Урок: Речення. Основні ознаки речення

31 липня, 2017 0

Мета: формувати в учнів поняття про речення як одиницю мовлення, що виражає закінчену думку; розвивати вміння розрізняти на слух завершене і незавершене речення; виховувати доброзичливе ставлення до природи.

Хід уроку

I. Організаційний момент 

II. Аналіз перевірної роботи 

III. Повідомлення теми й мети уроку

— Сьогодні ми помандруємо казковою країною «Речення», де пригадаємо, з чого складається речення, навчимося правильно складати і записувати речення. А допомагати нам буде веселий герой. Відгадайте загадку — і дізнаєтесь, хто він.

Я — клубочок не простий.
Я — клубочок чарівний.
Я тобі допоможу
І дорогу покажу.
Я від діда утік,
І від баби
утік.
Ти тепер за мною йди
І знання собі знайди. (Колобок)


Каліграфічна хвилинка

— На кого схожий Колобок? (На сонечко.)

— На яку букву починається слово сонечко?

— Сьогодні ми повторимо написання букви «ес».

С с со сві ос схо

— Запишіть каліграфічно речення.

Сонце світить, та не гріє.

— Коли так кажуть? Поясніть.

IV. Вивчення нового матеріалу

1. Гра «Кращий знавець мови»

— Колобок пропонує вам зіграти в гру. Хто першим правильну відповідь дав, той фішку отримав. Хто назбирає більше фішок, той і переможець.

— З чого складається текст? (З речень.)

— Як відокремлюються речення в усному мовленні? (Паузою)

— А в писемному? (Розділовими знаками.)

— З чого складається речення? (Зі слів.)

— Як пишуться слова в реченні? (Окремо)

— З якої букви пишеться перше слово в реченні?

— Що ставимо в

кінці речення?

Оголошення переможця.

2. Інтонування речень (с. 88, вправа 222)

— Прочитайте виразно текст. Кінець кожного речення позначайте зниженням голосу і паузою.

— Скільки абзаців у цьому тексті?

— Про що розповідається в першому абзаці?

— Скільки в ньому речень?

— Спишіть друге речення. (Твій обов'язок — добре вчитися.)

— Про що розповідається в другому абзаці?

— Скільки в ньому речень?

— Спишіть перше речення. (У школі тебе навчають учителі.)

3. Словникова робота 

Учитель — той, хто вчить, викладає навчальний предмет у школі.

— Складіть речення зі словом учителька і запишіть в зошиті.

4. Створення проблемної ситуації (с. 88, вправа 223)

— Прочитайте кожну групу слів.

— Зіставте ці дві групи слів.

— Яка з них виражає закінчену думку, а яка — ні?

— Отже, що можна сказати про речення? (Речення виражає закінчену думку.)

5. Ознайомлення з правилом (с. 88)

6. Бесіда про допомогу пташкам узимку

— Яких птахів можна побачити взимку в місті?

— Як ви гадаєте, чи легко пережити пташкам морози взимку?

— Як діти і дорослі можуть допомогти пернатим друзям?

7. Фізкультхвилинка 

V. Закріплення вивченого матеріалу (див. додаток на с. 96)

VI. Підбиття підсумків. Рефлексія

— Як називається країна, якою ми сьогодні мандрували?

— З чого складаються речення?

— Що є головною ознакою речення?

— Якщо вам було цікаво мандрувати, намалюйте Колобка, який посміхається.

— Якщо вам було складно, намалюйте Колобка, який сумує.

VII. Домашнє завдання 

С. 89, вправа 226 (1, 3 завдання — усно, 2 завдання — письмово); вивчити правило (с. 88).

Додаток до уроку

1. Гра «Розсипанка»

— Біжить Колобок далі. А назустріч йому — Вовк. Слова розсипав!

— Складіть речення із розсипаних слів.

ліс зима У прийшла.

одягли шуби Дерева білі.

співу Не пташок чути.

2. Виконання вправи 224 (с. 88)

— Котиться Колобок лісом, а назустріч йому Лисичка. Та й каже:

— Якщо твої школярі такі розумні, то нехай і моє завдання спробують виконати.

— Прочитайте речення. Виділяйте паузою кожну закінчену думку.

— Скільки речень у тексті?

— Спишіть речення.

— Підкресліть речення, у яких закінчену думку виражено одним словом.

— Прочитайте найдовше речення.

3. Поетична хвилинка

— Прочитайте вірш О. Олеся (с. 88–89, вправа 225).

— Скільки речень у цьому вірші?

— Поясніть, як ви розумієте вислів метелики з неба летять?

Самостійна робота

— Спишіть останнє речення.

— Поділіть на склади для переносу слова картинкою, віконце.

Перевірка виконаних робіт.

Оцінка матеріалу
Коментувати
Введіть код з малюнка:*
оновити, якщо не видно коду