Урок: Слова ввічливості

31 липня, 2017 0

Мета: навчати школярів уживати слова та вислови ввічливості в різних мовленнєвих ситуаціях; формувати культуру мовлення; виховувати загальну культуру.

Хід уроку

I. Організаційний момент 

II. Перевірка домашнього завдання (с. 76, вправа 201)

— Прочитайте записані речення.

— Як називається столиця України?

— Яка головна вулиця міста?

— Що ви знаєте про Київ?

— Назвіть кількість букв, звуків у цьому слові.

— Що ви помітили? (Букв — 4, а звуків — 5.)

— чому звуків більше, ніж букв?

III. Актуалізація опорних знань

1. Списування

— Запишіть речення. Підкресліть у них слова-звертання.

Україно! Край милий, край золотавий.
Вчіться, діти! Мудра книжка

скаже вам чогось багато.

2. Словникова робота

— Яким словом можна замінити слово Україна? (Батьківщина)

— Що таке Батьківщина?

Знаєш ти, що таке Батьківщина?
Батьківщина — це ліс осінній,
Це домівка твоя і школа,
І гаряче сонячне коло.
Батьківщина — це труд і свято,
Батьківщина — це мама і тато,
Це твої найщиріші друзі
І бджола у веснянім лузі.
Батьківщина — це рідна мова,
Це дотримане чесне слово.
А. Костецький

3. Каліграфічна хвилинка 

Бб ба об бу уб бе

— Доповніть речення.

Я люблю свою...

IV. Мотивація навчальної діяльності

— Усі слова в українській мові цікаві, потрібні. Та є серед них «чарівні» — ті, які мають магічну силу.

— Хто здогадався, що це за слова?

— Скажіть, будь ласка, а якими словами вітаються один з одним українці?

Запис на дошці висловлювань учнів

— Добрий день! Добрий

вечір! Добрий ранок! Доброго здоров'я! Здоровенькі були! Здрастуйте! Привіт!

— Як називаються такі слова? (Ввічливі)

V. Повідомлення теми й мети уроку

— Сьогодні на уроці ми будемо вчитися вживати слова ввічливості в різних мовленнєвих ситуаціях.

VI. Вивчення нового матеріалу

1. Робота за підручником (с. 76–77)

Вправа 202

— Прочитайте текст.

— Про який давній звичай українського народу розповів письменник?

— Які слова, близькі за значенням, можна дібрати до слова чудесний? (Чудовий, розкішний, прекрасний, незрівнянний)

— Спишіть останнє речення.

— Як ви розумієте вислів знаменує собою? (Означає, являє)

— Поділіть виділені слова на склади для переносу.

Вправа 203 (робота в групах)

— Прочитайте подані слова. Запам'ятайте їх.

— Повчіться вимовляти їх, звертаючись до рідних, учителів, друзів.

— Запишіть ці слова в зошити.

1-ша група записує слова привітання.

2-га група записує слова прощання.

3-тя група записує слова прохання.

Цікаво знати. Запам'ятай! 

Треба говорити: «Дякую вам», а не «Дякую вас», «Пробачте мені», а не «Пробачте мене».

2. Фізкультхвилинка 

VII. Закріплення та усвідомлення вивченого матеріалу (див. додаток на с. 80)

VIII. Підбиття підсумків. Рефлексія

— Про які нові слова ви почули сьогодні на уроці?

— Які ввічливі слова ви запам'ятали?

— Як почуває себе людина, до якої звертаються ввічливо?

Гра «Закінчи речення»

— Ми вже знаємо правила письма, правила поведінки у школі, а сьогодні пригадаємо правила мовного спілкування, які повинна знати кожна культурна людина.

Коли говориш — не... (горлань).
Слів поганих — не... (вживай).
На всі боки — не... (крутись).
У вічі співрозмовнику... (дивись).
Говори спокійно, чемно,
Спілкуватись тоді буде дуже ...(приємно).

IX. Домашнє завдання 

С. 77, вправа 204.

Додаток до уроку

1. Творча вправа

— Послухайте вірш Н. Красоткіної «чарівні слова», запишіть у зошит ввічливі слова, які ви почули.

Я слова чарівні знаю,
Вивчила охоче!
І в розмові їх вживаю
З ранку і до ночі!
«Доброго здоров'я, Галю!»
«Добрий день, Оленко!»
Ти до мене, я до тебе
Звернемось гарненько!
З добрим ранком всіх вітаю,
Як іду із хати.
І кажу всім «на добраніч»,
Як лягаю спати.

І «спасибі», й «дуже прошу»,
«Вдячна вам», «будь ласка!»
Словом радість всім приношу,
Світ стає, як казка!
«Всім привіт!, «Іди здорова!»,
«Дякую красненько!» —
Ось така чарівна мова
Радує серденько.
«До побачення вам, люди»,
«Будьте всі здорові!» —
Ці слова чарівні всюди
Ви вживайте в мові!

— Придумайте речення з одним із цих слів.

2. Розвиток діалогічного мовлення (робота в парах

— Уявіть, що до автобусу заходить дідусь з палицею, а вільних місць немає. Складіть діалог за опорними словами та словосполученнями.

Дідусю, сідайте будь ласка, далеко їхати, виходжу на наступній зупинці, нехай щастить, щасливої дороги.

Оцінка матеріалу
Коментувати
Введіть код з малюнка:*
оновити, якщо не видно коду