Урок: Інтонаційне виділення в реченнях слів, найважливіших для висловлення думки

31 липня, 2017 0

Мета: закріплювати знання учнів про типи речень за метою висловлювання; вчити інтонаційно виділяти в реченнях слова, найважливіші для висловлення думки; розвивати вміння узагальнювати, порівнювати; виховувати бажання допомагати пернатим друзям.

Хід уроку

I. Організаційний момент 

II. Актуалізація опорних знань 

1. Перевірка домашнього завдання (с. 93, вправа 238)

— Прочитайте записане речення.

Робота в парі 

Один учень ставить запитання із вправи 238, а інший — відповідає.

2. Робота над загадкою

Хитра я і довгохвоста.
На курей я вельми ласа —
В них таке смачненьке м'ясо...
Вовку — братку я сестриця,
А зовуть мене... (лисиця).

3.

Гра «Знаки загубилися»

— Лисичка бігла, хвостиком махнула, знаки в реченнях зачепила. Відновіть текст, розставте розділові знаки. Запишіть текст у зошити.

Ми ходили до зимового лісу... Дерева і кущі виблискують на сонці від морозу...

Хто ж це їх пофарбував... Та це ж чарівниця — зима...

— Прочитайте розповідні неокличні речення.

— Прочитайте питальне речення.

— Прочитайте розповідне окличне речення.

4. Гра «Мікрофон»

— Що виражає речення ?

— Які речення називаються розповідними ?

— На які групи за інтонацією діляться розповідні речення ?

— Які речення називаються питальними ?

— Який знак ставиться в кінці питального речення ?

III. Повідомлення теми й мети уроку

— Сьогодні ми продовжимо працювати над розповідними і питальними реченнями. Вчитимемося виділяти в реченні слова, які є найважливішими для вираження думки.

IV. Закріплення вивченого матеріалу 

1. Виконання вправи 239 (с. 93)

— Прочитайте виразно вірш.

— Кого побачила автор біля годівниці ?

— Що її здивувало у поведінці горобчика ?

— Прочитайте питальні речення. Виділене слово вимовляйте з більшою силою голосу.

— Дайте повні відповіді на запитання.

— Запишіть їх у зошити.

Висновок. Коли ми запитуємо, то підвищуємо голос на тому слові, яке показує, про що запитуємо.

— Як ви допомагаєте пташкам узимку?

2. Творче завдання

— Прочитайте текст. Поставте запитання до виділених слів, використовуючи слова-«чомучки»: Хто? Де? Хто? Які ?

Один учень запитує, інший відповідає, і навпаки.

Славко захворів. Він лежить у лікарні. Петрик і Наталка допомагають йому вчити уроки. Гарні друзі у Славка!

— Запишіть питальні речення.

3. Фізкультхвилинка 

4. Робота над скоромовкою

— Прочитайте скоромовки спочатку повільно, а потім — швидко (с. 93, вправа 240).

— Яке слово в скоромовці однаково читається зліва направо і справа наліво ?

— Які інші слова, що так само читаються, ви знаєте? (Алла, Пилип, око, корок, піп, тут, зараз)

5. Інтонування питальних речень. Учись виразно читати! (с. 93–94, вправа 241)

— Прочитайте питальне речення так, щоб одержати відповідь, подану в дужках.

Учора малята проводили ранок казок? (Так, проводили.)

Учора малята проводили ранок казок? (Так, учора.)

Учора малята проводили ранок казок? (Так, ранок казок.)

Учора малята проводили ранок казок? (Так, малята.)

— Спишіть питальне речення.

— Запишіть одну з відповідей, яка вам найбільше сподобалася.

6. Гра «Зачаровані слова» 

А в т о м о б і л ь

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

345 9634 1345 78910 58910 315 289 23451

V. Підбиття підсумків. Рефлексія

— Які речення називаються питальними ?

— Що ставимо в кінці питального речення ?

— Чим відрізняється питальне речення від розповідного ?

— Який вид роботи вам найбільше сподобався на уроці ?

VI. Домашнє завдання 

С. 94, вправа 242.

— Прочитайте завдання до вправи.

— чи зможете ви дібрати до кожного речення розділовий знак ?

— Удома запишіть їх у зошити.

Оцінка матеріалу
Коментувати
Введіть код з малюнка:*
оновити, якщо не видно коду