Урок: Наголос. Наголошені й ненаголошені звуки і склади
Мета: вчити учнів вимовляти слова так, щоб чітко було чути наголошений звук (не розтягуючи слово по складах); розвивати пам'ять та увагу; виховувати любов до природи.
Хід уроку
I. Організаційний момент
II. Актуалізація опорних знань
1. Перевірка домашнього завдання (с. 22, вправа 57)
— Прочитайте утворені словосполучення.
— Вимовте звуки і назвіть букви у словах майорить і гайові.
— Як ви поділили їх для переносу?
2. Словникова робота
— Прочитайте слова.
— Які голосні пропущено?
— Запишіть слова. Підкресліть букви, що позначають голосні звуки.
ч тв р м д ль г р й ш ф р
— Скільки складів у кожному слові?
— Який склад у кожномуслові наголошений? Як його розпізнати?
III. Повідомлення теми і мети уроку
— Тема нашого уроку «Наголос».
IV. Вивчення нового матеріалу
1. Робота за підручником (с. 23–25)
Вправа 58
Учні читають уривок із тексту.
— Що ви дізналися про наголос?
Слово про слово Наголос — виділення складу в слові посиленням голосу; значок над літерою, який указує на виділення звука в слові посиленням голосу.
Вправа 59
Учні читають вірш Олександра Олеся і порівнюють його з віршем Ліни Костенко (с. 4). У виділених словах підраховують кількість голосних звуків і роблять висновок про кількість складів у цих словах.
— Прочитайте склади, позначені однією буквою. Назвіть звуки, які позначаються цими буквами.
Слово про слово Канва
— сітчаста основа для вишивання.
Вправа 60
Учні записують слова
— Назви зображених предметів, ставлять наголос.
Роблять висновок про те, як наголошуються слова в українській мові: в українській мові слова можуть мати наголос на... складі.
— У слові один голосний звук і склад із цим звуком вимовляється з більшою силою голосу. Цей голосний звук і склад називаються наголошеними. Решта голосних звуків і складів у слові — ненаголошені.
2. Первинне закріплення
— Прочитайте «луною» (за вчителем), виділяючи голосом наголошений склад у таких словах: кішка, собака, папуга, рибка.
— Прочитайте слова кожної групи, виділяючи голосом наголошений голосний.
Ліс, лісовий, лісник, лісок. Липень, липа, липовий, липка. Вода, водичка, водяний, водний.
— Як називаються слова кожної групи?
3. Фізкультхвилинка
V. Узагальнення й систематизація знань
1. Робота над віршем
— Прочитайте вірш уголос.
Вовк ведмедя розбудив:
Вже весна, вставай, іди!
Виліз велетень з барлога —
Вовк втікає в ліс від нього.
— Вовк втікає в ліс від нього.
— Випишіть виділені слова. Поставте знак наголосу.
2. Гра «За абеткою»
— Запишіть слова в алфавітному порядку. Поставте наголос.
Малина, абрикос, трава, сидить, росте, сонце.
3. Робота в групах
— Зі слів кожного рядка складіть речення і запишіть їх. Над словами поставте наголос.
- ліс, у, весна, прийшла;
- одяглися, у, дерева, вбрання, зелене;
- над, бджоли, гудуть, квітами.
— Прочитайте акровірш. Запишіть слово-відгадку. Поставте наголос.
Складіть звукову модель слова.
Віє, віє, повіває
І всюди він гуляє.
То холодний, то колючий,
Енергійний, хоч куди!
Раді йому вітряки.
VI. Підбиття підсумків. Рефлексія
— Що таке наголос?
— Який склад називається наголошеним?
— Чи може бути в слові два наголошені склади?
— Як називаються склади на які не падає наголос?
VII. Домашнє завдання
С. 24, вправа 61.
- Букви, що позначають голосні звуки. Конспект, 2 клас
- Голосні звуки (а, о, у, е, и, і). Спостереження за роботою мовленнєвих органів під час промовляння голосних звуків
- Перенос слів з буквами (й та ь). Конспект, 2 клас
- Правила перенесення слів зі збігом двох і кількох приголосних звуків. Конспект, 2 клас
- Склад. Перенос слів із рядка в рядок по складах. Конспект, 2 клас