Урок: Хлопчик Олесь, його жага пізнавати загадковий світ природи. Гідна поведінка Олеся як позиція особистості. 5 клас

06 листопада, 2016 0
Урок: Хлопчик Олесь, його жага пізнавати загадковий світ природи. Гідна поведінка Олеся як позиція особистості. 5 клас

Мета: продовжити роботу з текстом, навчати характеризувати героя, складати план-схеми; розвивати вміння уважно читати, формувати мислення, зв'язне мовлення; виховувати почуття власної гідності.

Тип уроку: урок аналізу художнього твору.

Методи й прийоми: прийом «Мікрофон», робота з картками, слово вчителя, запитання «Ромашка Блума», рольова гра, колективна робота, складання плану-схеми, робота в мікрогрупах, словникова робота, індивідуальна робота з картками, робота в парі, складання схеми, дискусійна мережа, творча робота (есе), робота біля дошки, евристична бесіда, творча робота (створення сенкану, твір-мініатюра), робота з текстом, робота у зошитах.

Міжпредметні зв'язки: природознавство.

ТЛ:

цитата.

Обладнання: тексти твору оповідання «Дивак», картки, плани-схеми, портрет письменника Г. Тютюнника, словник літературознавчих термінів.

Література до уроку:

1. Літературознавчий словник-довідник. – К, 2007. – С. 509, 527.

Хід уроку

Дивак… Воно ж як деревце в пагоні…

Г. Тютюнник

І Мотивація навчальної діяльності

1. Прийом «Мікрофон»

Продовжіть фразу: «Для мене Природа – це…»

2. Робота з картками «Впиши потрібний знак»


3. Завдання для учнів (робота з текстом):

- Мотивуйте свій вибір прикладами з тексту оповідання Г. Тютюнника «Дивак»

4. Слово вчителя

Письменник Г. Тютюнник нас, своїх читачів, навчає цінувати кожну прожиту мить. Коли будемо жити в гармонії з

природою, вона за це віддячить нам сторицею.

Разом з Олесем, головним героєм оповідання «Дивак», ми пізнаємо таємничий світ природи, знаходимо друзів, стаємо рятівниками та мрійниками.

ІІ Актуалізація знань, умінь і навичок

2. Запитання «Ромашка Блума»


Прокоментуйте випадок примирення Олеся з Федьком Тойкалом. Чим вони обмінялися?

- Ви справді вважаєте Олеся диваком?

- Чому головний герой любив наодинці блукати біля річки, у лузі, в бору?

- Як, на вашу думку, Олесь ставиться до навколишнього світу? (Олесь сприймає природу як живу істоту; зрозумівши, що сосна помирає, він хоче їй допомогти – хоч би нагребти сніжку на її оголене коріння. Жаль йому і льоду, який ламають хлопці, і пліточки, яка опинилася в зубах у щуки).

- Чи хлопчик відрізняється від своїх ровесників? Доведіть своє судження прикладами з тексту.

- А як би ви вчинили на місці героя?

2. Перевірка домашнього завдання

Обговорення достоїнств та недоліків у складанні плану до оповідання.

Рольова гра «Запитай героя» (учні задають запитання Олесеві, Федьку, вчительці, матері, дідусеві).

ІІІ Формування нових знань і способів дії

1. Робота з епіграфом «Дивак… Воно ж як деревце в пагоні…» Г. Тютюнник.

- Скільки разів і хто саме говорить про дивацтва Олеся?

2. Колективна форма роботи. Складання плану-схеми образу Олеся (робота у зошитах)


3. Робота в мікрогрупах «Віднайди цитату» (робота з текстом)

- Учні працюють з текстом, відшукують і зачитують цитати до кожного пункту плану.

4. Словникова робота «Поясни слово»

Повторення знань учнів про цитату.

Цитата (від лат. наводити) – дослівний уривок з іншого твору, вислів, що наводиться письмово чи усно для підтвердження або заперечення певної думки.

5. Індивідуальна робота з картками «Порушена інформація»

Завдання: відновити правильну послідовність.

І варіант

1. – А якщо коням важко буде? – своєї Олесь.

2. Олесь грядками вибрався на вигін і став чекати, доки відпустять школярів.

3. На першому уроці було малювання.

3-2-1

ІІ варіант

1. Олесь підвівся, запхав книжки в пазуху і поплентався до школи.

2. – Гайда з нами подушки гнуть!

3. І ввижається Олесеві маленька хата під кущем водяної папороті, а в тій

хатці – він.

2-3-1

ІІІ варіант

1. Він ще малий, головою ледь до киямки дістає.

2. – Не бий, - благає Олесь. – Бачиш: важко.

3. А Олесь сидів посеред річки поруч зеленої, з ряскою, калюжі і плакав.

1-3-2

ІV варіант

1. Олесь старанно крипів олівцем і натхненно прицмакував.

2. А внизу під підошвами у Олеся ворушилось коріння – помирає сосна…

3. – Діду, чого про мене кажуть – дивак?

2-1-3

6. Робота в парі «перевір роботу товариша» (учні обмінюються робочими зошитами і перевіряють виконання завдання один в одного)

7. Колективна форма роботи. Складання схеми «Світ Олеся та інших героїв»

8. Дискусійна мережа. Робота в мікрогрупах.

- Чи можна стверджувати, що Олесь самотній?

9. Есе «Мої враження від прочитаного» (робота у зошитах)

10. Робота біля дошки «Знайди відповідність»

ІV Застосування знань, формування умінь

1. Бесіда евристична

- Яка, на вашу думку, риса характеру Олесеві найбільше притаманна?

- Чи можна стверджувати, що хлопчик живе в гармонії з природою?

2. «Сенкан». Написати п'ятирядковий віршик без рими про такі поняття, як «гармонія», «людина», «природа».

Алгоритм складання сенкану:

1) один іменник - назва поняття;

2) два прикметника - описання поняття;

З) три дієслова - визначення дії

4) фраза з чотирьох слів і- ставлення до теми;

5) одне слово (синонім до теми) - відображення змісту чи формулювання висновку.

Схема сенкану:

Тема (1 іменник)

Описання (2 прикметника)

Дія (З дієслова)

Відношення (фраза з 4 слів)

Перефразування змісту (1 слово)

Зразок: людина

мудра, добра

співчуває, любить, несе радість

це не лише тіло, це - душа

особистість

V Підсумок уроку

1. Запитання до учнів

- Що хотіли б змінити у житті Олеся?

VІ Оцінювання

VІІ Домашнє завдання

Написати твір-мініатюру «Майбутнє Олеся».

Оцінка матеріалу
Коментувати
Введіть код з малюнка:*
оновити, якщо не видно коду