Урок: Позначення м'якості приголосних перед [о] знаком м'якшення. Перенос слів із ь
Мета: поглибити знання учнів про тверді та м'які приголосні звуки; вчити позначати м'якість приголосних знаком м'якшення (ь); розвивати зв'язне мовлення; виховувати позитивні риси характеру.
Хід уроку
I. Організаційний момент
II. Актуалізація опорних знань
1. Перевірка домашнього завдання (с. 47, вправа 131)
— Прочитайте загадку разом із відгадкою.
— Які пропущені букви ви вставили?
— Підкресліть у словах букви перед знаком м'якшення.
— Які звуки позначають підкреслені букви перед знаком м'якшення?
2. Гра «Додай букву»
— До поданих слів допишіть букву, що не позначає звука. чи змінилося їх значення?
Лан— лань | рис — ... |
Син — ... | полин — ... |
— З однією парою слів складіть речення.
3. Робота над скоромовкою
— Прочитайте скоромовку. Спишіть.
— Поділіть слова (дужечками знизу) на склади.
Лиска лащить лисеня, а лосиха лосеня.
Лев ласкаво лапою левенятко ляпає.
— У яких словах є м'які приголосні звуки?
III. Повідомлення теми і мети уроку
IV. Вивчення нового матеріалу
1. Робота за підручником (с. 47–48)
Вправа 132
Учні читають прислів'я, вимовляють у виділених словах звуки і називають букви.
— Що позначає знак м'якшення у цих словах?
— Доберіть до слів поганий, біда протилежні за значенням.
Пригадайте!
М'якість приголосного перед о позначається знаком м'якшення (ь): льон, бадьорий.
Вправа 133
Учні читають вірш, називають пропущені букви.
— Розкажіть, до кого і до чого звертається поет.
— Визначте кількість звуків і букв у слові синьому.
— Прочитайте і запам'ятайте правило на с. 48.
Вправа 134
Учні читають та списують речення, вставляючи пропущені букви. Пояснюють, що позначає знак м'якшення у слові польових.
Слово про слово Половіли — достигаючи, набували жовтого кольору.
2. Фізкультхвилинка
Всі піднесли руки — раз!
На носках стоїть весь клас.
Два — присіли, руки вниз,
На сусіда подивись.
Раз! — і вгору,
Два! — і вниз,
На сусіда подивись.
Будем дружно ми вставати,
Щоб ногам роботу дати.
Раз — присіли, два — піднялись.
Хай мужніє ваше тіло.
Хто старався присідати,
Може вже відпочивати.
V. Узагальнення й систематизація знань
— Прочитайте. Вставте пропущені букви. Підкресліть слова зі знаком м'якшення.
Мама дон_ку колисала, гарну пісен_ку співала. Тонен_кий, прозорий л_одок укрив калюжі. Коло пен_ків ростут_ мален_кі опен_ки.
— Поділіть на склади для переносу виділені слова.
VI. Підбиття підсумків. Рефлексія
Гра «Твердий — м'який»
Учні розподіляються на дві команди: хлопчики — дівчатка. Перша команда називає склади з твердими приголосними звуками, друга — з м'якими.
— Які букви не можна писати після букв, що позначають тверді приголосні букви?
VII. Домашнє завдання
С. 48, вправа 135.
- Тверді й М'які Приголосні. Позначення М'якості Приголосних Знаком М'якшення
- Відпрацювання Вимови та Написання слів із Дзвінкими Приголосними в кінці слова й складу
- Вправи на правильне вимовляння Дзвінких звуків у кінці слова і складу
- Вимова та Написання слів із Дзвінкими Приголосними в Кінці Слова й Складу
- Дзвінкі і Глухі Приголосні Звуки. Парні Дзвінкі та Глухі Приголосні Звуки