якому слові два звуки [с]?
— Назвіть трискладові слова.
— У якому слові чотири склади?
— Назвіть трискладове слово з наголосом на першому складі. (Соняшник)
— Які слова розрізняються одним звуком? (Синиця,суниця)


Читання стовпчиків слів з опорою на злиття: со, си, са, ли

Читання та аналіз тексту «Зустріч з лисом» за А. Давидовим (с. 75)

Читання тексту вчителем
— Яку пору року описано в тексті?
— Хто побачив лиса?
— Що він робив?
— Навіщо лис хотів пробити льодяну кірку?
— Чи вдалося йому дістати мишку?
— Розгляньте малюнок.
— Який фрагмент тексту зобразив художник?


Гра «Розвідники»

— Скільки разів у тексті зустрічається слово лис?
— Що нового ви дізналися про цю тварину?


VІ. Підсумок уроку

— Яку букву сьогодні вивчили?
— Які звуки вона позначає?
— Що найбільше запам'яталося з сьогоднішнього уроку?
Оцінка матеріалу
Коментувати
Введіть код з малюнка:*
оновити, якщо не видно коду