Урок: Правильна вимова звуків [г], [ґ], позначення їх буквами «ге», «ґе»

29 липня, 2017 0

Мета: уточнити і закріпити знання учнів про приголосні звуки [г], [ґ]; розвивати вміння розрізняти на слух звуки [г] і [ґ]; виховувати любов до природи.

Хід уроку

I. Організаційний момент 

II. Актуалізація опорних знань

1. Перевірка домашнього завдання (с. 36, вправа 99)

— Прочитайте слова, правильно вимовляйте перший звук.

— Назвіть букви, якими він позначається.

— У виділених словах назвіть кількість звуків і букв.

2. Вправи на повторення 

Словниковий диктант 

Ґава, аґрус, ґудзик, годинник, ґедзь, дзиґа, ягода, герой, ґрунт, погода, горох.

— Складіть звукові моделі слів ґедзь і ягода.

— Поясніть, чому в слові ґедзь букв

більше, ніж звуків, а в слові ягода — звуків більше, ніж букв.

III. Повідомлення теми і мети уроку 

IV. Вивчення нового матеріалу

1. Робота за підручником (с. 36–38)

Вправа 100 (робота в парах)

Учні читають скоромовку. Правильно вимовляють звуки, позначені буквами г і ґ.

— Спишіть скоромовку. Слова з буквами г і ґ поділіть на склади.

Вправа 101 

Учитель читає текст.

— Скільки видів горобини росте в Україні?

— Як горобина зустрічає пернатих друзів?

— Які тварини пригощаються плодами горобини?

— Назвіть слова з буквою г.

Вправа 102 

Учні читають загадки та відгадують їх.

— Правильно вимовляйте звук [ґ] у словах-відгадках!

— Виконайте звуковий аналіз слова ґудзик. Поясніть, як це слово можна поділити для переносу.

Слово про слово 

Без угаву — безперестанку, безперервно.

Вправа 103 

Учні пояснюють, про кого так говорять.

  • Гострий на язик — той, хто говорить дотепно, влучно або дошкульно.
  • Може гори перевернути — може виконати неможливу роботу, зробити дуже багато.
  • Ґав ловить — марно витрачає час.
  • Крутиться дзиґою — вертлява людина.


2. Фізкультхвилинка 

V. Узагальнення й систематизація знань

1. Гра «Віконечка»

— Прочитайте слова. Запишіть їх, вставляючи букви ґ або г.

Об_ортка, а_рус, по_ода, дзи_а, _удзик,_уси,_ава,_рім,_рунт, по_ляд.

— Прочитайте спочатку слова, в яких уставили букву г, а потім — слова з буквою ґ.

2. Творча робота

— Переставте речення так, щоб утворився текст. Запишіть його.

1) На зупинці в автобус зайшла старенька бабуся.

2) Бабуся подякувала Ігореві й сіла.

3) Хлопчик схопився з місця.

4) Ігор з мамою їхали автобусом.

— Слова першого речення поділіть на склади.

VI. Підбиття підсумків. Рефлексія

— Які звуки вчилися розрізняти на уроці?

— Якими літерами вони позначаються на письмі? ([ґ] — «ґе» — ґ, [г] — «ге» — г)

— Наведіть приклади слів, які починаються цими буквами.

VII. Домашнє завдання 

С. 38, вправа 104.

Оцінка матеріалу
Коментувати
Введіть код з малюнка:*
оновити, якщо не видно коду