Урок: Голосні звуки [а], [о], [у], [е], [и], [і]. Спостереження за роботою мовленнєвих органів під час промовляння голосних звуків

12 березня, 2017 0

Мета: вчити учнів спостерігати за роботою мовленнєвих органів під час промовляння голосних звуків; упізнавати голосні звуки на слух та за вимовною ознакою (відсутність перешкоди на шляху видихуваного повітря), перелічувати їх; розвивати зв'язне мовлення; виховувати любов до природи.

Хід уроку

I. Організаційний момент

II. Актуалізація опорних знань

1. Перевірка домашнього завдання (с. 19–20, вправа 49)

— Прочитайте загадки і відгадки.

— Поділіть слова-відгадки для переносу.

— Розкажіть правила переносу слів, якими довелося скористатися.

2. Словникова робота

— Вставте букви, запишіть словникові слова.

Д кт нт
з вд нн
в вт р к
/>ч т нн

— Які букви вставили?

— Які звуки вони позначають?

III. Повідомлення теми і мети уроку

— Сьогодні ми повторимо те, що ви знаєте про голосні звуки, будемо впізнавати голосні звуки.

IV. Вивчення нового матеріалу

1. Пояснення вчителя

— Повторимо за таблицею ваші знання про звуки.

Учу я звуки голосні.
чому так весело мені?
Бо вчу я звуки голосні.
Їх рівно шість. Я всі назву:
А, І та Е, О, И та У.
І. Січовик

— Вимовте голосні звуки.

— За допомогою чого утворюються голосні звуки?

— Як проходить повітря через ротову порожнину під час промовляння голосних звуків?

— Голосні звуки

— Це звуки, які утворюються тільки за допомогою голосу.

При вимові голосних звуків повітря вільно виходить

через ротову порожнину, не зустрічаючи перешкод.

Голосних звуків у нашій мові 6. Цей знак [ ] — скобочки-коробочки, у яких ховаються звуки.

Голосні звуки: [а], [о], [у], [е], [и], [і].

2. Первинне закріплення

— Послухайте звуки. чи однаково вони вимовляються?

— Вимовте подані звуки.

— Під час вимови яких звуків повітря проходить вільно через ротову порожнину? Як називаються ці звуки? [с], [а], [о], [к], [у], [м], [л], [и], [е], [р], [дз], [н], [в].

— Доберіть кілька слів із цими звуками. Що означають ці слова, на які питання відповідають?

3. Робота за підручником (с. 20–21) Вправа 50

— Вимовте різні голосні звуки.

— Поміркуйте, чому вони мають таку назву. Порівняйте свої міркування з правилом на с. 20.

Вправа 51 (робота в групах)

— Прочитайте текст.

— Розкажіть, що ви бачили, коли спостерігали за хмарами. Вимовте голосні звуки у виділених словах.

Вправа 52

Учні читають вірш, складають звукові моделі слів кораблі, любить.

— Назвіть голосні і приголосні звуки у слові любить.

— До слова Батьківщина доберіть близькі за значенням слова.

Вправа 53

Учні читають слова, протяжно вимовляючи у кожному з них останній голосний звук, записують букву, якою він позначений.

— Назвіть різні голосні звуки, які ви вимовили.

— Порахуйте, скільки їх.

— А скільки букв ви записали?

— Перевірте свої записи за правилом на с. 21.

4. Фізкультхвилинка

V. Узагальнення й систематизація знань (див. додаток на с. 12)

VI. Підбиття підсумків. Рефлексія

— Продовжіть речення:

  • Звуки ми... (вимовляємо, чуємо).
  • Букви ми... (бачимо, читаємо, пишемо).


— Скільки букв в українській абетці? (33)

— Як поділяються всі звуки української абетки? (На голосні і приголосні.)

— Скільки голосних звуків в українській мові? (6 звуків.)

— Як визначити кількість складів у слові?

VII. Домашнє завдання

С. 21, вправа 54.

Оцінка матеріалу
Коментувати
Введіть код з малюнка:*
оновити, якщо не видно коду