Урок: Леонід Глібов. «Хто розмовляє?», «Хто сестра і брат?»

12 листопада, 2016 0

Мета:

навчальна: подати стислі відомості про Л. Глібова, фольклорну основу його віршованих загадок, особливості поетичної мови, навчати знаходити в загадках письменника казкові елементи, гумор, пестливі слова та визначати їхню роль у тексті;

розвивальна: формувати вміння виразно, осмислено читати загадки, пояснювати способи їхнього відгадування, розвивати комунікативні вміння коментувати особливості поетичних загадок Л. Глібова;

виховна: сприяти усвідомленню життєствердної сили радісного, піднесеного настрою, викликаного дотепним, доброзичливим настроєм.

Тип уроку: засвоєння нових знань.

Обладнання: виставка літератури, портрет Л. Глібова.

Теорія

літератури: акровірш.

ПЕРЕБІГ УРОКУ

І. Організаційний момент

ІІ. Оголошення теми й мети уроку

ІІІ. Виконання низки практичних завдань Вступне слово вчителя

Фольклор джерело мудрості для письменників. В основу багатьох творів покладено усну народу творчості. Саме в цьому й криється секрет популярності. Так, в акровірші «Що за птиця» Л. Глібов підкреслив характерні риси комахи: вона набридлива, може проникнути в будь-яку шпаринку, а після цьо-го бере все, що завгодно. Звичайно, нікому це не подобається, отже, її звідусіль проганяють. Віршована загадка «Химерний, маленький» розповідає про улюблену страву українців. Усі знають, що «маленький, бокастий, товстенький, напханий чимось смачним» — це ніщо інше, як вареник.

Анкета письменника

На основі відповідей на запитання укладіть схему «Життєпис

письменника»

1. Коли народився Л. Глібов? 2. Де народився Л. Глібов? 3. Де навчався письменник? 3. Коли була надрукована перша збірка? 4. Які псевдоніми вико-ристовував автор? 5. Які риси характеру були притаманні Л. Глібову?

Виразне читання твору «Хто розмовляє?» Словникова робота

Поясніть значення слів «жалібниця», «удовиця», «джеркотуха».

Бесіда з учнями

1. Пригадайте, що таке акровірш. 2. Що спільного між народними загадками та акровіршами? 3. Які влучно підмічені автором риси чи якості дозволяють упізнати персонажів прочитаних поезій? 4. Назвіть розгадку акровірша «Хто розмовляє?». 5. Назвіть пестливі слова, використані в акровірші.

Виразне читання твору «Хто сестра і брат?» Словникова робота

Поясніть значення слів «сипанка», «борона», «поливка».

Бесіда з учнями

1. Кого в акровірші названо братом і сестрою? Чому? 2. Знайдіть у тексті пестливі слова. Поясніть їхню роль. 3. Знайдіть опис зовнішності гречки. 4. Пригадайте, які смачні страви можна приготувати з гречки та проса.

Розгадування акровіршів Л. Глібова

Виразно прочитайте й розгадайте запропонований акровірш. Доберіть назву.

Сидить хитра баба аж на версі граба.

«Ой не злізу з граба! — дурить діток баба. — Вловіть мені тую курочку рябую, А я подарую грушку золотую».

Конкурс на кращий акровірш (робота в групах)

Складіть власні акровірші.

ІV. Підсумок уроку

Проведення тестового опитування

«Хто розмовляє?»
1. Як у творі названо осоку?
а Бідною удовицею;
б нещасною сиріткою;
в вбогою людиною.

2. На честь якої рослини, на відміну від осоки, складають пісні:
а явора;
б калини;
в вишні.

3. Чим ображена осока?
а Що люди постійно її косять;
б по ній ходить худоба і витопчує її;
в ніхто про неї не каже і не складає пісні.

4. Сорока в акровірші названа:
а джеркотухою;
б співачкою;
в стрекотухою.

5. У зв'язку з чим прославилася сорока? Вона:
а співала немовлятам колискову;
б варила діточкам кашу;
в захищала дітей від лиха.

«Хто сестра і брат?»
1. До кого звертається гречка і просо?
а до вітру;
б людей;
в худоби.

2. Чим приваблива гречка?
а Великим зростом;
б пахучими квітами;
в розумом і кмітливістю.

3. Слова про гречку розповсюджені:
а за межами планети;
б серед більшості птахів;
в аж до моря.

4. Озиваючись до сестри (гречки), просо перебувало:
а за боронкою;
б неподалік від густого лісу;
в на узбережжі невеликого озера.

5. Настрій у гречки протягом усього твору:
а мінливий;
б радісний;
в сумний.

6. «Рано до схід сонечка ... вмивалася» гречка:
а свяченою водою;
б дощем;
в росою.


V. Домашнє завдання

Підготуйтеся до контрольної роботи.

Оцінка матеріалу
Коментувати
Введіть код з малюнка:*
оновити, якщо не видно коду