Урок: Питальні речення. Розділові знаки в кінці питальних речень. Логічний наголос у питальних реченнях

31 липня, 2017 0

Мета: дати учням уявлення про питальні речення; формувати навички інтонування питальних речень; розвивати усне мовлення учнів; виховувати бережливе ставлення до книги.

Хід уроку

I. Організаційний момент 

II. Актуалізація опорних знань 

1. Перевірка домашнього завдання (с. 91, вправа 234)

— Прочитайте текст з утворених речень.

— Розкажіть, що ви дізналися про іній.

2. Гра «Слова загубились»

— Доповніть речення словами з довідки. Запишіть їх.

Прийшла зима. Випало ... снігу. Діти надумали ... гірку. Вони взялися ... до роботи.

Гірка ... на славу. Як весело взимку! (Багато, зробити, дружно, вийшла)

— Скільки речень ви записали ?

— Доведіть, що це речення.

Прочитайте розповідні неокличні речення.

— Прочитайте розповідні окличні речення.

— Який розділовий знак ставиться в кінці розповідного неокличного речення ?

— Який розділовий знак ставиться в кінці розповідного окличного речення ?

III. Мотивація навчальної діяльності 

1. Робота над загадкою

  • Не кущ, а з листочками.
    Не сорочка, а зшита. (Книга)


— Складіть речення зі словом книга.

2. Каліграфічна хвилинка 

Бб біб л от ек ка

— Яке слово можна утворити?

3. Гра «Роз'єднай слова»

— Утворіть речення і запишіть його.

Дітипідклеїликнигиушкільнійбібліотеці.

— Яке це речення за метою висловлювання та інтонацією ?

IV. Повідомлення теми й мети уроку

— Сьогодні ми будемо вивчати питальні речення, навчимося правильно інтонувати їх.

V. Вивчення нового матеріалу 

1. Виконання вправи

235 (с. 91–92

1) Робота за малюнком.

— Розгляньте малюнок у підручнику на с. 92.

— Кого зображено на малюнку ?

— Що роблять діти в бібліотеці ?

— Хто видає школярам книги ?

— Як потрібно ставитись до книги? Чому?

2) Читання в особах розмови бібліотекаря з читачем.

— Спробуйте продовжити цей діалог.

3) Вибіркове читання речень.

— Прочитайте речення, в яких про щось запитується.

— Як ви вважаєте, як такі речення можна назвати? (Питальними)

— Який знак стоїть у кінці таких речень ?

Загадка

  • Він після речення, цитати
    Вмостився схожий на гачок,
    Всіх нас примушує питати,
    А сам ні пари з вуст — мовчок! (Знак питання)


Висновок. Речення, в якому про щось запитується, називається питальним. У кінці питального речення ставиться знак питання.

— Випишіть питальні речення.

2. Ознайомлення з правилом (с. 92)

— Яке речення називається питальним ?

— Що ставимо в кінці питального речення?

3. Фізкультхвилинка 

4. Виконання вправи 236 (с. 92)

Робота в парах

— Запитайте одне одного про те, що вас цікавить, і дайте одне одному відповідь.

5. Цікаво знати! 

У розмові двох осіб речення-запитання і речення-відповіді називаються репліками.

VI. Узагальнення й систематизація знань (див. додаток на с. 122)

VII. Підбиття підсумків. Рефлексія

— З якими новими реченнями ви ознайомилися на сьогоднішньому уроці ?

(Питальними)

— Чому ці речення називаються питальними? (Бо в них про когось чи про щось запитується.)

— Що ставимо в кінці питальних речень? (Знак питання.)

VIII. Домашнє завдання 

С. 93, вправа 238; вивчити правило (с. 92).

Додаток до уроку

1. Інтонування речень (с. 92, вправа 237)

— Прочитайте вголос спочатку запитання, а потім — відповідь.

— Вимовляйте з більшою силою голосу виділені слова.

— Зверніть увагу на правопис слова дятел.

— Спишіть перші два запитання і відповіді на них.

2. Робота за таблицею


3. Робота з дидактичним матеріалом

— Спишіть. Поставте потрібні знаки в кінці речень. Визначте типи речень.

— Де це ти порвав штани____
Лазив знов по кавуни____
— Кавуни не винні:
Лазив я по дині____
Г. Бойко

4. Самостійна робота

— Прочитайте речення. Складіть запитання за зразком.

Де живе кішка? Кішка живе в будинку.

...?   Вона ловить мишей.

...?   Собака живе у будці.

...?   Вона охороняє будинок.

— Спишіть перші два запитання і відповіді до них.

Оцінка матеріалу
Коментувати
Введіть код з малюнка:*
оновити, якщо не видно коду