Урок: Українська абетка. Рукописні букви української абетки

15 січня, 2017 0

Мета: закріплювати знання учнів про українську абетку, назви літер за абеткою; збагачувати словниковий запас учнів; розвивати навички звуко-буквеного аналізу слів, спостережливість; закріпити вміння каліграфічного письма малих букв українського алфавіту; виховувати інтерес до навчання.

Хід уроку

I. Організаційний момент

II. Актуалізація опорних знань

1. Перевірка домашнього завдання (с. 9, вправа 15)

— Дайте правильну відповідь на запитання вчительки.

2. Хвилинка каліграфії

Аа ай аб ат ал ам ан ва ка ау
Абетка азбука алфавіт і алфавіт
Ми вивчаємо українську абетку.

3. робота над загадкою

  • Коли хочеш ти читати,
    То мене повинен знати!
    А коли мене не знаєш,
    То нічого не вгадаєш. (Абетка)

— Які ви знаєте близькі за значенням слова до слова абетка? (Азбука, алфавіт)

— Що означають ці слова? (Сталий порядок розташування всіх літер певної мови.)

— Назвіть послідовно звуки у слові українську.

— Чим позначаються звуки мовлення на письмі?

— Чим букви відрізняються від звуків?

— Чого в українській мові більше: букв чи звуків?

III. Повідомлення теми і мети уроку

— Сьогодні ми продовжимо ознайомлення з українською абеткою.

IV. Вивчення нового матеріалу

1. Повідомлення вчителя

— Слово алфавіт походить від назв перших двох букв грецького алфавіту — альфа і бета, або віта.

Слово азбука утворилося від складання староросійських назв букв аз і буки, якими починався алфавіт, а слово абетка — від сучасних назв цих букв («а» і «бе»).

Учні читають українську абетку або розказують її напам'ять.

2. Первинне закріплення

АБЕТКОВА ПІСЕНЬКА

Абеткову пісеньку
Весело співать.
Абеткову пісеньку
Треба добре знать.
А, Бе, Ве —
Коник у траві живе,
Ге, Ґе, Де, Е —
Мама донечку веде,
є, Же, Зе —
По стежині жук повзе,
И, І, І і И —
Гріється на сонці змій,
Ка, еЛ, еМ —
Лисенятко під кущем,
еН, О, Пе —
Песик носиком сопе,
еР, еС, Те —
В полі житечко росте,
У, еФ, Ха —
Я сміюся — ха-ха-ха!
Це, ча, Ша —
Кіт в дорогу вируша,
Ща, Ю, Я —
Гарна пісенька моя,
Знак м'який Ь —
Помічник він мовчазний,
Не мовчи,
А абеточку учи.

— Назвіть букви української абетки, назви яких закінчуються на [а]. (а, к, х, ш, щ)

— Яка буква в українській абетці стоїть п'ятою?

а) ґ; б) г; в) д; г) е.

3. Фізкультхвилинка

V. Узагальнення й систематизація знань

1. Робота за підручником (с. 9–10)

Вправа 16

— Пригадайте українську абетку (алфавіт).

— Згадайте малі букви — друковані й рукописні. Прочитайте їх напівголосно.

— Яка буква не позначає окремого звука?

— Прочитайте, як ще називають букву й.

— Назвіть букви, назви яких закінчуються на е (наприклад, «бе», «ве»...).

— Пограйте у гру «Звуки і букви». Один учень чітко вимовляє будь-який звук або звуки, а інший — називає відповідну букву. Наприклад: [ґ] — «ґе»; [н], [н'] — «ен»; [о] — «о».

Вправа 17

Учні називають рукописні букви і записують їх за зразком, усно добирають слова, у яких треба писати ці букви.

— Запишіть три слова (на вибір). Послідовно назвіть усі букви в цих словах.

Вправа 18

Учні порівнюють слова рак і мак, називають, якими звуками вони різняться, складають два речення з цими словами.

Вправа 19

Учні знаходять у лівому і правому стовпчиках слова, які різняться одним звуком, записують слова за зразком і підкреслюють у них різні букви.

— Назвіть звуки і букви у слові ґанок.

Ґанок — трохи піднятий над землею майданчик перед дверима будівлі, може мати навіс або дах з наметом, сходи, огородження.

2. Гра «Додай букву»

— Додайте на початку або в кінці слова букву, щоб утворилося нове слово.

(Луг, коса, рак, риба, мак, оса)

VI. Підбиття підсумків. Рефлексія

— У якому зі слів кількість букв і звуків однакова?

а) Джміль;
б) лось;
в) заєць;
г) їжак.

VII. домашнє завдання

С. 10, вправа 20.

Оцінка матеріалу
Коментувати
Введіть код з малюнка:*
оновити, якщо не видно коду