Урок: Типи текстів: розповідь, опис, міркування

31 липня, 2017 0

Мета: формувати в учнів уявлення про різні висловлювання залежно від поставленої мети; вдосконалювати вміння визначати складові частини тексту; розширювати словниковий запас учнів; виховувати любов до тварин.

Хід уроку

I. Організаційний момент 

II. Актуалізація опорних знань

1. Перевірка домашнього завдання (с. 85, впр. 219)

— Прочитайте кінцівку тексту.

— Якими ласкавими словами ви звертаєтеся до тата?

— Вимовте звуки, які позначає буква я в словах ялинових і Ганнуся.

2. Побудова тексту за поданим планом

— Прочитайте речення. Перебудуйте і запишіть текст за планом.

Хвиля накрила її і ледве не потопила.

Мурашка спустилася

до струмка напитись.

Вона побачила, що мурашка тоне і кинула їй гілку.

Голубка несла гілку.

Мурашка сіла на гілку і врятувалася.

План

1) Мурашка.

2) Голубка.

3) Порятунок.

— Скільки частин буде у вашому тексті? Скільки абзаців?

— Як починаємо писати кожен абзац?

Перевірка робіт

— Прочитайте записаний текст. Доберіть до нього заголовок.

III. Повідомлення теми й мети уроку

— Сьогодні на уроці ми дізнаємося, які бувають тексти, будемо вчитися розрізняти їх за видами.

IV. Вивчення нового матеріалу

1. Робота з дидактичним матеріалом. Колективний аналіз текстів

  • Ромашка росте у полі. Дівчата полюбляють плести віночки з ромашок. Ромашка символізує доброту, ніжність.
  • Ромашка — трав'яниста рослина. Рівна, висока з яскравою жовтою голівкою, в білих прозорих пелюстках.
  • Ромашка — корисна лікарська рослина. Вона лікує людину від
    застуди.


Ромашка відмінний заспокійливий засіб, корисний для здорового сну і відпочинку. чашка чаю з ромашки на ніч, заспокоїть нерви, зніме напругу, прискорить засипання.

— Про що говориться в кожному з текстів? (Про ромашку.)

— Це у них спільне?

— Про що ви дізналися з першого тексту? (Де росте ромашка. Нею прикрашають дівочі віночки. Що вона символізує.) Це розповідь.

— Що дізналися з другого тексту? (Який зовнішній вигляд цієї квітки). Це опис.

— Про що дізналися з третього тексту? (Яку користь приносить ромашка.)

Це міркування. У тексті пояснюється, чому саме ромашка — корисна лікарська рослина.

— Які бувають тексти?

— Отже, є три типи текстів: текст-розповідь, текст-опис, текст-міркування.

2. Виконання тренувальної вправи 220 (с. 85–86)

— Прочитайте тексти.

— Про кого в них розповідається? (Про зайця.)

— Перший текст — це опис чи розповідь? чому?

— Що ви можете сказати про другий текст? (Це текст-опис, бо в ньому описується зовнішній вигляд зайця.)

— Чому заєць на зиму змінює колір свого хутра?

— У якому з поданих текстів ви знайдете відповідь на це запитання? (У третьому.)

— Як називається третій текст? (Текст-міркування)

3. Візьміть до уваги! 

Ознайомлення учнів з теоретичними відомостями щодо існування типів текстів (с. 86).

4. Каліграфічна хвилинка 

З з єць заєць

5. Словникова робота 

Загадка

  • Від страху тремтить, швидко біжить.


— Запишіть відгадку. Виконайте звуко-буквений аналіз слова заєць.

— Запишіть речення.

Заєць від куща, а жаба від зайця тікає.

— Поясніть, як ви зрозуміли приказку.

6. Продовження роботи над виконанням вправи 220

— Спишіть друге речення тексту-міркування.

— Поясніть, замість якого слова вжито він.

— Поділіть на склади слово заєць. Назвіть букви в ненаголошеному складі.

7. Фізкультхвилинка 

V. Закріплення та усвідомлення вивченого матеріалу (див. додаток на с. 92)

VI. Підбиття підсумків. Рефлексія

— З якими типами текстів ви ознайомилися на уроці?

— Які тексти (описи чи розповіді) найчастіше трапляються в нашому мовленні?

VII. Домашнє завдання 

С. 86, вправа 221. За вибором скласти опис снігура або текст-міркування «чому ця пташка так називається?».

Додаток до уроку

1. Творча робота

Складання опису зайчика за питаннями та поданими словами

 — А тепер спробуйте самостійно описати зайчика. Який він?

Запитання: Хто такий зайчик? Що у нього на маківці? Які зубки має гризунчик? Яка у нього шубка? Як дивляться великі очі? Які лапки має вухань? Який у зайця хвостик? Який звірок зайчик?

Словник: дика тваринка; два довгих вушка; гострі та міцні; пухнасту, шовкову; насторожено; передні короткі, а задні довгі; куций, не заважає бігати; миролюбний.

 — Прочитайте складений текст.

 — Яку назву ви до нього придумали?

 — За допомогою яких слів ви зв'язали в тексті перше і друге речення?

(Зайчик — у нього)

 — Третє і четверте речення? (Гризунчик — він)

 — Як інакше ви називали зайчика, щоб уникнути повторів у тексті?

(Зайчик, дика тваринка, гризунчик, вухань, звірок)

Висновок. Щоб наше мовлення було правильним, слід уникати повторів.

Щоб зв'язати речення між собою, не слід повторювати одне й те саме слово багато разів. Його можна замінити іншим.

2. Тестування «Так чи ні?» 

  • Текст складається з речень?
  • До тексту неможливо дібрати заголовок?
  • Речення в тексті не зв'язані за змістом?
  • Текст можна поділити на частини?
  • У тексті речення розміщені в певній послідовності?
  • Кожна нова частина тексту починається з абзацу?
Оцінка матеріалу
Коментувати
Введіть код з малюнка:*
оновити, якщо не видно коду