Урок: Тверді й м'які приголосні. Позначення м'якості приголосних буквами і, я, ю, є

30 липня, 2017 0

Мета: поглибити знання учнів про позначення м'якості приголосних буквами і, я, ю, є; вдосконалювати навички звуко-буквеного аналізу слів; розвивати мовлення, пам'ять, увагу; виховувати уважність.

Хід уроку

I. Організаційний момент 

II. Актуалізація опорних знань

1. Перевірка домашнього завдання (с. 52, вправа 144)

— Про кого йдеться в тексті?

— Назвіть у виділених словах букви, якими позначено м'які приголосні звуки, та букви, якими позначено м'якість приголосних.

2. Гра «Заміни звук»

— Замініть тверді приголосні [д], [т], [н] м'якими [д'] [т'] [н']. Які слова утворилися?

Дим (дім), багатий (багатій), порад (порадь), завод (заводь), дружний (дружній),

тин (тінь), радити (радіти), полин (полинь), знати (зняти), дати (діти).

3. Читання складів

— Прочитайте склади парами.

ди — ді

не — нє

лу — лю

та — тя

— Вимовте попарно приголосні звуки.

— Як вони вимовляються?

— Які букви підказали, що приголосні у другому стовпчику треба вимовляти м'яко?

III. Повідомлення теми і мети уроку 

IV. Вивчення нового матеріалу

1. Робота за підручником (с. 52–53

Вправа 145

— Прочитайте вголос склади парами. Вимовте попарно приголосні звуки.

— Назвіть букви, які підказали вам, що приголосні, позначені виділеними буквами, треба вимовляти м'яко.

Звірте свою відповідь з правилом на с. 52.

Вправа 146

Учні читають і списують речення.

— Знайдіть слова з м'якими приголосними звуками. Вимовте ці звуки.

— Виділені слова поділіть для переносу.

Пам'ятайте! 

Буква й завжди позначає м'який приголосний звук [й].

— Назвіть слово у вірші, у якому всі приголосні звуки м'які. (Сійся)

Вправа 147

— Розгляньте малюнок і прочитайте вірш.

— З чого видно, що люди бережливо ставляться до природи, охороняють її?

— Спишіть виділені слова.

— Вимовте м'які приголосні звуки.

— Букви, якими позначено м'якість цих звуків, підкресліть двома рисками.

Вправа 148

— Назвіть звуки (не букви!), які треба додати до частинки слова -інь, щоб утворилися такі слова: тінь, лінь, дзінь.

— Якими буквами позначено ці звуки?

— А якою буквою позначено їх м'якість?

2. Фізкультхвилинка 

V. Узагальнення й систематизація знань

1. Робота над загадкою

— Прочитайте і відгадайте загадку.

  • У траві лежить клубок,
    В ньому безліч голочок.


— Складіть звукову модель слова їжак.

— Скільки звуків позначає буква ї?

2. Робота в групах

— Опишіть їжачка за запитаннями та опорними словами.

1) Яка це тварина?

2) Де живе?

3) Яка в нього шубка?

4) Який носик?

5) Які очі?

6) Які ніжки?

Опорні слова: з колючок; маленький, гостренький; мов ґудзики.

VI. Підбиття підсумків. Рефлексія

— Які букви вказують на м'якість приголосних?

— Поясніть такі мовні явища:

  • у слові знака м'якшення немає, а м'які приголосні є;
  • букви у немає, а звук [у] є?


VII. Домашнє завдання 

С. 53, вправа 149.

Оцінка матеріалу
Коментувати
Введіть код з малюнка:*
оновити, якщо не видно коду