Урок: Вправляння у звуко-буквеному аналізі слів з м'якими приголосними

30 липня, 2017 0

Мета: закріплювати знання про позначення м'якості приголосних буквами я, ю, є, і; розвивати навички звуко-буквеного аналізу слів; збагачувати словниковий запас учнів; виховувати самостійність.

Хід уроку

I. Організаційний момент 

II. Актуалізація опорних знань

1. Перевірка домашнього завдання (с. 50, вправа 140)

— Вимовте приголосні звуки у виділених словах. Назвіть букви, якими вони позначені.

— Як ви поділили для переносу слово джерельце? Який висновок зробили?

2. Вправи на повторення

Гра «Упіймай слово»

— Упіймайте слово з двох складів (оплесками).

По діброві вітер виє,
Гуляє по полю,
Край дороги гне тополю
До самого долу.

Скільки слів із двох складів у цьому вірші?

а) 3 слова;

б) 4 слова;

в) 5 слів;

г) 2 слова.

III. Повідомлення теми і мети уроку

— Сьогодні на вас чекають завдання, під час виконання яких стануть у пригоді ваші знання про тверді і м'які приголосні звуки.

IV. Вивчення нового матеріалу

1. Робота за підручником (с. 51

Вправа 141

Учні читають і списують, вставляючи пропущені букви.

— Вираз бити дзьобом усно замініть одним словом.

— Поділіть для переносу виділені слова. (Де-ньок, дзьо-бом)

Вправа 142

Учитель читає текст.

— Хто із хлібів сповістив про себе?

— Де спершу озвалася перепілка?

— Куди перепілка загукує до себе?

— Послухайте текст ще один раз. Доберіть до нього влучний заголовок.

— Запишіть слова з буквосполученням ьо. Поділіть їх для переносу.

Вправа 143

Учні читають скоромовку тричі, щоразу прискорюючи темп. Потім записують з пам'яті.

— Знайдіть у скоромовці слово, в якому немає м'яких приголосних звуків.

— Який звук найчастіше трапляється у скоромовці?

— Поділіть для переносу виділені слова.

2. Фізкультхвилинка 

V. Узагальнення й систематизація знань

1. Гра «Зміни звук»

— Замініть твердий [л] на м'який [л']. Прочитайте слова, що утворилися.

Складіть речення зі словами біла, біля.

Галка (галька), лук (люк), лак (ляк), біла (біля), Лола (Льоля), лила (Ліля), білити (біліти), булка (булька).

— Наведіть приклади слів, які починаються (закінчуються) твердим (м'яким) приголосним звуком.

2. Робота над загадками

  • У воді водиться, з хвостом родиться,
    А як виростає, хвіст відпадає. (Жаба)
  • Бачити — не бачить.
    Чути — не чує.
    Мовчки говорить.
    Добре мудрує. (Книжка)
  • То холодним, то гарячим
    Вдома кожен мене бачив.
    І співаю я від жару,
    І пускаю носом пару. (Чайник)
  • Ходить, бродить по болоті,
    Хоче жабку упіймати,
    Принести в гніздечко потім
    Своїм діточкам пухнатим. (Чапля)

— Запишіть відгадки. Підкресліть букви, що позначають тверді приголосні звуки.
— Виконайте звуко-буквений аналіз слів щука, щупальця.
VI. Підбиття підсумків. Рефлексія
— Чого навчалися на уроці?
— Наведіть приклади слів із м'якими (твердими) приголосними.
VII. Домашнє завдання 
С. 52, вправа 144.
Оцінка матеріалу
Коментувати
Введіть код з малюнка:*
оновити, якщо не видно коду