Урок: Ненаголошені голосні звуки [е], [и]

15 березня, 2017 0

Мета: ознайомити учнів з літературною вимовою ненаголошених голосних звуків; формувати навички правильної вимови голосних е, и, о в коренях слів; виховувати інтерес до усної народної творчості.

Хід уроку

I. Організаційний момент

II. Актуалізація опорних знань

1. Перевірка домашнього завдання (с. 28, вправа 72)

— Прочитайте виділені слова і назвіть наголошені склади. Поставте до них питання.

— Прочитайте загадку. У якому реченні сховалася відгадка до неї?

2. Робота в зошиті

— Запишіть слова, поділяючи їх для переносу.

Зебра, мавпа, листок, дерево, лев, коза, слон, лісок, сиджу.

— У яких словах є розбіжність між вимовою голосних звуків

і букв? (Листок, дерево, сиджу)

III. Повідомлення теми і мети уроку

— Сьогодні на уроці ми будемо спостерігати за словами з ненаголошеними голосними, у яких вимова не повністю відповідає написанню.

IV. Вивчення нового матеріалу

1. Робота за підручником (с. 28–30)

Вправа 73

Учні читають вірш, виписують виділені слова, позначають наголос. (Не́бо, ри́бам, озе́рце, се́рце)

— Вимовте наголошені звуки.

— Уважно прочитайте правило на с. 29 і запам'ятайте його.

Вправа 74

Учні читають слова, правильно вимовляючи голосні звуки в ненаголошених складах.

Роблять висновок про правила вимови ненаголошених голосних [е] та [и].

Вправа 75

— Правильно вимовте голосні звуки в ненаголошених складах у словах.

— Якою буквою позначено наголошений і ненаголошений звук [е]? (Літерою «е»)

— Якою літерою позначено наголошений і ненаголошений звук [и]? (Буквою «и»)

— Як же дізнатися, коли яку букву писати?

Вправа 76

Учні записують у стовпчик назви предметів, зображених на перших двох малюнках.

— Якщо не знаєте, яку букву писати,

— пропустіть її. (Серпи, гриби)

— У другий стовпчик запишіть назви предметів з третього і четвертого малюнків. (Серп, гриб)

— Зробіть висновок, які букви треба писати у словах першого стовпчика? (Яку букву пишемо в назві одного предмета, таку

— і в назві багатьох таких предметів.)

— Складіть зі словами серпи, гриби речення і запишіть їх. (Косарі нагострили серпи. Ми ходили в ліс по гриби.)

— Уважно прочитайте правило на с. 29 і запам'ятайте його.

Вправа 77

Учні читають слова, правильно вимовляючи голосні звуки в ненаголошених складах.

Називають слова з правого стовпчика, які допомогли вибрати потрібну букву.

2. Фізкультхвилинка

V. Узагальнення й систематизація знань

1. Робота над скоромовками

— Прочитайте вголос скоромовки, правильно вимовляючи голосні звуки.

— Які голосні у ненаголошених складах вимовляються чітко? Які — нечітко?

  • Босий хлопець
    Сіно косить,
    Роса росить
    Ноги босі.

  • От Кіндрат, так Кіндрат!
    Зуб зламав об мармелад!
    (Народна творчість)


2. Робота в парах

— Прочитайте текст. Доберіть до нього заголовок.

Перший місяць осені за календарем — вересень. Тихі, задумливі вересневі дні ще теплі, наче літні. Та подих осені вже відчутний у вечірній і нічній прохолоді. День народжується в осінньому серпанку, але поступово туман зникає, розсіюється. Піднімається сонечко і обігріває землю.

А. Волкова

— Випишіть з тексту три слова з наголошеним голосним у першому складі та три слова

— у другому складі. Позначте наголос.

3. Гра «Обери та запиши»

— Прослухайте уважно скоромовку.

Тигренятко з тигром-татом Тренувалися стрибати.

— Запишіть слова, в яких голосні у ненаголошених складах вимовляються нечітко. (Тигренятко, тренувалися, стрибати)

VI. Підбиття підсумків. Рефлексія

— Як вимовляються голосні звуки в наголошених складах? Наведіть приклади.

— Як вимовляються ненаголошені [е], [и]? Наведіть приклади.

VII. Домашнє завдання

С. 30, вправа 78.

Оцінка матеріалу
Коментувати
Введіть код з малюнка:*
оновити, якщо не видно коду